Liczba zgłoszonych osób zaginionych w Polsce według statystyk Policji w 2017 roku to prawie 20 tysięcy. Przypadki te obejmują zaginięcia młodocianych, osób dorosłych, uprowadzenia, osoby, które same postanowiły zniknąć, a także osoby niepełnosprawne. Bardzo często przyczyny zaginięcia są nieznane, aż do momentu, kiedy cała sprawa zostanie wyjaśniona. Należy pamiętać, że dla wielu osób informacja, że bliska im osoba zaginęła jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu. Często w takich emocjach ciężko jest stwierdzić co robić.

Poinformuj policję

Kluczem do zwiększenia szans na odnalezienie osoby zaginionej jest szybkie działanie i jak najszybsze rozpoczęcie poszukiwań. Od sporządzenia wstępnego raportu o zaginionej osobie i zaangażowania opinii publicznej po wynajęcie prywatnego detektywa – jest wiele możliwości, by przyspieszyć znalezienie zaginionego. Należy jednak zacząć od drogi formalnej. Sporządzanie raportu policyjnego jest pierwszym i najważniejszym krokiem w rozpoczęciu poszukiwań zaginionej osoby. Złożenie go gwarantuje, że lokalne organy ścigania zostaną powiadomione o zniknięciu i mogą ocenić sytuację, aby ustalić, czy dana osoba może być w niebezpieczeństwie i czy należy przeprowadzić dochodzenie.

Zacznij notować wszystkie szczegóły

Pamięć bywa ulotna, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą tak silne emocje. Powinniśmy notować wszystkie, nawet na pierwszy rzut oka nieistotne detale. Prowadzenie dziennika z pełnymi nazwiskami i danymi kontaktowymi wszystkich osób, z którymi rozmawiasz, jest ważne dla utrzymania dobrej komunikacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w poszukiwanie zaginionej osoby i zachowania porządku.

Skontaktuj się z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami

Często zdarza się, że skontaktowanie się ze wszystkimi znajomymi osoby zaginionej może zaoszczędzić nam wielu nerwów. Nawet po zgłoszeniu policji zaginięcia upewnijmy się, że skontaktowaliśmy się z całą rodziną, wszystkimi przyjaciółmi i współpracownikami. Wyciągnijmy od nich wszystkie informacje łącznie z tym kiedy i gdzie ostatnio widzieli zaginionego.

mężczyzna z laptopem

Wykorzystaj social media

Sieci społecznościowe, takie jak Facebook, mogą być integralną częścią poszukiwania zaginionej osoby od momentu jej zniknięcia. Z jednej strony możemy przejrzeć strony mediów społecznościowych osoby, której szukamy zwracając uwagę na wszelkie informacje na temat planów, a nawet stanu ducha. Możemy też zweryfikować czy taka osoba nie otrzymywała niepokojących wiadomości. Ponadto Facebook i Instagram są idealnymi miejscami do pozyskania aktualnych fotografii zaginionej osoby, które będą dostarczone organom ścigania i do robienia ulotek. Możemy też tam nagłośnić sprawę i sprawić, że więcej osób będzie szukać bliskiej nam osoby.

Zatrudnij prywatnego detektywa

Kiedy należy zatrudnić prywatnego detektywa? Nie ma prostej odpowiedzi, ale zazwyczaj im wcześniej tym lepiej. Zwłaszcza jeśli dana osoba nie wróciła do domu od kilku dni. Ze względu na to, że policja dysponuje ograniczonym czasem i budżetem wynajęcie profesjonalisty do dodatkowej pomocy może być kluczowe. Doświadczony prywatny detektyw, który już współpracował z organami ścigania może być przydatny w całym dochodzeniu i zmniejszy obciążenie rodziny. Dzięki temu my, będziemy mogli skoncentrować się na innych działaniach takich jak nagłaśnianie sprawy w Internecie i innych mediach.
Specjalista w tej dziedzinie uzyska dostęp do wszystkich możliwych informacji, będzie przesłuchiwał światków i robił wszystko co można w celu znalezienia nowych potencjalnych śladów. Jednocześnie będzie się dzielił całą swoją wiedzą z nami i organami ścigania po to, aby mieć pewność, że wszystko co możliwe zostało sprawdzone.