Poziom bezpieczeństwa drzwi tarasowych nie zależy tak bardzo od tego, z jakiego tworzywa wykonana jest rama, lecz raczej od tego, jakie zabezpieczenia zostaną zastosowane w ogólnej konstrukcji. A im dłużej będą utrudniać włamywaczom przedostanie się do środka, tym lepiej.
Dostępne zabezpieczenia w drzwiach tarasowych
Zwróć uwagę na ramy i okucia
Przeciętny włamywacz wbrew pozorom nie wybija tak po prostu szyby. Stara się, by całe włamanie przebiegło jak najciszej, zatem pierwszą rzeczą, jaką spróbuje zrobić, będzie wyważenie drzwi. Z tymi pozbawionymi zabezpieczeń pójdzie mu dosyć szybko, lecz jeśli się o nie postaramy, czas potrzebny na dostanie się do domu będzie znacznie wydłużony. Najczęstsze zabezpieczenie to trzpienie grzybkowe, które ryglują się w zaczepach znajdujących się w ościeżnicy. Podstawą są cztery takie trzpienie, lecz im więcej, tym lepiej.
Wielu osobom może się wydawać, że drzwi z drewna będą gorszym zabezpieczeniem niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że wręcz przeciwnie. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, drewno jest zdecydowanie cięższe i sztywniejsze od plastiku, co też nie pozostaje bez wpływu na wydłużenie czasu włamania.
Inna sprawa to budowa ramy. Okna nie zawsze są wyrabiane z litego drewna, coraz częstszym wyborem jest rama wykonana ze sklejonych ze sobą warstw. Dzieje się tak dlatego, że tworząc okno z drewna litego, wykorzystujemy całość surowca, czyli zarówno część określana jako biel, która jest mało odporna na eksploatację, jak i część nazywaną twardzielem, która nie jest podatna na odkształcenia, atak insektów lub inne niekorzystne czynniki – sprawdź stolarka okienna i drzwiowa.
Z kolei wykonując listwy, można dokonać starannej selekcji materiału i odrzucić mniej odporne części, co wpływa na stworzenie o wiele twardszej konstrukcji.
Ważne są szyby odporne na stłuczenie
Możesz się z nimi spotkać nie tylko w bankach i innych tego typu instytucjach, lecz także zainstalować je we własnym domu. Szyba antywłamaniowa to co najmniej dwie szyby, mające grubość 4 mm, które połączone są ze sobą kilkoma warstwami folii z tworzywa sztucznego o wysokiej trwałości. W razie pęknięcia szyby, kawałki szkła trzymają się folii, nadal chroniąc przed wejściem do środka.
Rolety zewnętrzne zyskują na popularności
Coraz częstszym rozwiązaniem są montowane od zewnątrz automatyczne rolety, które można dodatkowo doposażyć w czujniki, określane jako kontaktrony, które reagują na każdą próbę niepożądanego otwarcia drzwi.
Roleta sama w sobie może być dosyć trudna do sforsowania, a dodatkowe jej zabezpieczenie zintegrowanym systemem alarmowym podniesie poziom bezpieczeństwa.
Klamki na klucz
Czy wiesz, że nie tylko główne drzwi wejściowe do domu możesz zamknąć na klucz? Tarasowe też! Rozwiązanie to gwarantuje zabezpieczenie drzwi tarasowych przed przesunięciem. Zwróć uwagę na wkładkę ze stali hartowanej, tak aby nie dało się rozwiercić mechanizmu.
Czy możemy zatem spać spokojnie?
Jeśli zastosowaliśmy odpowiednie zabezpieczenia, to jak najbardziej. Oczywiście trzeba być przygotowanym na sytuację, w której wszelkie zabezpieczenia pokona prawdziwy profesjonalista i uczulać zaufanych sąsiadów, by mieli oko na naszą posesję, gdy przez dłuższy czas nie będzie nas w domu. To jednak bardzo rzadka sytuacja i wcale nie musi do niej dojść – na ogół wystarczy odpowiednio zabezpieczyć dom, a w tym celu warto skorzystać z usług renomowanej firmy i udać się do producenta okien drewnianych i drzwi drewnianych – Halupczok.