Obecnie panele fotowoltaiczne to bardzo wydajne i trwałe konstrukcje. Ich żywotność szacuje się na ponad 20 lat. Jednak, aby działały one sprawnie przez tak długi okres czasu należy odpowiednio o nie zadbać. Panele fotowoltaicznej najczęściej montowane są na dachach lub specjalnych konstrukcjach naziemnych. Bez względu, gdzie się znajdują, muszą mieć jak najlepszy dostęp do światła słonecznego, aby pracowały z pełną wydajnością. W takich miejscach są mocno narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, a często także odchody ptaków. Im bardziej zabrudzona jest powierzchnia paneli fotowoltaicznych, tym gorsza będzie ich efektywność działania. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych w sytuacji, gdy tego wymagają.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych można przeprowadzić samemu lub skorzystać z usług specjalistycznych firm, które świadczą takie usługi. Jest to rozwiązanie szczególnie pomocny w przypadku, gdy posiadamy stromy dach i zamontowane na nim panele fotowoltaiczne. Dostęp do nich bez odpowiedniego wyposażenia i narzędzi może być trudny, dlatego w takich sytuacjach warto skorzystać z usług firm zajmujących się czyszczeniem paneli. Najłatwiej czyścić panele zamontowane na płaskich dachach, ponieważ dostęp do nich jest bardzo prosty i niewymagane są do tego żadne dodatkowe akcesoria czy narzędzia.

czyszczenie instalacji fotowoltaicznych

W przypadku gdy chcemy przeprowadzić tę czynność samodzielnie, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych najlepiej przeprowadzić wcześnie rano lub pod wieczór. Mycie paneli zimną wodą w południe przy pełnym słońcu, gdy są one mocno nagrzane, może doprowadzić do ich uszkodzenia. Do czyszczenia paneli można użyć specjalnych zestawów stworzonych w tym celu. Jednak bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również miękka gąbka lub szmatka.

Dobrym rozwiązaniem jest także płaski mop, który pozwoli usunąć większe zabrudzenia przed przystąpieniem do dokładniejszego czyszczenia przy użyciu szmatki lub gąbki. Należy dokładnie przemyć obręb ramy paneli, bo to właśnie tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Bardzo ważne, aby nie wykonywać tej czynności przy pomocy myjki ciśnieniowej lub szczotek z bardzo twardym włosiem. Szorstkie szczotki mogą uszkodzić wierzchnią powłokę paneli, natomiast myjki ciśnieniowe mogą rozszczelnić łączenia modułów, co doprowadzi do poważnych uszkodzeń paneli. Panele fotowoltaiczne są zaprojektowane w taki sposób, aby nie zalegał na nich zbyt długo śnieg. Jednak, gdy z jakichś powodów tak się dzieje, należy je oczyścić w  delikatny sposób, uważając, aby nie porysować wierzchniej warty szkła.

czyste instalacje fotowoltaiczne

Jak często czyścić panele i dlaczego warto to robić?

Częstotliwość czyszczenia paneli zależy głównie od stopnia ich zabrudzenia. W przypadku gdy nie brudzą się one za bardzo lub deszcz dokładnie zmywa z nich wszelki brud, częste czyszczenie nie jest wymagane. Należy regularnie kontrolować stan paneli i na podstawie ich wyglądu decydować o czyszczeniu.

Najczęściej wystarczające jest robienie tego raz do roku, ale zależy to mocno od tego jak bardzo i jak szybko panele się brudzą. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych to bardzo ważna czynność, która mocno wpływa na ich wydajność oraz trwałość. Mocno zabrudzone panele pracują mniej efektywnie, co przekłada się na mniejszą ilość generowanej przez nie energii. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu instalacji fotowoltaicznych dla domu i odpowiednie czyszczenie w sytuacji, gdy tego potrzebują.