Wakacje nad polskim morzem zawsze budziły sporo dyskusji. Są zagorzali fani spędzania wczasów letnich nad Bałtykiem, ale wiele osób woli zażywać uroków morza w innych, często cieplejszych krajach.

Nieprzekonanych ciężko będzie przekonać, ale warto zebrać w jednym miejscu wszystkie wady i zalety spędzania wakacji nad polskim morzem.

Lato nad polskim morzem – jakie są zalety?

Spędzanie wakacji nam polskim ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest zmiana klimatu i możliwość wdychania jodu, który jest szczególnie ważny dla osób chorujących na różne choroby układu oddechowego. Klimat nadmorski służy jednak każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W ramach wzmacniania odporności można także zażywać kąpieli w morzu, które nawet latem jest dość chłodne.

Nad Bałtykiem jest także bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Domki, apartamenty, pokoje czy inne noclegi można znaleźć praktycznie w każdym miejscu wybrzeża. Można wybierać wśród najpopularniejszych miejscowości, takich jak: Władysławów, Darłówko, Dziwnówek, Międzyzdroje, Łeba, Rewal, Kołobrzeg czy Świnoujście, ale jest też wiele spokojniejszych miejscowości, gdzie nie ma za wielkich tłumów i można odpocząć w ciszy i spokoju.

wczasy nad morzem władysławowo

Plaża to nie wszystko! Wiele obiektów oferujących noclegi we Władysławowie czy innej nadmorskiej miejscowości posiada na swoim terenie miejsca idealne na grilla oraz duży ogród, w którym można spędzić dzień gronie najbliższych.

Nad polskim morzem nie można też narzekać na nudę. Praktycznie w każdej miejscowości znajduje się wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Z pewnością nie można także odmówić bogatej oferty gastronomicznej. Restauracje serwujące ryby i nie tylko można spotkać na każdym kroku, choć jeśli chcemy zjeść świeżą rybę – warto zapytać miejscowych o ciekawe miejsca.

Wakacje nad Bałtykiem – czy są wady?

Wad spędzania wakacji nad polskim morzem jest wiele. Jedną z największych są z pewnością ceny, które z roku na rok rosną. Szczególnie mocno wysokie ceny odczuwają większe rodziny, obiad dla czteroosobowej rodziny potrafi kosztować powyżej 100 zł, a jeśli dodamy do tego koszt noclegu, innych posiłków i innych atrakcji, okazuje się, że wydatki przerastają możliwości przeciętnej rodziny.

Kolejnym minusem jest duża ilość ludzi – mimo cen, wiele osób decyduje się na spędzanie letnich dni na plażach, co kończy się tym, że w najbardziej obleganych miejscowościach może być problem ze znalezieniem miejsca na plaży. Jeśli już o plaży mowa, trzeba dodać, że polskie plaże są wyjątkowo zanieczyszczone, a w piasku można znaleźć najróżniejsze śmieci – głównie niedopałki papierosów i kapsle od butelek.

Polskie morze jest też bardzo zmienne, nigdy nie można mieć pewności, jaka pogoda nas zastanie na miejscu i czy nie zmieni się w ciągu dnia. Niestety w ostatnich latach temperatury są na tyle zmienne, że nie zawsze można liczyć na te wystarczająco wysokie do leżakowania na plaży. Uciążliwy może być też dość silny wiatr, a chłodna i brudna woda raczej nie zachęca do kąpieli.

Czy opłaca się jechać nad Bałtyk latem?

Wszystko zależy od tego czego oczekujemy. Jeśli chcemy wysokich temperatur, ciepłej i czystej wody, w której można się kąpać, to polskie morze raczej nie będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak zależy nam na wspieraniu lokalnych biznesów i obsłudze w języku polskim, a ceny nie są dla nas dużą przeszkodą, to Bałtyk z pewnością jest godny polecenia. Trzeba też uwzględniać to czy jedziemy sami, czy z dziećmi – pociechom trzeba zapewnić odpowiednią dawkę rozrywki, a nie w każdym miejscu będzie to możliwe.