Huśtawka terapeutyczna znajduje zastosowanie w terapii sensorycznej dzieci w normie intelektualnej i o specjalnych potrzebach edukacyjnych, u których zdiagnozowano zaburzenia sensoryczne takie jak: problem z koncentracją, koordynacją ruchową i zaburzeniami aktywności ruchowej, a także u dzieci z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Należy ona do wielu akcesoriów wykorzystywanych do integracji sensorycznej. 

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci – przyczyny

Integracją sensoryczną nazywany prawidłową organizację bodźców, które organizm odbiera poprzez zmysły: wzroku, słuchu, czucia, węchu, smaku i równowagi. Mózg rozpoznając je odpowiednio interpretuje i reaguje. Zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się w momencie, gdy układ nerwowy w sposób niewłaściwy organizuje bodźce. Kształtowanie procesów sensorycznych następuje między okresem życia płodowego, a 8 rokiem życia dziecka. Na początku rozwija się układ przedsionkowy, proprioceptywny i dotykowy, od których są uzależnione pozostałe kształtujące się na późniejszym etapie  systemy. 

Przyczyn zaburzeń integracji sensorycznej jest bardzo dużo. Mogą to być między innymi predyspozycje genetyczne, ale również wpływ substancji szkodliwych podczas ciąży, choroby zakaźne matki, palenie tytoniu, picie alkoholu, działanie narkotyków, komplikacje przy porodzie i wiele innych. Szacuje się, że niemal 20% dzieci może zmagać się z zaburzeniami integracji sensorycznej, dlatego tak ważna jest diagnostyka, ustalenie przyczyn i podjęcie terapii z wykorzystaniem zabawek i pomocy do integracji sensorycznej. Jedną z nich jest specjalna huśtawka podwieszana. 

Rola huśtawek terapeutycznych w terapii sensorycznej

Integrację sensoryczną uznaje się za jeden z najważniejszych procesów rozwojowych u dzieci, dlatego niezwykle istotną sprawą jest wspieranie ich rozwoju, dzięki różnym akcesoriom. Rolą huśtawek terapeutycznych jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego, a poprzez to wywołanie określonych reakcji sensorycznych. Dziecko otrzymuje odpowiednie stymulujące bodźce, dzięki połączeniu zabawy z ćwiczeniem. Jej zadaniem jest wzmacnianie mechanizmów posturalnych rozumianych jak automatyczne, nieświadome ruchy całego ciała, które umożliwiają efektywną pracę podczas wykonywania świadomych czynności, a także stymulowanie konkretnych partii mięśni, poprawienie koordynacji ruchowej i wzrokowo – ruchowej oraz orientacji w przestrzeni. 

Huśtawki ze stabilizatorem, a huśtawki platformy 

Huśtawki mogą mieć różne kształty, na przykład grzybka, konika, parówki, opony, tarczy, a także platformy. Mogą być wykorzystywane w gabinetach terapeutycznych lub w warunkach domowych. 

Huśtawka terapeutyczna ze stabilizatorem to podstawowy sprzęt do terapii integracji sensorycznej. Służy do stymulacji układu przedsionkowego i proprioceptywnego. Może być wprawiana w ruch wahadłowy i obrotowy. Ćwiczenia wykonywane na huśtawce poprawiają reakcje równoważne, oraz koordynację ruchowo – wzrokową. Huśtawka dla bezpieczeństwa malucha wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. 

dziecko na huśtwace

Natomiast huśtawka terapeutyczna typu platforma umożliwia dostarczanie maluchowi bodźców w sposób bierny bez jego aktywności lub w sposób czynny, tak jak w huśtawce ze stabilizatorem. Na platformie dziecko może przybierać różne pozycje, na przykład od leżenia na plecach, czy brzuchu, siedzenia do pozycji stojącej. Poza tym umożliwia ona nie tylko ruch do przodu i tyłu, ale również na boki. Jeśli huśtawkę zamontuje się na jednym zaczepie uzyskuje się wtedy ruch rotacyjny i wahadłowy. Drążki mogą służyć dzieciom za uchwyty, które pomagają zachować stabilną postawę podczas ćwiczeń na platformie. Jest ona przeznaczona do dostarczania biernej stymulacji przedsionkowej  dzieciom o obniżonej sprawności ruchowej.

Gdzie można kupić takie huśtawki?

W sklepie Liger znaleźć można huśtawki terapeutyczne podwieszane dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku i z różnymi stopniami zaburzeń integracji sensorycznej. Rodzice po konsultacji z terapeutą integracji sensorycznej mogą z powodzeniem zamówić tego rodzaju przyrząd dla swojego dziecka Huśtawki są idealnym rozwiązaniem również dla dzieci, które nie mają zaburzeń integracji sensorycznej, ale rodzice pragną wspierać ich prawidłowy rozwój. Przyrząd ten doskonale sprawdzi się do codziennych zabaw w domu i będzie wielką atrakcją dla dziecka. 

W ofercie znajdują się:

  • Huśtawka terapeutyczna – grzybek. Używana jest głównie do ćwiczenia u dzieci pozycji zgięciowej oraz stymulacji przedsionka. Odpowiednio zawieszona pozwala na uzyskanie ruchu rotacyjnego, orbitalnego lub liniowego, umożliwiając wiele kombinacji ćwiczeń stymulujących układ propriocepcji, przedsionkowy i wzrokowy.
  • Huśtawka terapeutyczna typu konik to przyrząd służący głównie do stymulacji układu przedsionkowego. Koniki wspomagają mechanizmy posturalne, kształtują obustronną koordynację, orientację w przestrzeni. Można wykorzystać je do planowania ruchu czy rozwijania stabilności proksymalnej. Dziecko ćwiczy w pozycji siedzącej okrakiem lub leżącej. Przyrząd ten można wprawić w ruch obrotowy lub wahadłowy.
  • Platformy służą głównie do stymulacji przedsionkowej i wzmacniania koordynacji ruchowo – wzrokowej.