Praca w gospodarstwie rolnym jest bardzo różnorodna. Chodzi tutaj zarówno o uprawę ziemi, jak i hodowlę zwierząt i roślin. Każdy z tych elementów odznacza się innymi potrzebami, wymaga konkretnej wiedzy, a także potrzebuje odpowiednich narzędzi i metod. Ludziom mieszkającym i pracującym na terenach rolniczych nie są zatem obce urazy i wypadki, dlatego w tym artykule piszemy o kwestiach związanych z BHP w rolnictwie.

Bezpieczeństwo w rolnictwie

Jak zostało wspomniane we wstępie, praca rolników i ich rodzin jest bardzo różnorodna i odbywa się z użyciem wielu różnych narzędzi i maszyn. Bez wątpienia zatem poszczególne obowiązki dotyczące gospodarstwa rolnego niosą ze sobą pewną dawkę niebezpieczeństwa i zdarzają się wypadki. Czasami wystarczy wykonywać pewne rzeczy w inny sposób lub użyć bardziej nowoczesnego sprzętu, ale w niektórych przypadkach niezbędna jest przede wszystkim rozwaga i świadomość ryzyka. O czym warto pamiętać, jeśli chodzi o BHP w rolnictwie?

Pierwszą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest wykonywanie swoich obowiązków we właściwym tempie, czyli takim, którego dana praca wymaga. Nawet najbardziej doświadczeni rolnicy czy gospodynie są w stanie potknąć się, czy narazić na rany, kiedy się spieszą, chcąc wykonać wszystko jak najszybciej. Dlatego warto uświadomić sobie, co może się stać, kiedy dojdzie do upadku czy uszkodzenia ciała i nieco zwolnić.

Na co uważać w czasie żniw

części do kombajnówJednym z najbardziej intensywnych pod względem ilości pracy okresów w ciągu roku są dla rolnika oczywiście żniwa. Wówczas jedną z kluczowych kwestii, którymi trzeba się zająć, jest przygotowanie maszyn rolniczych. Powinny one działać bez zarzutu i to nie tylko ze względu na powodzenie pracy, lecz także ze względu na zdrowie i życie rolnika. Nie ma wątpliwości, że maszyny te są ciężkie i zawierają wiele elementów, które mogą się zepsuć i stworzyć zagrożenie. Dlatego przed żniwami należy bezdyskusyjnie poddać wszystkie używane maszyny profesjonalnemu przeglądowi. Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, aby móc rozpocząć żniwa w najlepszym momencie.

Jeśli okaże się, że trzeba coś naprawić, lub wymienić, warto sprawdzić, które części rolnicze posiada sklep znajdujący się najbliżej lub rolniczy sklep internetowy, z którego chętnie się korzysta. W przypadku wątpliwości dobry sklep rolniczy oferuje pomoc, dzięki której każdy będzie w stanie wybrać właściwą część, dzięki której maszyna znowu będzie sprawowała się wzorowo.

O czym jeszcze warto pamiętać?

części do traktorów

Z Zanox.pl żadna awaria Cię nie zaskoczy! Zaopatrz się w sprawdzone i polecane części do maszyn rolniczych.

Często zdarza się, że doszło do wypadku dlatego, że pewne czynności były wykonywane przez dzieci zamiast przez dorosłych. Warto pamiętać, że nawet jeśli dziecko wychowuje się w gospodarstwie rolniczym i zna zasadę działania niektórych urządzeń czy metody wykonywania danych prac, nie powinno ono tych prac wykonywać. Znajomość pewnych mechanizmów to zazwyczaj za mało – dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z nietypowymi sytuacjami, stresowymi momentami, podczas których trzeba szybko reagować. Dlatego często takie chwile wywołują u najmłodszych strach i nie są one w stanie sobie poradzić.

Niewątpliwie warto pamiętać również o tym, aby po zmroku nosić na sobie odblaskowe elementy. Na wsiach czy w mniejszych, rolniczych miejscowościach pola rzadko są oświetlone, kiedy jest ciemno. Osoby wracające wtedy do domu muszą być dobrze widziane przez kierowców samochodów oraz maszyn, które w dalszym ciągu pracują. W przeciwnym razie może dojść do bardzo poważnego wypadku, a przecież można tego uniknąć dzięki ostrożności.