Dbanie o czystość powietrza to bardzo ważna kwestia, która ma bezpośredni wpływ na życie i zdrowie ludzi. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie powietrze z różnych przyczyn nie jest zbyt czyste i zawiera różnego rodzaju szkodliwe cząsteczki, które mogą negatywnie oddziaływać na człowieka, czy też przeszkadzać w różnego rodzaju procesach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie czystość powietrza ma spore znacznie. Z tego względu tak ważne jest stosowanie skutecznych systemów wentylacyjnych, które wyposażone są w specjalne filtry, zatrzymujące wszelkie zanieczyszczenia i dbające o to, aby powietrze było czyste i bezpieczne dla ludzi. W tej roli najlepiej spisują się filtry kieszeniowe, które dzięki swojej budowie bardzo skutecznie filtrują powietrze, zatrzymując wszelkie cząsteczki, które mogłyby mieć negatywny wpływ na organizm człowieka lub różnego rodzaju procesy.
Czym są filtry kieszeniowe?
Filtry kieszeniowe to jedne z najczęściej używanych filtrów powietrza w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Swoją nazwę zawdzięczają budowie, która przypomina kieszeń. W filtrach tych materiałem filtrującym jest zazwyczaj mieszanka włókien syntetycznych, a czasami wykorzystuje się w tym celu także włókna szklane. Filtry kieszeniowe mogą być stosowane jako filtry dokładne lub też filtry wstępne. Przed zakupem należy jednak dokładnie określić swoje wymagania, ponieważ filtry kieszeniowe występują w różnych rodzajach, przez co, aby pełniły one swoje zadanie w skuteczny sposób, muszą być odpowiednio dobrane do ich zastosowania. Wyróżnić tutaj można filtry kieszeniowe G (filtry zgrubne), M (filtry średnio-dokładne) i F (filtry dokładne). Ponadto każde z tych oznaczeń może również zawierać cyfrę, która wskazuje na dokładność, z jaką dany filtr będzie filtrował powietrze.
Jak działają filtry kieszeniowe?
Filtry kieszeniowe charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją, co sprawia, że są niezawodne i bardzo skuteczne. W ich produkcji wykorzystuje się ramkę, zazwyczaj wykonaną z tworzywa sztucznego lub metalu, do której przymocowywany jest materiał filtrujący najczęściej wytworzony z włókien syntetycznych lub też szklanych. Materiał ten uformowany jest w kształt kieszeni, przez którą przepływa powietrze podczas filtracji. Oczywiście, aby filtr ten działał, musi on współpracować z urządzeniem, które będzie wtłaczało powietrze np. do jakiegoś wnętra poprzez ten filtr. Z tego wglądu filtry kieszeniowe bardzo często stosowane są w systemach wentylacyjnych czy też klimatyzacji. Z tego typu urządzeniami działają one znakomicie i bardzo skutecznie oczyszczają powietrze z wszelkich zanieczyszczeń.
Zastosowanie filtrów kieszeniowych
Filtry kieszeniowe wykorzystywane są w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzujących. Najczęściej są to modułowe centrale klimatyzacyjne, nawiewowe czy też nawiewowo-wodociągowe. Dzięki swojej skuteczności działania i dość niskiej cenie, wykorzystuje się je w bardzo wielu miejscach. Mogą one służyć do filtrowania powietrza wtłaczanego przez wentylację czy klimatyzację z zewnątrz do wnętrza budynków np. w biurach, ale mogą także zatrzymywać wszelkie zanieczyszczenia powstałe np. podczas różnych procesów produkcyjnych, tym samym uniemożliwiając ich przeniknięcie do środowiska. Przydają się one także w takich miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie sterylnych warunków np. w różnych laboratoriach czy też liniach produkcyjnych, na których wytwarza się wyroby wysokiej czystości.
Jak filtry kieszeniowe wpływają na środowisko i zdrowie ludzi?
Filtry kieszeniowe doskonale chronią ludzi przez różnego rodzaju zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, ale chronią one również środowisko przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powstałymi podczas różnych procesów zachodzących w przemyśle. Z tego względu odgrywają one bardzo ważną rolę i dzięki nim można zadbać o wysoka jakość powietrza, co gwarantuje, że ani środowisko, ani ludzie nie będą narażeni na kontakt z różnymi szkodliwymi zanieczyszczeniami w powietrzu.