Alkoholizm to choroba, która wraz z rozwojem przynosi coraz poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Częste i długotrwałe picie pozostawia ślady, zatem najlepszą opcją jest skierowanie się na profesjonalne leczenie uzależnień. Gdańsk ma mnóstwo mieszkańców, a wraz ze wzrostem ludności, pojawiają się problemy, które najlepiej rozwiązywać pod okiem fachowców.

Jak alkohol wpływa na organizm?

Działanie alkoholu na ciało zależy od rodzaju trunku oraz przyjętej porcji, a także od masy ciała, wieku, stanu zdrowia czy płci. Mimo tego, jego nadmierne spożywanie prowadzi do negatywnych skutków dla organizmu. Zwłaszcza narażone są wątroba, mózg, serce, gdzie często ta substancja powoduje trwałe oraz nieodwracalne uszkodzenia. 

Alkohol etylowy powoduje wzrost zagrożenia takimi chorobami jak: 

  • marskość wątroby, 
  • zapalenie trzustki,
  •  szereg nowotworów, w tym jamy ustnej, gardła, jelita grubego.

Inne zdrowotne konsekwencje do podatność na choroby neurodegeneracyjne, zapalenia wirusowe i bakteryjne, zwiększenie ciśnienia krwi. 

Alkoholizm a zdrowie

Skutki długotrwałej ekspozycji organizmu na alkohol

Bardzo silnie narażony na działanie alkoholu jest układ nerwowy. Długotrwałe spożywanie może doprowadzić do zapalenia wielonerwowego, a efektem tego jest zaburzone czucie w kończynach oraz nadwrażliwość na zimno czy ciepło, dalej pojawiają się skurcze, mrowienie, drętwienie. 

Na kolejnych etapach zdarzają się wrzody troficzne, zaniki mięśni, a nawet niedowłady. Skrajne przypadki to także uszkodzenia rdzenia mózgowego oraz części pnia mózgowego. Następne konsekwencje to nawet zatrucie układu wzrokowego, a tym do nieodwracalnej ślepoty. Bardzo narażony jest także układ krążenia. Przyjmowanie alkoholu przez długi okres przynieść może zaburzenia akcji serca, a następnie na trwale uszkodzić organ. Pojawiają się choroby mięśnia sercowego, w tym takie dolegliwości jak przyspieszenie akcji, przewlekle skrócony oddech, powiększenie organu.

W układzie pokarmowym rezultaty długookresowego picia to wrzody żołądka i dwunastnicy, do tego refluks, zgaga, ogólne pogorszenie stanu i funkcjonowania jamy ustnej. Poważne zmiany zachodzą w wątrobie. Pojawia się marskość tego narządu, a dalej jej tłuszczowe zwyrodnienie. Alkohol wpływa na układ odpornościowy, osłabia go, a tym samym jest się podatnym na choroby wirusowe i bakteryjne. Zmniejsza też produkcję limfocytów, czyli drobin zwalczających obce, niepożądane antygeny. 

Działanie alkoholu na wygląd, fizjologię i psychikę

Zmiany w wyglądzie osoby, która pije długookresowo najczęściej widać na twarzy. Jest ona czerwona, niemiła w dotyku i szorstka, można zauważyć podkrążone oczy, pęknięcia, widoczne zmarszczki, szerokie bruzdy. 

Na pierwszy rzut oka widać złą kondycję skóry, brakuje jej blasku, witalności, jest poszarzała oraz odwodniona, po prostu nie wygląda dobrze. Alkohol pogarsza także kondycję włosów, stają się ona bardziej łamliwe, uwidaczniają się połamane końcówki. 

Długotrwałe picie prowadzi do zaburzeń psychicznych. Wyniknąć mogą zaburzenia lękowe, depresyjne, snu, afektywne dwubiegunowe. To wszystko to kolejne powody, dla których warto poszukać informacji o tym, czym jest leczenie uzależnień.

Czy alkohol może prowadzić do śmierci?

Przedawkowanie alkoholu niesie poważne skutki zdrowotne, ale niekiedy może nawet spowodować śmierć. Niektóre choroby wywołane nadmiernym piciem mogą prowadzić do zgonu, jak choćby uszkodzenie trzustki, a w kolejnych etapach może powodować cukrzycę. Podobnie jest, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie psychiczne. Długookresowe picie może skutkować zmianami osobowości, pojawieniem się lęków, niepokojów, wzrostem agresji i zmiennością nastroju. To wszystko może przerodzić się w myśli samobójcze, a także atak na własne życie.

Alkoholizm a zdrowie

Czy alkoholizm można wyleczyć?

Kto raz stał się alkoholikiem, ten nie może powrócić do picia uznawanego za normalne. Jest się nim już do końca życia. Z alkoholizmu nie można się całkowicie wyleczyć, ale po odpowiedniej terapii istnieje szansa na normalne i zdrowe życie bez nałogowego spożywania nisko- i wysokoprocentowych substancji.

Nałóg alkoholowy to wiele negatywnych konsekwencji dla osoby uzależnionej oraz jej otoczenia. Jednak zawsze trzeba szukać pomocy, stąd dobrym pomysłem jest podjęcie leczenia uzależnienia.