Dobrze oświetlone schody to podstawa bezpieczeństwa w domu, dlatego dziś niewielu projektantów decyduje się na zrezygnowanie z takiego rozwiązania na rzecz centralnego oświetlenia korytarza.

Konieczność zapewnienia dobrej widoczności na schodach zarówno w dzień, jak i w nocy wiąże się przede wszystkim z bezpieczeństwem poruszania się po nich przez każdego domownika, jak i gościa.

Wiele lat doświadczenia architektów i projektantów wnętrz pokazuje, że standardowe oświetlenie za pomocą jednego centralnego żyrandola może być tu dość zawodne. Jak zatem oświetla się dziś schody w domu i dlaczego jest to tak istotne?

Podstawowe zasady dla oświetlenia schodów w domu

To, o czym należy przede wszystkim pamiętać wybierając odpowiednią metodę oświetlenia schodów, to oczywiście konieczność objęcia oświetleniem wszystkich stopni.

Choć w wielu przypadkach światło kierowane centralnie z góry rozprasza się na tyle, by oświetlić całą przestrzeń schodów, pojedyncze stopnie mogą być w nim mniej lub bardziej widoczne i stwarzać tym samym pewne niebezpieczeństwo.

Idąc w ślady technologii stosowanych w kinach, budynkach użytkowych czy hotelach, architekci i projektanci wnętrz coraz częściej sugerują, by oświetlenie na schodach znajdowało się tuż przy stopniach.

Zastosowane w ten sposób źródła światła nie muszą być w takim układzie bardzo mocne, gdyż każdy stopień jest tu oświetlany z osobna i tym samym bardzo dobrze widoczny. Z tego też powodu najczęściej stosowaną obecnie technologią są oczywiście diody LED.

Oświetlenie schodów może być montowane zarówno w ścianie przy stopniach, w samych stopniach, jak i ponad nimi w przypadku braku innej możliwości.

W przypadku pierwszych dwóch rozwiązań stosuje się dziś przede wszystkim taśmy i paski LED montowane pod stopniami oraz tzw. oczka, mocowane najczęściej w ścianie tuż przy stopniach lub pod stopniami.

Zaletą oświetlenia LED, poza energooszczędnością i dużą trwałością jest niewątpliwie możliwość dostosowania ostrości i barwy światła do indywidualnych potrzeb oraz niebywała estetyka rozwiązania, pozwalająca na podkreślenie walorów schodów i dodająca charakteru całej klatce schodowej.

Łagodne światło LED zamontowane co kilka stopni i skierowane właśnie na stopnie pozwala na swobodne poruszanie się po schodach bez oślepienia, a możliwość sterowania jego intensywnością nie wymusza konieczności wyłączania światła przy schodach w nocy.

Dlaczego należy oświetlić schody w domu

Wiele osób już po kilku tygodniach mieszkania w domu może poruszać się po nim swobodnie nawet przy bardzo niskiej widoczności. Swoich umiejętności i znajomości terenu nie warto testować jednak na schodach, poruszając się po nich w nocy czy też niosąc przed sobą cokolwiek mogące przesłonić widoczność.

Urazy spowodowane upadkiem ze schodów należą do jednych z najczęstszych wypadków domowych i niestety, bardzo często kończą się złamaniami czy poważnymi stłuczeniami.

schody

Dobrze oświetlone stopnie to jeden z najbardziej podstawowych mechanizmów zapobiegających wielu tego typu upadkom – nawet nie dostrzegając poszczególnych stopni możemy zobaczyć odbijające się od nich światło sugerujące konieczność wykonania kolejnego kroku.

Oświetlenie schodów to też znaczne ułatwienie codziennego życia, szczególnie w przypadku wyboru delikatnego oświetlenia LED.

Miękkie światło padające na stopnie nie oślepia, co przydaje się przede wszystkim w nocy – wstając w półśnie do kuchni czy łazienki i wychodząc z ciemnej sypialni wprost na mocno oświetlony korytarz może być dla oczu prawdziwym szokiem, podczas gdy w przypadku oczek LED montowanych przy schodach efekt ten nie jest tak odczuwalny.

Odnosząc się do treści artykułu – oświetlenie schodowe to konieczność z wielu względów. Polecamy zakupowanie lampek LED w sprawdzonych sklepach, w których mamy gwarancję otrzymania produktu wysokiej jakości. Takim sklepem jest na przykład Lumentec.