Moment śmierci bliskiej osoby jest bardzo ciężki dla ludzi, którym za życia była ona bliska. Niestety, nawet w tych okolicznościach trzeba dopełnić wielu formalności i dość szybko zorganizować pochówek. Jakie są orientacyjne koszty organizacji pogrzebu, z którymi trzeba się liczyć? O czym należy pamiętać i jakie są opłaty obowiązkowe? Takie rzeczy lepiej wiedzieć, bo nieprzygotowani możemy wiele istotnych aspektów pominąć, a to generować będzie później niepotrzebny dodatkowy stres.
Orientacyjne ceny składające się na organizację pochówku
Zasiłek pogrzebowy wynosi cztery tysiące złotych i teoretycznie w tej kwocie powinna zmieścić się rodzina organizująca pogrzeb bliskiej osoby. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, koszty są znacznie większe. Poza tym, ceny są zróżnicowane w zależności od miasta, domu pogrzebowego i miejsca samej uroczystości.
Orientacyjnie można jednak stwierdzić, że pogrzeb, to wydatki składające się kolejno z następujących kwot: wynajęcie chłodni, to mniej więcej 100 złotych za dobę, koszt trumny wynosi od 800 złotych wzwyż, natomiast przygotowanie ciała około 200 złotych. Wiązanki i kwiaty, to kolejne 200 złotych, karawan mniej więcej 600, a opłaty kościelne sięgają nawet 1500 złotych. Dodatkowo trzeba również opłacić miejsce na cmentarzu (co stanowi opłatę obowiązkową) i wykopanie grobu. Grób, jak i samo jego wykonanie, to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba również wliczyć koszty stypy, o ile oczywiście na takową się zdecydujemy. Zależy to od nas, choć w Polsce przyjęło się, że większość żałobników ją wyprawia.
Formalności, o których trzeba pamiętać…
Opłacanie kolejnych czynności związanych z pogrzebem, to jedno. Kolejna kwestia związana jest bowiem z formalnościami, których trzeba dopilnować. Podstawą jest oczywiście uzyskanie zarówno karty zgonu, jak i aktu zgonu. Pierwszy dokument wystawia lekarz rodzinny, który zmarłym zajmował się tuż przed śmiercią. Ewentualnie może być to również lekarz pogotowia rodzinnego czy doktor pracujący na szpitalnym oddziale, gdzie pacjent zmarł.
Natomiast akt zgonu wystawia już odpowiedni Urząd Stanu Cywilnego. By dokument uzyskać, trzeba zgłosić śmierć najbliższej osoby w ciągu 3 dni. Oczywiście należy okazać wspomnianą powyżej kartę zgonu, dowód osobisty nieboszczka oraz swój własny. Uszykować należy również podanie o wydanie trzech aktów, a w przypadku dzieci – ich odpis aktu urodzenia.
Podczas żałoby wielu ludzi jest w szoku i totalnej rozsypce. To zrozumiałe. Nie wszystkie powyższe czynności są zatem możliwe do wykonania i zapamiętania. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, możemy zlecić je odpowiedniemu zakładowi pogrzebowemu. Tak, by nie martwić się szczegółami i w spokoju przygotowywać się do ceremonii pogrzebowych.
Ile kosztuje nagrobek?
Po czasie trzeba liczyć się również z postawieniem nagrobka. Ceny nagrobków zależą oczywiście od tego, jaki kamień wybierze rodzina. Z pewnością warto jednak rozejrzeć się za firmą, która w naszej okolicy proponuje konkurencyjne ceny. Jako że nie jest to przecież tania usługa, a w jej koszt musimy wliczyć wiele dodatkowych elementów – demontaż starego nagrobka, betonowy fundament czy usługę liternictwa.
Artykuł powstał we współpracy z „Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia.
Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl