Zabiegi wykonywane w ramach ginekologii estetycznej nie tylko pozytywnie wpływają na samoocenę kobiety, ale również jej zdrowie. W wyniku różnych zmian anatomicznych pochwy czy przerośniętych warg sromowych wiele pań skarży się bowiem na uniemożliwione, bolesne lub nie dające satysfakcji współżycie. Poddanie się wybranej operacji przynosi radykalne zmiany w tym zakresie, odmienia psychiczne i fizyczne aspekty kobiecości.

Najczęściej panie decydują się na waginoplastykę lub labioplastykę. Czym różnią się między sobą te zabiegi, na czym polegają i komu są potrzebne?

Waginoplastyka – na czym polega plastyka pochwy?

Waginoplastyka, to zabieg który polega na poprawieniu napięcia mięśni pochwy. Kobiety, które mają za sobą naturalny poród w większości przypadków doznają dość znacznych urazów pochwy, nacinania krocza, co w konsekwencji prowadzić może do zmiany pierwotnej jej sprężystości. Brak satysfakcji ze współżycia, kompleksy czy zaniżona samoocena często w takich przypadkach kończą się wizytą u lekarza i poszukiwaniem pomocy. Nie brakuje również przypadków w których panie z anatomicznymi wadami, które powodują bolesne stosunki również decydują się na zabieg.

Przeciwwskazaniami do waginoplastyki są zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory, potwierdzona lub planowana ciąża i ogólny zły stan zdrowia pacjentki. W każdym innym przypadku zabieg jest wykonywany. Tuż przed nim należy jednak wykonać szereg odpowiednich badań, między innymi: morfologię z rozmazem OB, badanie moczu i elektrolitów, a także EKG z opisem, RTG klatki piersiowej oraz rozpoznanie grupy krwi. Sam zabieg zwykle trwa od 40 do 90 minut, a wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Wszelkie nacięcia zszywane są rozpuszczalnymi nićmi, dlatego nie wymagane jest późniejsze ich ściąganie. To dodatkowy komfort dla pacjentki, bo pooperacyjne usuwanie szwów bywa bardzo bolesne. Szczególnie w tak intymnych i wrażliwych miejscach.

wizyta u lekarza

Labioplastyka  – korekta warg sromowych

Labioplastyka, to z kolei zabieg mający na celu zmianę kształtu i rozmiaru warg sromowych. Zazwyczaj zgłaszają się na niego panie, które cierpią z powodu przerośniętych warg sromowych, które uniemożliwiają im zarówno uprawianie sportu, jak i stosunki seksualne. Obtarcia w czasie noszenia bielizny, dyskomfort w trakcie zbliżeń z partnerem czy wręcz problemy z siadaniem lub chodzeniem, to nie tylko psychiczne obciążenie dla kobiety, ale i w konsekwencji realne problemy zdrowotne. Nie brakuje jednak także i tych, które z jakiś powodów pragną przeprowadzić rekonstrukcję tej części ciała.

Przeciwwskazaniami do zabiegu labioplastyki są niektóre choroby ginekologiczne i problemy z krzepliwością krwi. Nowotwory kobiece, to oczywiście główna przyczyna odmowy ze strony lekarzy. W pozostałych przypadkach wymaga się, aby pacjenta przed zabiegiem poddała się szczegółowemu badaniu ginekologicznemu  i badaniu krwi, które wykluczy dalsze przeciwności. Co najmniej tydzień przed labioplastyką należy odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy (na przykład aspirynę) i ograniczyć palenie papierosów. Sam zabieg trwa z kolei godzinę, góra dwie i przeprowadza się go według dwóch metod – metody Trim i metody Wedge.

Gdzie można wykonać labioplastykę lub waginoplastykę?

Nie każdy szpital czy klinika do której się udamy zaproponuje nam labioplastykę lub waginoplastykę. Na terenie dużych miast oczywiście łatwiej znaleźć tego typu placówkę. Przykładowo we Wrocławiu zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej wykonuje choćby Klinika Na Grobli. Do wyboru pozostaje tam labioplastyka, labioplastyka rozszerzona, plastyka pochwy tylna, plastyka pochwy przednio tylna czy waginoplastyka.

I choć dla wielu tego typu zabiegi mogą wydawać się fanaberię, różnego rodzaju ginekologiczne defekty naprawdę decydują o samoocenie kobiety. Zniechęcone wyglądem swoich narządów płciowych panie bardzo często rezygnują ze stosunków seksualnych czy przeróżnych aktywności, bo odczuwają przemożny wstyd lub ból w trakcie każdej próby podjęcia danych czynności. O ile powyższe zabiegi przyniosą im psychiczną lub fizyczną ulgę, o tyle z całą pewnością powinny się na nie zdecydować. Profesjonalista przed podjęciem ostatecznej decyzji przeprowadzi z nimi wywiad, wytłumaczy na czym konkretny zabieg będzie polegał i wyjaśni jakich efektów mogą się po nim spodziewać.