Krav Maga jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod samoobrony. Jak powstała Krav Maga i kto jest jej twórcą?

Dzieciństwo

Twórcą Krav Magi jest Imi Lichtenfeld. Urodził się on w roku 1910 w Budapeszcie. Swoje młodzieńcze lata spędził w Bratysławie. Ojciec młodego Imi bardzo wspierał syna zarówno w sporcie, jak i w nauce.

Jego rodzina bardzo ceniła te dwie dziedziny. Dzięki temu, Imi Lichtenfeld zainteresował się sportami takimi jak lekkoatletyka i sztuki walki – boks oraz zapasy. Młody Imi często wygrywał zawody w tych dziedzinach sportu.

Nowa sztuka walki w latach 30 XX wieku

Historia dużo mówi o agresji i niechęci, jaka miała miejsce w latach 30 wobec narodu żydowskiego. Powstały ruchy antysemickie, do których dołączało wiele młodych osób. W tamtych czasach, młody Imi wciąż trenował. Podszkolił on swoje umiejętności w mało przyjaznych, niebezpiecznych warunkach. Stosował on również poznane przez siebie sztuki walki na ulicach Bratysławy, by obronić osoby mieszkające w żydowskich dzielnicach.

Jego odważna działalność była powodem, przez który Imi stał się wrogiem antysemickich władz. Musiał on opuścić dom – w roku 1940 uciekł na statku jako uchodźca uciekający przed czystkami nazistowskimi.

Instruktor walki wręcz w Palestynie

Imi Lichtenfeld dostał się do Palestyny. Szybko wzięto go do służby w organizacji militarnej – Hagany. Organizacja ta powstała podczas tworzenia się państwa izraelskiego.

Wiedza, umiejętności oraz doświadczenie, jakie posiadał wówczas Imi, przyczyniły się do mianowania go instruktorem oddziałów Hagana. Młody Imi nauczał walki wręcz i technik samoobrony – Krav Maga po hebrajsku oznacza właśnie ‘’walkę wręcz’’. Podczas pobytu w wojsku, Imi opracował cały system na jakim opiera się współczesna Krav Maga. System był dopracowywany stopniowo i udoskonalany.

W roku 1948, po utworzeniu się państwa izraelskiego, Imi Lichtenfeld rozpoczął treningi oraz szkolenia z Krav Magi. Jego system samoobrony uznano za idealny, by szkolić Izraelskie Siły Obronne (IDF). Twórca nowej sztuki walki spędził w ten sposób kolejne 20 lat swojego życia, ciągle dopracowując nowe ciosy i uniki.

Trenując innych wojskowych, Imi wciąż utrzymywał, że Krav Maga jest systemem samoobrony i walki wręcz. Po zakończeniu swojej służby w wojsku, Imi stworzył odpowiednie techniki walki po to, by mogły ją trenować również dzieci oraz kobiety i mężczyźni.

Rozpowszechnianie się Krav Magi

Początki Krav Magi nie były proste. Jednak Imi Lichtenfeld założył w Izraelu dwie szkoły, w których nauczano tej techniki walki. W przeciągu 10 lat, Eyal Yanilov, który był przyjacielem Imiego, otworzył kolejne szkoły Krav Magi na całym świecie.

Dzięki temu, ta sztuka walki mogła zyskać nowych zwolenników. Ze względu na specyfikę Krav Magi, wiele osób zainteresowało się jej systemem i założeniami.

Imi zawsze zwracał uwagę swoim uczniom na szacunek, jakim powinni zawsze darzyć drugą osobę. Krav Maga nie posiada elementów przemocy, lecz powstała w celu zapewnienia ochrony sobie i innym. Imi rozpowszechniał zasady polegające na unikaniu przemocy, pozytywnego nastawienia, spokoju i sprawiedliwej walki.

Imi Lichtenfeld żył ponad 87 lat. Do ostatnich swoich dni stale rozwijał technikę, opracowywał nowe sposoby samoobrony oraz metody instruktorskie. Po śmierci twórcy Krav Magi, jego zastępcą stał się Ebal Yanilow, najbardziej zaangażowany student.

Krav Maga obecnie

Obecnie, Krav Maga jest jednym z najbardziej znanych i popularnych systemów samoobrony na całym świecie.

krav maga trening

Na zajęcia z Krav Magi zapisują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Zaangażowanie, wiedza i doświadczenie twórcy tego systemu sprawiły, że Krav Magę może trenować dosłownie każdy.

Walka wręcz pozwala na obronę bez doznawania uszczerbku na zdrowiu, w przeciwieństwie do innych sztuk walki, które trenował mistrz. Proste i bardzo praktyczne ciosy i uniki można zastosować w każdej niebezpiecznej sytuacji. Jedną z profesjonalnych szkół Krav Magi jest Krav Gym.