Na ten typ chirurgii przypada kilka procedur, które w sposób inwazyjny umożliwiają wykonanie zabiegu w obrębie przewodów pokarmowych.

Dzięki istnieniu tej nowoczesnej dziedziny medycyny, wielu pacjentów ma szansę na powrót do zdrowia.

Chirurgia laparoskopowa wyróżnia się przede wszystkim licznymi zaletami i nowoczesnością metod wykonywania zabiegów i operacji. Istnieje wiele chorób, które mogą zostać szybko wyleczone dzięki laparoskopii. – podaje klinika KCM [1]

Metody wykonywania operacji pomagają zapobiec nowotworom złośliwym lub zoperować je. Z racji tego, że chirurgia laparoskopowa jest wciąż udoskonalana, pacjenci mogą liczyć na coraz bardziej komfortowe warunki przebiegu operacji. Wielu pacjentów, którzy są w bardzo ciężkim stanie, mogą liczyć na powrót do zdrowia dzięki zastosowaniu laparoskopii.

Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania zabiegu?

Spośród wszelkich narzędzi służących przeprowadzeniu operacji, wyróżniają się igły Veresa. Służą one do przebicia jamy otrzewnej po to, by umożliwić wytworzenie odmy otrzewnowej. Z igłą Veresa łączą się insuflatory. Dzięki nim wytwarzana jest odma otrzewnowa. Równie znanym narzędziem operacyjnym jest laparoskop, inaczej zwany wziernikiem. Na jego końcu znajduje się minimalna kamera, umożliwiająca zobaczenie obrazu na monitorze podczas badania lub operacji. Narzędzie takie jak trokary są potrzebne do przebijania tkanek powłok. Gaz, który wprowadzany jest do jamy brzusznej podczas operacji, chroniony jest specjalną zastawką.

Kto i kiedy może odbyć taki zabieg/operację?

Chirurgia laparoskopowa jest dziedziną medycyny, która ściśle określa grono pacjentów. Nie w każdym przypadku bowiem stosuje się ten typ leczenia. Dlatego, każdy z nas musi zostać bardzo dokładnie zbadany przez lekarza przed operacją. Laparoskopia stosowana jest w dość poważnych przypadkach. Są to między innymi nowotwory, kamica pęcherzyka żółciowego, polipy jelita grubego, choroba Crohna, wrzody jelita, wypadanie odbytnicy czy też częste, przewlekłe zaparcia. Choroby te są na tyle poważne, że zagrażają życiu pacjenta. Dlatego chirurgia laparoskopowa jest cenioną dziedziną medycyny, która obejmuje wiele procedur, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie zabiegu.

Leczenie laparoskopowe

Zalety chirurgii laparoskopowej

Istnieje wiele zalet, które warto wymienić w przypadku tej metody leczenia. Chirurgia laparoskopowa daje lekarzom i pacjentom wiele możliwości. Dzięki specyfice laparoskopii, pacjent może przede wszystkim odczuwać o wiele mniejszy ból po zabiegu. Jest to jedna z kluczowych spraw. Każdy z nas wie, z czym wiążą się nawet najmniejsze zabiegi. Dodatkowo, chirurgia laparoskopowa nie wymaga wykonywania grubych i szerokich nacięć na skórze/tkance. W jamie brzusznej następuje małe nacięcie, gdzie w przypadku zwykłej chirurgii, nacięcia mają parę cali. Dzięki temu pacjenci nie muszą wstydzić się wielkich  rozległych blizn, które dość często zostają po zabiegach i operacjach. Proces gojenia się ran i regeneracji organizmu po zabiegach jest o wiele szybszy.


[1] – www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm?ww.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm?