Wybierając się do okulisty lub optyka z jakąkolwiek wadą wzroku, warto upewnić się wcześniej, że wybieramy porządny gabinet. Choć na przysłowiowy pierwszy rzut oka wszystkie mogą wydawać się takie same, w rzeczywistości obsługujący je specjaliści czy wykorzystywane podczas badań sprzęty mocno wpływają na wyniki badań wzroku, a więc i prawidłowe dobranie korekcji, okularów czy soczewek. Na co zwrócić uwagę planując wizytę u okulisty? Gdzie udać się do optyka w Szczecinie?

Wyposażenie dobrego salonu optycznego

Na jakość prowadzonych przez okulistę badań, a więc i późniejsze dopasowanie odpowiedniej metody korekcji wzroku wpływają w dużej mierze sprzęty, na jakich pracuje salon optyczny. Nawet jeśli nie ma tu typowego gabinetu okulistycznego, a pacjentów obsługuje optometrysta (który może w razie potrzeby odesłać do dalszego badania do okulisty), maszyny, na których pracuje powinny gwarantować najwyższą dokładność badania. Co ciekawe, obok sprzętu komputerowego do cyfrowego badania wzroku, w dobrym gabinecie optycznym muszą pojawić się także bardziej tradycyjne metody, jak choćby tablica Snellena wymagająca czytania liter z odpowiedniej odległości.

Podczas kompleksowego badania wzroku, przy pierwszej wizycie w nowym salonie optycznym czy długim czasie po ostatniej konsultacji z okulistą konieczne jest wykonanie nie tylko standardowego badania przedmiotowego ostrości wzroku i sprawdzającego stan oczodołów, powiek, czy wielkość i ruchomość gałek ocznych. , ale też badanie pola widzenia, widzenie barw, oraz stan przedniego i tylnego odcinka oka.

Przy regularnych wizytach okulistycznych i znajomości wady pacjenta, do szybkiego badania ostrości wzroku wykorzystuje się refraktometrię, czyli komputerowe badanie wzroku. Badanie takie daje w krótkim czasie informację o wielkości wady i pozwala precyzyjniej dopasować nowe szkła czy soczewki kontaktowe, ale nigdy nie zastąpi pełnego badania.

Optyk, okulista, optometrysta – do kogo wybrać się na badanie wzroku?

W profesjonalnym salonie optycznym nie powinniśmy czuć się jak w sklepie z okularami, nawet jeśli faktycznie mamy możliwość dobrania tam szkieł, oprawek i soczewek kontaktowych. Na miejscu powinni pracować doświadczeni optometryści, którzy mogą dopasować właściwie moc nowych okularów i przeprowadzić podstawowe badania ostrości wzroku, optycy, którzy zajmują się samą procedurą przygotowywania okularów, a także okuliści, którzy poza badaniem wad wzroku specjalizują się w różnych chorobach oczu i mogą pomóc przy zapaleniu spojówek, zespole suchego oka czy pierwszych objawach prezbiopii, jaskry i zaćmy.

Każda wizyta u okulisty czy w salonie optycznym powinna być poprzedzona wywiadem z pacjentem, nawet jeśli przychodzimy z gotową receptą na nowe okulary. Na podstawie rozmowy z pacjentem optyk będzie mógł pomóc w wyborze najlepszych filtrów w okularach, dopasowaniu oprawek czy wyborze szkieł kontaktowych, których użytkowanie musi być wygodne. Okulista również musi dowiedzieć się o pacjencie więcej i nigdy nie bazuje wyłącznie na informacjach pozyskanych podczas badania. Analogicznie, optometrysta, który podejrzewa większe problemy ze wzrokiem, niż powierzchowna wada powinien odesłać pacjenta do sprawdzonego okulisty. W dobrym salonie optycznym nie ma mowy o szybkim wejściu, zakupie okularów i wyjściu bez rozmowy ze specjalistą.

Gdzie zbadać wzrok w Szczecinie – wybór dobrego optyka

W miastach takich jak Szczecin na możliwości wyboru salonów optycznych i gabinetów okulistycznych nie można narzekać, jednak często zbyt wiele możliwości może utrudniać sprawę. Najlepszym rozwiązaniem w takich wypadkach jest sięganie po sprawdzone marki – salony optyczny w Szczecinie utrzymują bardzo wysokie standardy obsługi i zawsze nastawione są w pierwszej kolejności na kompleksową pomoc pacjentowi, a nie jedynie sprzedaż modnych i drogich oprawek okularów.

Duże salony optyczne mają zwykle wystarczający budżet, by wyposażyć swoje gabinety w odpowiedni sprzęt ułatwiający prowadzenie dokładnych badań. To tu można znaleźć też największy wybór oprawek, szkieł korekcyjnych i soczewek kontaktowych dobranych indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. To ważne, by wybrany salon optyczny nie odradzał soczewek tylko na podstawie braku odpowiedniego modelu w jego ofercie. Ostatecznie to pacjent, przy pomocy i poradzie okulisty powinien móc zdecydować o leczeniu dopasowanym do jego stylu życia.