Zarówno lekarze jak i pielęgniarki bardzo często decydują się na wyjazd za granicę głównie ze względu na oferowane lepsze, wyższe zarobki. Lekarz w Niemczech nie posiadający żadnej specjalizacji może otrzymywać netto około 2500 euro. Jest to uzależnione przede wszystkim od grupy podatkowej. Osoby bez dzieci, samotni znajdują się w pierwszej grupie decydującej o niższej pensji. Warto jednak wiedzieć, że szpitale bardzo często biorą pod uwagę dodatkowe kwalifikacje i są w stanie proponować wyższe kwoty lub zgadzać się na negocjacje. Częstym kierunkiem emigracji zarobkowych polaków jest Szwecja. Tam doświadczony lekarz specjalista może miesięcznie zarabiać nawet 70 tysięcy koron szwedzkich, a każdy dodatkowy dyżur jest ekstra płatny.  W Polsce na takie wynagrodzenia nie można liczyć. Stażysta bez specjalizacji otrzymuje przeważnie ok. 1750 złotych, a najmłodsi lekarze ze specjalizacją od 2200 złotych netto. Kwoty de doskonale ilustrują dlaczego emigracja lekarzy wciąż jest tak intensywna. W Polsce wielu lekarzy skarży się również na konieczność brania dużej liczby dyżurów, które niekiedy nie są płatne. Zwłaszcza w Szwecji sytuacja ta jest zupełnie odwrotna. W tym skandynawskim kraju dokładnie przestrzega się czasu pracy, gdyż uważa się, ze przepracowany lekarz jest znacznie mniej skoncentrowany co może przyczynić się do błędów i wypadków.

Możliwość rozwoju i awansu

Zagraniczne szpitale zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy w krajach skandynawskich są wyposażone w najnowocześniejsze sprzęty, na których w Polsce nie ma. Jest to wyjątkowo motywujące zwłaszcza dla osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności i rozwinąć się w danej specjalizacji. Większość szpitali w krajach do których emigrują Polacy są nowocześnie i schludnie wyposażone. Posiadają one znacznie wyższy standard, co poprawia komfort i jakość pracy. Pacjenci bardzo praca lekarza za granicą - sprawdźczęsto posiadają własne pokoje wyposażone w łazienkę, a historia choroby jest stale aktualizowana w systemie komputerowym. Daje to możliwość ograniczenia tzw. roboty papierkowej i biurokracji na którą narzeka duży odsetek lekarzy. Ponadto lekarze w szpitalach poza granicami naszego kraju mogą szybciej liczyć na możliwość awansu i podwyżki.

Wiele państw zagranicznych stawia nacisk na stałe szkolenie i rozwijanie umiejętności. Dlatego szpitale organizują dla lekarzy szkolenia, które są w pełni opłacane przez pracodawcę. Dobór szkoleń odbywa się w porozumieniu z przełożonym. Ponadto wiele lekarzy bez specjalizacji decyduje się zrobić ją poza Polską. Jest to wynik bardzo małej ilości miejsc na niektóre specjalizacje w Polsce oraz ich niskie wynagrodzenie.

Gdzie najczęściej emigrują Polscy lekarze?

Z roku na rok rośnie liczba polskich lekarzy lub stażystów, którzy zdecydowali się rozpocząć karierę poza granicami naszego kraju. Najczęściej obieranym kierunkiem emigracji są Niemcy, Austria oraz Szwajcaria. Zwłaszcza studenci i lekarze zamieszkujący zachód Polski decydują się na wyjazd właśnie tam. Zaletami są z pewnością wysokie zarobki, świetnie wyposażone szpitale oraz język, który często jest nauczany w trakcie wcześniejszej edukacji, dlatego jego nauka jest znacznie szybsza. Dużym plusem jest również mała odległość do Polski i dobre połączenie między większymi miastami. Wielu lekarzy emigruje również do krajów skandynawskich oraz do Wielkiej Brytanii. W tamtejszych szpitalach z pewnością można odczuć wyższą kulturę pracy, a zarobki są wyjątkowo wysokie. Dobrze wyposażone ośrodki i nowoczesny sprzęt da każdemu lekarzowi i stażyście możliwość uzyskania nowych umiejętności.