Fizjoterapia to zawód wpisany do grupy zawodów medycznych, co oznacza, że aby móc go wykonywać, konieczne są niezbędne uprawnienia i kwalifikacje. Wiele osób zastanawia się przed wizytą u fizjoterapeuty nad tym, czym się on dokładnie zajmuje. Jakie badania może wykonać fizjoterapeuta? Kiedy należy do niego iść? Czy trudno jest zostać fizjoterapeutą?

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci zajmują się leczeniem schorzeń narządów ruchu, a także udzielaniem pomocy z zakresu powrotu do pełnej sprawności i codziennego funkcjonowania. Dzięki zdobytej w trakcie studiów wiedzy fizjoterapeuta jest w stanie m.in. dobrać odpowiednie ćwiczenia, dzięki którym będziesz pracować nad poprawą sprawności nie tylko w gabinecie, lecz też w zaciszu swojego domu, podnosząc tym samym skuteczność terapii.

Kiedy warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty?

Wizytę w gabinecie fizjoterapeutycznym można rozważyć w następujących przypadkach:

  • Silne napięcie mięśni
  • Problemy ze stawami
  • Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
  • Bóle powstałe na skutek urazu
  • Bóle odcinka szyjnego lub piersiowego kręgosłupa
  • Wada postawy
  • Problemy pojawiające się po porodzie: blizny, rozstępy, bóle

Jakie badania wykonuje fizjoterapeuta?

Badania przeprowadzane w gabinecie fizjoterapeutycznym dzielą się na badania statyczne i dynamiczne. W ramach przeprowadzania badań statycznych specjalista ocenia długość i obwód kończyn, a także bada receptywność układu nerwowego.

Z kolei badania dynamiczne obejmują ocenę siły mięśni, wykonywanie testów czynnościowych, czy też badanie ruchomości stawów. Poniżej kilka słów na temat wymienionych badań.

Badania statyczne:

  • Pomiar długości kończyn – mierzona jest zarówno kończyna zdrowa, jak i ta dotknięta schorzeniem. Pomiar polega m.in. na zmierzeniu całej długości kończyny i zmierzeniu odcinka zmienionego chorobowo.
  • Pomiar objętości kończyn – na podstawie tego badania, fizjoterapeuta ocenia ubytki i przyrosty masy mięśniowej.
  • Receptywność układu nerwowego – badanie polega na sprawdzeniu reakcji pacjenta na dotyk, temperaturę, ruch, czy też dotyk określonych przedmiotów.

Badania dynamiczne:

  • Ocena siły mięśni – badanie stopnia oporu mięśnia w skali od 0 do 5.
  • Wykonywanie testów czynnościowych – są to badania pomagające ocenić stan poszczególnych odcinków ciała, dotkniętych schorzeniem.
  • Badanie ruchomości stawów – pacjent lub lekarz wykonuje ruch zmienioną chorobowo częścią ciała, co pozwala ocenić zakres jej ruchomości.

Czy trudno jest zostać fizjoterapeutą?

Wymagane cechy charakteru

Jak już była o tym mowa na początku tekstu, fizjoterapia znajduje się na liście zawodów medycznych, co oznacza długą i ciężką pracę, jeśli myślisz o tym zawodzie. Na początku zatem warto rozważyć, jakie cechy charakteru musi mieć dobry fizjoterapeuta. 

Musi to być osoba pracowita, wytrwała, o dużej odporności psychicznej, jako że w gabinecie będą pojawiali się pacjenci zarówno z trudnymi schorzeniami, jak i z trudnym charakterem. Ponadto potrzebna jest duża cierpliwość i wyrozumiałość, jako że pacjenci nierzadko potrzebują również wsparcia psychologicznego. Ważna jest również duża sprawność fizyczna ze względu m.in. na ćwiczenia wykonywane na kozetce lekarskiej.

Wymagane kwalifikacje

Fizjoterapeutą można dziś zostać po ukończeniu studiów kierunkowych I i II stopnia, a także po ukończeniu 4-letnich studiów podyplomowych. Po zakończeniu edukacji należy wpisać się do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, zrzeszającego już ok. 60 tys. specjalistów z całego kraju. 

Warto jednak pamiętać, że tutaj edukacja się nie kończy. Jest tak ze względu na znacznie szybszy rozwój medycyny, niż dawniej, większą świadomość i oczekiwania pacjentów, a także z uwagi na obowiązek nakładany na fizjoterapeutów przez ustawę o zawodzie fizjoterapeuty.

Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty?

Nie chodzi już tutaj tyle o rodzaj dolegliwości, ile o czas jej powstania. Jeśli masz na uwadze zasadę, według której w przyrodzie nic nie ginie, pamiętaj, że na tej samej zasadzie funkcjonuje Twój organizm. Dlatego też ból sprzed lat może być przyczyną Twoich dzisiejszych problemów. Jeśli chcesz uniknąć tego typu sytuacji, gdy odnotujesz u siebie niepokojące bóle, trwające przez dłuższy czas lub pojawiające się przy okazji określonej aktywności, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.