Kamienie migdałkowe, a inaczej detryt są to małe grudki o nieprzyjemnym zapachu, które zbierają się w zagłębieniach migdałków. Na ogół są niewyczuwalne i nie przeszkadzają w codziennym życiu, jednak z powodu wydzielania nieprzyjemnego zapachu szybko zorientujemy się, że coś jest nie tak. Białe, żółtawe lub zielonkawe, najczęściej są konsekwencją licznych infekcji wirusowych i bakteryjnych gardła.

Objawy kamieni migdałkowych

Do objawów kamieni migdałkowych zaliczamy między innymi halitozę, czyli nieprzyjemny zapach z ust, który nie mija nawet po myciu zębów. Poza tym będą to również powiększone i czerwone migdałki, a także ból gardła, ból podczas przełykania, bóle uszu, przewlekły kaszel i dziwne uczucie podczas samoistnego odpadania kamieni.

Gdy zaobserwujemy u siebie jeden z powyższych objawów, warto udać się na wizytę do laryngologa. Lekarz określi, jakiego typu leczenia potrzebujemy. W najgorszym wypadku może się okazać, że konieczne jest wycięcie migdałków.

Przyczyny kamieni migdałkowych

Kamienie migdałkowe powstają w konsekwencji przebytych chorób. Już jedna poważna angina zmienia bowiem gładką dotąd powierzchnię migdałków. Staje się ona pofałdowana i pełna mikro krypt, a w nich po czasie osiada właśnie detryt. Z racji tego, że najczęściej jednak kamienie migdałkowe są powikłaniem po licznych wirusowych i bakteryjnych infekcjach, w większości stwierdza się je u dorosłych.

Wygląd kamieni migdałkowych

Kamienie migdałkowe mają kolor biały, żółty lub zielonkawy. Najczęściej są bardzo małe, nie większe niż pojedyncze ziarenko kaszty gryczanej. Bywają jednak sytuacje, że rosną do znacznych jak na tą lokalizację rozmiarów i osiągają wielkość czereśni! Takie kamienie mogą rozwinąć się u kogoś, kto ich po prostu nie zauważa, na przykład z powodu umiejscowienia. W większości przypadków po otwarciu buzi są one jednak widoczne na migdałkach, a przede wszystkim wyczuwalne. Ich specyficzny zapach jest bowiem bardzo nieprzyjemny. Najczęściej chory próbuje wtedy usunąć je sam, patyczkiem do uszu lub palcem. Niestety, nawet gdy zabieg ten się powiedzie, musimy mieć świadomość tego, że kamienie lubią powracać. Odnawiają się w ciągu najbliższych 20 dni.

Jak leczyć detryt, czyli kamienie migdałkowe?

Detryt można leczyć, a raczej kontrolować jego przebieg domowymi sposobami. Tu liczy się szczególnie dobra higiena jamy ustnej, a więc częstsze mycie zębów, płukanie ust i gardła oraz oczyszczanie języka. Niektórym pomaga również rzucenie palenia lub picie dużych ilości wody.

Doraźnym sposobem leczenia, jak już zostało wyżej wspomniane, jest również samodzielne usuwanie kamieni migdałkowych. Niestety, to może doprowadzić do podrażnienia śluzówki i bólu, a usunięte kamienie i tak będą nawracać.

Kiedy przestajemy kontrolować sytuację, kamieni jest coraz więcej lub przybierają niepokojące wielkości, wybierzmy się do lekarza. Ten przepisze nam albo odpowiednio dobrane antybiotyki, albo skieruje nas na zabieg usunięcia migdałków. Całkowite ich usunięcie wyeliminuje problem zupełnie.

kamienie migdałkowe

Wycięcie migdałków

Zabieg usunięcia migdałków, to klasyczna operacja, podczas której lekarz skalpelem wycina chorobowo zmienione tkanki. Proces gojenia powstałych w jej wyniku ran, to proces dość długi i nieprzyjemny. Na migdałkach zakładane są szwy. Jeśli taka wizja nas przeraża, decydując się na usunięcie migdałków możemy wybrać inną metodę – metodę laserową. Jest ona z pewnością o wiele mniej inwazyjna i nieprzyjemna w skutkach, szczególnie jeśli wykonana zostanie w specjalistycznej klinice, która działa na najnowocześniejszych sprzętach. Przykładowo klinika Na Grobli we Wrocławiu oferuje swoim pacjentom nie tylko sale zabiegowe wyposażone w tory wizyjne, które pozwalają na wykonywanie laparoskopowych zabiegów operacyjnych, ale również użycie mikroskopów operacyjnych umożliwiających wykonywanie trudnych zabiegów laryngologicznych z największą dokładnością . Przy takim wyposażaniu mamy pewność, że operacja przebiegnie bez komplikacji, a proces rekonwalescencji nie będzie uciążliwy.

Jedna z trzech możliwości…

Jak widać detryt można albo zaleczać, albo czasowo usuwać samemu. Można też poprzez wycięcie migdałków pozbyć się kłopotu na zawsze. Jeśli problem wyjątkowo nam dokucza lub czujemy się z nim niekomfortowo ( szczególnie przez nieprzyjemny zapach z ust ) usunięcie migdałków wydaje się najlepszą opcją.