Praca w gospodarstwie rolnym jest bardzo różnorodna. Chodzi tutaj zarówno o uprawę ziemi, jak i hodowlę zwierząt i roślin.

Każdy z tych elementów odznacza się innymi potrzebami, wymaga konkretnej wiedzy, a także potrzebuje odpowiednich narzędzi i metod. Ludziom mieszkającym i pracującym na terenach rolniczych nie są zatem obce urazy i wypadki, dlatego w tym artykule piszemy o kwestiach związanych z BHP w rolnictwie. N nasze pytania odpowiadają specjaliści z Dojczfar.

Bezpieczeństwo w rolnictwie

Praca rolników i ich rodzin jest bardzo różnorodna i odbywa się z użyciem wielu różnych narzędzi i maszyn. Bez wątpienia zatem poszczególne obowiązki dotyczące gospodarstwa rolnego niosą ze sobą pewną dawkę niebezpieczeństwa i zdarzają się wypadki. Czasami wystarczy wykonywać pewne rzeczy w inny sposób lub użyć bardziej nowoczesnego sprzętu, ale w niektórych przypadkach niezbędna jest przede wszystkim rozwaga i świadomość ryzyka. O czym warto pamiętać, jeśli chodzi o BHP w rolnictwie?

Pierwszą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest wykonywanie swoich obowiązków we właściwym tempie, czyli takim, którego dana praca wymaga.

Nawet najbardziej doświadczeni rolnicy czy gospodynie są w stanie potknąć się, czy narazić na rany, kiedy się spieszą, chcąc wykonać wszystko jak najszybciej. Dlatego warto uświadomić sobie, co może się stać, kiedy dojdzie do upadku czy uszkodzenia ciała i nieco zwolnić.

Na co uważać w czasie żniw?

części do kombajnówJednym z najbardziej intensywnych pod względem ilości pracy okresów w ciągu roku są dla rolnika oczywiście żniwa. Wówczas jedną z kluczowych kwestii, którymi trzeba się zająć, jest przygotowanie maszyn rolniczych.

Powinny one działać bez zarzutu i to nie tylko ze względu na powodzenie pracy, lecz także ze względu na zdrowie i życie rolnika. Nie ma wątpliwości, że maszyny te są ciężkie i zawierają wiele elementów, które mogą się zepsuć i stworzyć zagrożenie. Dlatego przed żniwami należy bezdyskusyjnie poddać wszystkie używane maszyny profesjonalnemu przeglądowi. Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, aby móc rozpocząć żniwa w najlepszym momencie.

Jeśli okaże się, że trzeba coś naprawić, lub wymienić, warto sprawdzić, które części rolnicze posiada sklep znajdujący się najbliżej lub rolniczy sklep internetowy, z którego chętnie się korzysta. W przypadku wątpliwości dobry sklep rolniczy oferuje pomoc, dzięki której każdy będzie w stanie wybrać właściwą część, dzięki której maszyna znowu będzie sprawowała się wzorowo.

O czym jeszcze warto pamiętać?

części do traktorów

Często zdarza się, że doszło do wypadku dlatego, że pewne czynności były wykonywane przez dzieci zamiast przez dorosłych. Warto pamiętać, że nawet jeśli dziecko wychowuje się w gospodarstwie rolniczym i zna zasadę działania niektórych urządzeń czy metody wykonywania danych prac, nie powinno ono tych prac wykonywać. Znajomość pewnych mechanizmów to zazwyczaj za mało – dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z nietypowymi sytuacjami, stresowymi momentami, podczas których trzeba szybko reagować. Dlatego często takie chwile wywołują u najmłodszych strach i nie są one w stanie sobie poradzić.

Niewątpliwie warto pamiętać również o tym, aby po zmroku nosić na sobie odblaskowe elementy.

Na wsiach czy w mniejszych, rolniczych miejscowościach pola rzadko są oświetlone, kiedy jest ciemno. Osoby wracające wtedy do domu muszą być dobrze widziane przez kierowców samochodów oraz maszyn, które w dalszym ciągu pracują. W przeciwnym razie może dojść do bardzo poważnego wypadku, a przecież można tego uniknąć dzięki ostrożności.

Doposażenie maszyn rolniczych

Oprócz przestrzegania wszystkich zasad BHP w pracy na roli, należy pamiętać również o tym, że wszelkie prace odbędą się w sposób prawidłowy i bezpieczny, jeśli nasze maszyny będą sprawne. W gospodarstwie rolnym najczęściej stosuje się maszyny takie jak:

  • kombajny,
  • pługi,
  • ciągniki,
  • traktory.

doposażenie maszyn rolniczychMaszyny te stanowią podstawowy sprzęt każdego rolnika, który służy do pracy. Jako że większa część rolników utrzymuje się ze swoich zbiorów, dbałość o dobry stan maszyn i ich doposażenie jest konieczne.

Niezależnie od tego, jak duże jest nasze pole uprawne, w jakich celach je wykorzystujemy oraz ile posiadamy maszyn, najbardziej istotne jest to, aby wszystkie działały sprawnie.

Kluczową sprawą jest wykonywanie regularnych przeglądów maszyn. Każdy rolnik powinien zadbać o to, by jego maszyna była sprawna jeszcze na długo przed rozpoczęciem się sezonu. Przeglądu nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, ponieważ taka czynność pozwoli nam wykryć ewentualne usterki lub awarie maszyn rolniczych. W takim przypadku, możemy je od razu naprawić.

Jesli usterka zostanie wykryta w trakcie sezonu żniw lub posiewu, naprawa może być utrudniona, a sam rolnik może być stratny przez złe działanie maszyny. Źle działający kombajn lubi pług może całkowicie uniemożliwić zbiory, co z kolei przekłada się na mniejszy zarobek.

Wykonanie przeglądu przed sezonem pozwoli rolnikowi podjąć konkretne kroki. W razie wykrycia usterki lub zepsucia się jednej z części, wiemy, że należy ją wymienić. Zakup nowej części najczęściej odbywa się przez internet – sklepy online z asortymentem rolniczym oferują znacznie większy wybór niż sklepy stacjonarne, jednak proces zamówienia i otrzymania części trwa co najmniej kilka dni.

Części do kombajnów, pługów, ciągników i traktorów oraz oleje i filtry do maszyn rolniczych, to elementy, które można dostać w dobrych sklepach internetowych z asortymentem rolnym. Rolnicy bardzo często korzystają z ofert rolniczych sklepów online, dlatego że wielu z nich posiada maszyny stare, do których trudno dostać oryginalne części w sklepach stacjonarnych. Poza tym, produkty są bardzo dokładnie opisane – rolnik może się zapoznać ze wszystkimi parametrami, zastosowaniem oraz innymi aspektami.