Ogrzewanie domu w okresie jesienno-zimowym dla wielu osób stanowi ogromne wyzwanie – zwłaszcza kiedy podjęli decyzję o budowie swojego małego kąta. Na jakie ogrzewanie się zdecydować, aby nie tylko było korzystne finansowo, ale również bezpieczne zarówno dla domowników, jak i środowiska? Czy może gaz z butli będzie dobrym rozwiązaniem?

Ogrzewanie domu gazem z butli jest wciąż popularne w wielu domkach jednorodzinnych. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wykonanie osobnej instalacji grzewczej, wybudowanie odpowiedniego zbiornika na gaz płynny czy nie mają miejsca na przechowywanie suchego drewna, węgla albo ekogroszku. Ogrzewanie domu gazem z butli jest nadal bezpieczne – zwłaszcza przy pomocy zaawansowanych technologii, które ułatwiają cały proces.

Czy butla z gazem ogrzeje cały dom?

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie, przy którym nie trzeba samodzielnie zamawiać surowców, a następnie samodzielnie rozpalać codziennie kominka albo pieca. Dlatego bardzo często posiadając już jeden rodzaj ogrzewania, mieszkańcy domków jednorodzinnych instalują do ogrzewania właśnie gaz z butli.

schemat minimalnych odległości dla zbiornika gazowego

Czy ogrzewanie domu gazem z butli jest bezpieczne?

Gaz znajdujący się w butli jest bezpieczny, o ile mieszkańcy domu pamiętają o jego poprawnym użytkowaniu. Ciśnienie w butli ma zaledwie kilka atmosfer, które są niezbędne do tego, aby propan i butan był utrzymany w środku w stanie ciekłym. Prawdopodobieństwo wycieku albo samozapłonu jest niewielkie.

Bezpieczeństwo w głównej mierze jest zależne od sposobu użytkowania butli. Jeśli mieszkańcy stosują się do wszystkich procedur, wypadek jest raczej niemożliwy. Warto zatem pamiętać, że butle wypełnia się jedynie w 85 procentach, ponieważ większa ilość może doprowadzić do wybuchu. Gaz natomiast powinien być napełniany w legalnych rozlewniach, nie zaś samodzielnie na stacjach paliw. Podobnie sprawa wygląda z użytkowaniem – temperatura butli gazowej nie może przekroczyć 35 stopni, gdyż o wypadek i niespodziewany wybuch gazu już nietrudno. Butla nie można znajdować się także w piwnicy albo innym pomieszczeniu pod ziemią.

Dla dodatkowego bezpieczeństwa przy butli można zainstalować specjalny czujnik, który poinformuje o sytuacji potencjalnego zagrożenia. Wielu producentów butli gazowych montuje profesjonalne systemy bezpieczeństwa, które niebezpiecznych sytuacjach włączają się.

Ogrzewanie domu – zalety gazu z butli

W dobie ekologii i dbania o środowisko wiele osób wybiera do ogrzewania własnego domu gaz z butli. Spalanie jest zdrowsze w porównaniu do innych metod – jak na przykład węgiel czy drewno. Dodatkowo koszty utrzymania są znacznie niższe. Jedna butla z gazem starcza na wiele miesięcy nieustannego ogrzewania. Ciepło z butli równomiernie rozprowadza się po całym wnętrzu, przez co niezależnie od pory dnia, temperatura będzie utrzymywała się na jednym poziomie.

O czym należy pamiętać ogrzewając dom gazem z butli?

Gaz z butli to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na ogrzanie domu. Nie tylko jest tani i wydajny, ale również bezpieczny dla środowiska. Ciepło, które daje jest równomierne, nawet jeśli warunki atmosferyczne na zewnątrz nie są sprzyjające.

Ta metoda ogrzewania jest także bezpieczna – zwłaszcza jeśli mieszkańcy podczas użytkowania stosują się do podstawowych zasad użytkowania. Potencjalne zagrożenie może wynikać z niewłaściwego napełnienia butli czy zbyt wysokiej temperatury.

Ogrzewanie domu gazem z butli jest bezpieczne, a jednocześnie niezwykle opłacalne pod względem finansowym. Jeśli nie mamy możliwości podciągnięcia gazu ziemnego albo podłączenie planowane jest dopiero za kilka lat, butla z gazem jest dobrym pomysłem.