W czasie pandemii koronawirusa wiele osób poszukuje testów, które w sposób prosty mogłyby wykazać obecność przeciwciał, wskazujących na kontakt osoby z wirusem Sars-CoV-2 w przeszłości lub obecnie, w momencie badania próbki krwi.

Co to są koronawirusy?

Koronawirusy są drobnoustrojami, które wywołują infekcje górnych dróg oddechowych i przeziębienia. Natomiast nowy szczep koronawirusa 2019-nCoV jest przyczyną zachorowań na chorobę COVID-19. Szczep ten nie był wcześniej identyfikowany u ludzi. Zakażenie wirusem Sars-CoV-2 zachodzi drogą kropelkową, czyli poprzez transmisję z organizmu osoby zakażonej poprzez kichanie, kaszel, dlatego tak ważne jest noszenie maseczki, szczególnie przez osoby wykazujące objawy ze strony górnych dróg oddechowych.  Pierwsze symptomy choroby pojawiają się po dwóch do czternastu dni od momentu ekspozycji na koronawirusa. Niektóre zaś nie wykazują żadnych objawów, natomiast u innych pojawia się najczęściej gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, duszności, uczucie zmęczenia.

Kolejną fazą choroby może być zespół ostrej niewydolności oddechowej oraz zapalenie płuc. Organizm ludzki produkuje przeciwciała na trzy do siedmiu dni od momentu zakażenia 2019-nCoV. Jeśli wynik wskazuje na przekroczenie normy przez antygeny IgM, to choroba jest w stadium początkowym. Natomiast w przypadku dłuższego okresu zakażenia IgM spada, a podnosi się wartość IgG. Test wobec tego informuje, czy w naszym organizmie wytworzyły się przeciwciała z powodu kontaktu z koronawirusem i na jakim etapie choroby osoba badana się znajduje, bądź może przeszła ją w przeszłości bezobjawowo.

Typy testów na koronawirusa

Testy na koronawirusa dzielą się ze względu na badane klasy przeciwciał na IgM, IgA, IgG lub IgM/IgG. Inny z kolei, dokonywany jest ze względu na prezentację wyników, wprowadza podział na: jakościowe, półilościowe i ilościowe. Kolejny zaś wyróżnia wśród nich kasetkowe i wykonywane na analizatorze automatycznym. Ten zaś podział dokonywany jest ze względu na metodę wykonania. Test kasetkowy można wykonać samodzielnie w domu, a wynik pokazuje się w ciągu kilku minut w przeciwieństwie do automatycznego, który jest dokładniejszy, ale na jego wynik trzeba poczekać kilka godzin. Do wykonania tego testu, jak sama nazwa wskazuje, potrzebna jest specjalna aparatura, dlatego musi się on dokonywać w placówce służby zdrowia. Poza tym można dzięki automatowi w krótkim czasie zbadać dużą ilość próbek.

gdzie kupić test na covid

Oferta testów na koronawirusa

Wiele firm przychodzi z pomocą w tej trudnej dla wszystkich sytuacji pełnej obaw o zdrowie i życie, oferując certyfikowane kasetkowe testy chromatograficzne, dzięki którym można uzyskać wynik już w ciągu 15 lub 30 minut od momentu podania próbki. Warto kupić test renomowanych firm, które gwarantują wysoką jakość produktów i posiadają certyfikat ISO 13485. Certyfikat ten gwarantuje bezpieczeństwo i brak możliwości wystąpienia produktu niezgodnego.

Firmy posiadające certyfikowane testy oferują produkty zatwierdzone przez Agencję Żywności i Leków, Health Canada i CE. Misją ich jest dostarczanie prostych, najwyższej jakości, niedrogich produktów, takich jak, na przykład szybki kasetkowy test chromatyczny na koronawirusa, który służy do wykrywania przeciwciał IgG oraz IgM, skierowanych przeciwko Sars-CoV-2 w wykrywaniu choroby COVID-19. Wskazuje on obecność antygenów IgG, IgM w próbkach krwi, wobec tego materiałem do badania jest krew pełna, surowica, osocze lub krew z opuszka palca. IgG i IgM są przeciwciałami wytwarzanymi przez ludzki organizm po kontakcie z koronawirusem. Test sprawdza obecność przeciwciał, które są specyficzne dla tego rodzaju wirusa. IgM pojawiają się w krwi najwcześniej, dlatego ich obecność świadczy o świeżej, nowej infekcji. Natomiast IgG o zakażeniu koronawirusem w przeszłości. Wskaże on również nie tylko, czy jest to nowe zakażenie, ale również, czy jest aktywne lub zostało pokonane przez układ odpornościowy. Jeśli wynik jest ujemny, to znaczy, że istnieje niewielka możliwość zakażenia korona wirusem. Natomiast wynik dodatni jest wstępem do dalszej diagnostyki w kierunku wykrycia choroby COVID-19. Można się zaopatrzyć w testy pakowane pojedynczo lub po 25 sztuk. Charakteryzują się one bardzo wysoką dokładnością.

Testy są niezwykle pomocne w diagnozowaniu choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, jak również w profilaktyce tej choroby. Jeśli zastanawiacie się, gdzie kupić testy na covid, podpowiadamy, że warto zaopatrywać się w nie u renomowanych firm, posiadających certyfikaty wskazujące na najwyższej jakości produkt.