Implantologia jest dziedziną medycyny estetycznej, która zajmuje się tworzeniem implantów uzębienia. Dzięki niej, każdy z nas ma możliwość wstawienia sobie nowego, sztucznego zęba.

Warto dodać, że implant nie jest tym samym, co proteza. Jest to niewielka śrubka, dopasowana wielkością do korzenia danego zęba. Śrubkę tę wkręca się w kość szczękową i przytwierdza się do niej koronę zęba. Implant jest najczęściej wykonany z tytanu. Po wkręceniu śrubki, należy odczekać określony okres czasu, by implant się przyjął, a dziąsło zagoiło. Następnie, na implant zostaje wkręcony łącznik, który przypomina do złudzenia ząb. Na nim z kolei umieszcza się sztuczną koronę zęba.

Dentyści, podczas wizyty w ich gabinecie, mogą zaproponować nam takie rozwiązanie. Implanty cieszą się  bardzo dużą popularnością w dzisiejszych czasach. Dzięki tej metodzie, każdy z nas może odzyskać zdrowy wygląd zębów.

Możliwości implantologii

Dziedzina, jaką jest implantologia, pozwala nam na uzupełnienie naszego uzębienia. Większość z nas ma plomby lub korony. Żeby są bardzo delikatne i szybko mogą się psuć. W niektórych przypadkach, gdy wypadnie ząb lub konieczne jest jego usunięcie, implantologia jest jedyną i właściwą opcją.

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy wstawić zęby przednie czy trzonowe, wybór implantologii pozwoli naprawić nasze uzębienie. Podstawową korzyścią, jaka wynika z tego sposobu leczenia, jest odzyskanie pięknego wyglądu. Poza tym, brak nawet dwóch zębów, może znacznie osłabiać pozostałe.

Trzeba dodać, że oferta dobrej przychodni nie skupia się jedynie na tworzeniu i wkręcaniu pojedynczych implantów. Dużo jest bowiem przypadków, które wymagają wyhodowania nowej kości, wykonania zabiegów regeneracyjnych na tkankach miękkich oraz wstawiania kilku implantów naraz. Liczy się również doświadczenie dentystów i ortodontów. Dzięki ich wiedzy i umiejętnościom, możliwe jest umieszczenie implantów w sposób bezpieczny dla pacjenta.

Warto również wiedzieć, jak długo będą się utrzymywać implanty. Zęby sztuczne oraz implanty, mogą znajdować się w naszej jamie ustnej do końca naszego życia. Dentyści co prawda oferują 10-letnią gwarancję, jednak tworzywa, z jakich wykonuje się implanty, są bardzo trwałe.

Jednak aby implanty były bezpieczne i stale utrzymywały się w naszej jamie ustnej, należy im zapewnić szczególną ochronę. Musimy więc dbać o higienę jamy ustnej i regularnie zjawiać się na wizytach w gabinecie dentystycznym. Implanty trzeba regularnie kontrolować, by móc wykluczyć powstawanie ewentualnych problemów.

Do kogo kierowana jest oferta?

Praktycznie każdy z nas może skorzystać z możliwości implantologii. Nie ma ustalonej górnej granicy wiekowej. Jednak najmłodsi pacjenci powinni mieć zakończony wzrost kostny. Zęby rosną do 18-19 lat. Zakładanie implantów młodszym pacjentom, może się wiązać z nieprawidłowym ułożeniem śrubek w przyszłości.
Zęby, jeśli są słabe lub nie dbamy o nie w dostateczny sposób – mogą się szybko psuć. Zaniedbywanie regularnych wizyt u dentysty może prowadzić do powstawania próchnicy, kamienia czy do całkowitego zniszczenia zębów. Często konsekwencją zaniedbywania stanu jamy ustnej, jest konieczność wyrywania zębów.
Implantologia, jako dziedzina stomatologii estetycznej, jest świetną opcją dla każdego z nas. Bardzo zniszczone zęby czy ich utrata, nie są jednak problemem nie do rozwiązania. Implanty zębowe są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, przez co ich koszt z roku na rok się zmniejsza.