Jeśli stoisz przed wyborem życiowym i zastanawiasz się, czy wybudować dom jednorodzinny, kupić segment bliźniaka czy może postawić na apartament w szeregowcu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. A już z całą pewnością budżet, jakim dysponujesz. Nie jest bowiem tajemnicą, że kolejne z dostępnych na rynku nieruchomości opcji znacznie się pod tym względem między sobą różnią. Przeanalizujmy zatem wady i zalety kolejnych rozwiązań.

Dom jednorodzinny — wady i zalety

To z pewnością o nim większość z nas marzy. Wolnostojący, jednorodzinny dom posiada w końcu wiele zalet. W porównaniu z mieszkaniami w bloku staje się bowiem synonimem swobody, prywatności i intymności. Mieszkając w takiej nieruchomości, nie musisz dostosowywać się do nikogo. Zasady, które na ogół obowiązujące są we wspólnotach mieszkaniowych, to w takiej sytuacji — nie Twoje zmartwienie. Brak odgłosów zza ściany, własny ogród i przestrzeń, garaż, w którym można zaparkować auto, możliwość posiadania takiej liczy zwierząt, jakiej zapragniemy — to kolejne atuty domu jednorodzinnego. Jakie są zatem jego wady? I czy w ogóle istnieją? Owszem. Druga strona medalu nie jest już tak kolorowa. Budując dom wolnostojący, musisz liczyć się z dużą ilością pracy dookoła niego. Pracy, która właściwie nigdy się nie kończy. Aby budynek utrzymany był bowiem w należytym stanie, właściwie na bieżąco musisz w niego inwestować. Koszenie trawy, palenie w piecu, to tylko początek tego typu prac. Co więcej, dom to też droga inwestycja. Właściwie najdroższa. By go postawić, musisz zatem dysponować potężną gotówką. No i oczywiście działką, na której ma stanąć.

Bliźniak — wady i zalety

Bliźniak, jako specjalny twór łączy w sobie pewne cechy domu wolnostojącego i apartamentu w szeregowcu. Z jednej strony mamy bowiem bliskiego, połączonego ogrodem i nierzadko podjazdem sąsiada, a z drugiej mamy większe, niż w klasycznym bloku poczucie intymności. Cena również oscyluje wokół jednego i drugiego. Bliźniak zazwyczaj jest bowiem tańszy od domu wolnostojącego, ale droższy od mieszkania. Oczywiście, wiele zależy tu od lokalizacji. Z reguły budową i sprzedażą bliźniaków zajmują się deweloperzy. Dlatego jeszcze jedną zaletą takiego wyboru na pewno jest fakt, że nieruchomość nie musi być postawiona bezpośrednio przez nas.

dom Kiełczów

Szeregówka — wady i zalety

Szeregówka, to idealnie rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na budowę domu czy zakup bliźniaka, a marzą o choćby jego namiastce. Budynki w takiej zabudowie charakteryzują się bowiem kilkoma mieszkaniami w ramach jednych murów. Lokalami wyposażonymi zazwyczaj we własny mały ogródek czy taras i miejsce postojowe. Bez rezygnacji z pewnej dozy prywatności można więc kupić mieszkanie w szeregowcu i cieszyć się poczuciem intymności. Taki lokal zazwyczaj położony jest na obrzeżach miasta jak w przypadku nowych domów w Kiełczowie, budowanych przez alejalawendowa.pl. Położone pod Wrocławiem szeregówki Kiełczów, to szansa dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku dużego miasta. To co w przypadku szeregówki może być jednak wadą, to liczba i bliskość sąsiadów. W przeciwieństwie do domu czy bliźniaka tutaj ma się kilka rodzin w  najbliższym otoczeniu. W porównaniu z blokiem liczna sąsiadów jest jednak i tak znacznie mniejsza.

Jeśli zatem nadal zastanawiasz się nad wyborem — weź pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw z całą pewnością decyzja nasunie Ci się sama.