Gdy decyzja o wszyciu esperalu została już podjęta, pozostaje zdobyć informacje na temat tego, jak się przygotować do przyjęcia preparatu. Istnieją ku temu pewne zalecenia, z którymi warto zapoznać się wcześniej, by nie narazić się na ryzyko odmowy przeprowadzenia zabiegu lub sytuacji, w której organizm sam odrzuci preparat. Jakie to zalecenia?

Istotne jest nastawienie emocjonalne

Nie zawsze się nad tym zastanawiamy, okazuje się, że jednak warto. Pierwszym krokiem ku wszyciu esperalu jest uświadomienie sobie, czy poddanie się zabiegowi wynika z wewnętrznej chęci, czy też jest efektem nacisku. W najlepszej sytuacji są pacjenci czujący chęć wyleczenia się z nałogu, a także otrzymujący odpowiednie wsparcie od swojego otoczenia. 

Jak przygotować się do przeprowadzenia wszywki?

Pierwszym krokiem jest wstrzymanie się od spożycia alkoholu przez minimum 24 godziny przed zabiegiem. Wynika to z faktu, że wówczas maleje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, a także tego, że organizm odrzuci preparat. Dobrym pomysłem jest powstrzymanie się od spożywania napojów wyskokowych przed zabiegiem wszywki, aczkolwiek dla osoby uzależnionej może być to zbyt dużym wyzwaniem. 

Odstawienie alkoholu ma znaczenie również z innego powodu. W wyniku jego nadmiernego spożywania dochodzi do zaburzeń krzepliwości krwi, co przekładałoby się na dłuższy czas gojenia rany. Z tego samego powodu należy uważać również na leki zmniejszające krzepliwość krwi. 

Innym ważnym, choć nie zawsze wymienianym aspektem jest prysznic przed zabiegiem. Wykonanie nacięć na skórze i założenie szwów na co najmniej dobę po zabiegu wyklucza możliwość wykonywania czynności, które mogłyby przyczynić się do naruszenia szwów i otwarcia rany. 

W jakich sytuacjach lekarz może odmówić wszycia preparatu?

  • Stan upojenia alkoholowego – nietrzeźwy pacjent jest odsyłany do domu z zaleceniem zachowania okresu abstynencji, jeśli chce poddać się zabiegowi wszycia preparatu.
  • Niewydolność wątroby – w takim przypadku ewentualne połączenie esperalu z alkoholem mogłoby stworzyć stan ciężkiego zagrożenia zdrowia lub życia.
  • Epilepsja – nie należy jednak jej mylić z drgawkami poalkoholowymi. Te z kolei mogą występować w zaawansowanym stadium uzależnienia nawet w sytuacji, gdy alkoholik podjął leczenie i od dłuższego czasu trzyma się abstynencji.
  • Niedawno przebyty zawał serca – oznacza to zawał przebyty w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
  • Nadciśnienie tętnicze – tutaj jednak sytuacja zależy od tego, czy w danym przypadku choroba poddaje się leczeniu, czy też nie. Jeśli tak, lekarz prawdopodobnie zdecyduje o wszyciu preparatu.
  • Ciężkie choroby psychiczne i próby samobójcze – w tym przypadku zachodzi zbyt duże ryzyko, że uzależniony złamie zakaz picia alkoholu, doprowadzając się do śmierci.
  • Ciąża i czas karmienia piersią – ryzyko przenikania esperalu do płodu.

Wszywka – jak przebiega zabieg?

Tak jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego, również wszywka dostępna w Poznaniu jest poprzedzona wywiadem zdrowotnym, podczas którego lekarz stara się wykluczyć przeciwwskazania do wykonywania zabiegu. Następnie sprawdza on pacjenta za pomocą alkomatu i dopiero gdy pomiar wykaże brak promili, lekarz może przejść do wszycia preparatu.

alkohol

Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje kilka nacięć o głębokości ok. 2-3 cm, umieszcza pod skórą tabletkę, a następnie przechodzi do zakładania szwów. Czas trwania zabiegu zależy od rodzaju szwów, tabletki, a także ilości środka aplikowanego pod skórę, szacuje się jednak, że może on trwać od 15 minut do nawet godziny. 

Czy warto zastosować esperal?

Zdania na ten temat są mocno podzielone, trudno jednak zaprzeczyć temu, że walka z alkoholizmem nigdy nie jest prosta i warto próbować różnych dostępnych metod, w tym esperalu, jeśli może okazać się skuteczny. Pokonanie nałogu pozwala uratować zdrowie, psychikę, relację z bliskimi, a także odzyskać dobrą reputację i zaufanie.