Pisanie pracy zaliczeniowej potrwać może nawet kilka tygodni, jest to czasochłonny proces. Jednak nie samym pisaniem człowiek żyje – potrzebny jest też czas na reset, dzięki któremu zasiądziemy do pracy wypoczęci, w pełni sił, a kto wie – może nawet z nowymi pomysłami, jakich wcześniej nie było? Co jeszcze może nam pomóc? Jakie działania sprawią, że praca zaliczeniowa zostanie dobrze napisana?

Sposoby na odpoczynek i efektywny proces tworzenia

Wbrew pozorom, oba te aspekty mocno się zazębiają –  większość z nas nie jest zbyt produktywna w stanie zmęczenia lub stresu. Warto zadbać o dobry sen. Noc to idealny czas, w którym nasz organizm podlega intensywnym procesom regeneracji i pozwala sobie zwolnić. Jest to moment, w którym należy zapomnieć o bieżących problemach i zobowiązaniach, a zamiast zamartwiania się – dobrze wypocząć. 

Niektórym pomaga słuchanie muzyki w czasie pisania pracy. Należy jednak uważać – muzyka na jednych działa stymulująco w sensie intelektualnym, u innych zaś stymuluje… chęć do tańczenia i śpiewania. Zatem, gdy tylko zauważysz, że muzyka Cię rozprasza, wyłącz ją. Czasem lepiej pracować jest w ciszy. A ulubione utwory niech będą nagrodą za rzetelnie wykonaną część pracy zaplanowanej na dany dzień.

Bardzo ważne są przerwy. Oczy wymagają odpoczynku od zbyt długiego wpatrywania się w ekran, plecy wymagają rozprostowania, trzeba się trochę poruszać. Dobrym pomysłem jest kwadrans przerwy co dwie godziny. Niestety nie częściej, gdyż zbyt częste przerwy w pracy raczej zdekoncentrują, a ostatecznie nawet zniechęcą do powrotu do przerwanego pisania.

pisanie prac

Poruszając aspekt ruchu nieco szerzej – dobrym pomysłem jest uprawianie sportu. Jakiegokolwiek, nie musi być od razu skakanie na bungee. Idealnym rozwiązaniem jest wyjście na basen albo na spacer, krótki zestaw ćwiczeń do wykonania w domu lub pod gołym niebem. Coraz bardziej popularne są tzw. fit parki, czyli siłownie pod gołym niebem, najczęściej usytuowane przy placach zabaw. Warto z nich skorzystać, gdy jest taka możliwość. Endorfiny wyprodukowane podczas ruchu na świeżym powietrzu i świetnie dotleniony mózg to doskonałe podwaliny pod pisanie pracy zaliczeniowej.

Cały dzień spędzony przy komputerze, poświęcony wykonywaniu tylko jednej czynności pisania pracy, to dzień źle zorganizowany. Nie warto zaniedbywać swoich obowiązków czy spotkań towarzyskich. Wręcz przeciwnie – warto wychodzić, chociażby na kilka godzin i odstresować się w gronie zaufanych osób. 

Dobra organizacja tygodnia

Sprawdź swój grafik zajęć, oraz jeśli pracujesz, upewnij się, w jakie dni w najbliższym czasie musisz pójść do pracy. Gdy już to wszystko opracujesz, zaznacz sobie wszystkie chwile w tygodniu, w których masz czas wolny. Pomyśl, ile dziennie czasu potrzebujesz. Ustal o której godzinie siadasz do pisania pracy zaliczeniowej, a także kiedy to pisanie zakończysz.

W sprawnym pisaniu pracy pomocne będzie oczywiście odpowiednie przygotowanie się do niej- czyli porządny research, skatalogowanie informacji oraz wykonanie konspektu, którego będziesz się trzymać. Nie warto się obijać i odkładać wszystkiego na ostatni moment. Odkładanie pracy teraz to dokładanie jej sobie w późniejszym terminie.