Oddychanie to proces, który jest niezwykle ważny dla naszego codziennego funkcjonowania. To właśnie dzięki oddychaniu z naszego organizmu usuwany jest zbędny dwutlenek węgla, a jednocześnie dostarczany, konieczny wszystkim komórkom tlen. Jeśli dbamy o to, aby prawidłowo oddychać, komórki naszego organizmu otrzymują potrzebny im gaz. Dzięki temu możemy czuć się zdrowo i pełni sił. Co robić w przypadku, gdy zauważymy u siebie problemy z rozwijającymi się zaburzeniami oddychania? Płytki oddech to przypadłość, która dotyka coraz więcej osób, a przyczyn może być wiele. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest płytki oddech i jak sobie z nim radzić. Opowiemy w jaki sposób oddychać, by czerpać z oddechu jak najwięcej korzyści zdrowotnych oraz jaki wpływ na nasze zdrowie ma świadome oddychanie i dlaczego warto skorzystać z kursu świadomego oddychania.

Płytki oddech – jakie są jego przyczyny, czym się objawia?

Wielu z nas, zapewne chociaż raz w życiu doświadczyło, czym jest płytki oddech. Płytki oddech, inaczej duszności, to nieprzyjemne uczucie niewystarczającej ilości powietrza. Przyczyny płytkiego oddychania mogą być różne. Począwszy od tych banalnych, jak na przykład zbyt obcisłe ubrania, które ograniczają ruchy oddechowe brzucha i klatki piersiowej. Zdarza się on również w momencie zdenerwowania, stresu czy ataku paniki. Płytki i szybki oddech (o częstości powyżej 16/minutę) określany jest jako tachypnoe. Problem z oddychaniem pełną piersią zwykle jest bardzo uciążliwy i napawa nas silnym lękiem. Możemy wówczas mówić o objawach chorób układu oddechowego. Przykładem jednej z nich może być, między innymi astma oskrzelowa.

Astma oskrzelowa cechuje się napadami odwracalnego skurczu dróg oddechowych, któremu towarzyszą słyszalne świsty, kaszel oraz płytki oddech.

Kolejnym zaburzeniem oddychania, cechujący się płytkim oddechem, jest POChP.  To przewlekła obturacyjna choroba płuc. W przeciwieństwie do astmy, pacjenci cierpiący na POChP zmagają się z nieodwracalnym, postępującym skurczem mięśni. Objawy takie jak kaszel czy płytki oddech mają najczęściej charakter przewlekły.

Zapalenie płuc
to kolejna z przyczyn płytkiego oddechu. Gdy miąższ płucny objęty jest stanem zapalnym, dochodzi do ograniczenia powierzchni wymiany gazowej. Pojawiają się wówczas problemy z oddychaniem. Objawem tego może być krótki, płytki oddech.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko zaburzenia czynności układu oddechowego mogą być winne występowania płytkiego oddechu. Wśród innych schorzeń, będących przyczyną płytkiego oddechu, wymienia się niewydolność serca czy zawał serca.

swiadome oddychanie w sporcie

Objawy płytkiego oddechu

Choć płytki oddech z pozoru wydaje się nam niegroźny i niekoniecznie musi świadczyć o ciężkich chorobach czy schorzeniach, daje poważne objawy upośledzające codzienne funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli często miewasz problemy z:

  • nadmiernym zmęczeniem w ciągu dnia, osłabieniem i sennością
  • jesteś poirytowany, rozdrażniony, odczuwasz silny niepokój
  • ciężko ci zasnąć, wybudzasz się w środku nocy

powinieneś zainteresować się odpowiednimi technikami oddychania, które pomogą Ci zrozumieć jak ważną rolę w Twoim życiu odgrywa świadome oddychanie, mające ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Świadome oddychanie – remedium na utrzymanie zdrowego ciała i duszy przez wiele lat

Może Cię to zaskoczyć, ale to praktyka świadomego oddychania ma realny wpływ na nasze zdrowie – fizyczne, ale też psychiczne. To najlepszy sposób na walkę ze stresującymi sytuacjami, których jak wiadomo – w życiu jest niemało. Jeśli miewasz ataki paniki lub nie potrafisz zapanować nad silnymi emocjami, często jesteś rozdrażniony i zdenerwowany, co prowadzi do zaburzenia pracy dróg oddechowych, warto zapoznać się z terminem świadomego oddychania.

Świadome oddychanie a ludzka psychika

Oddychanie, choć jest czymś zupełnie naturalnym, jest też ciekawym zjawiskiem ze względu na to, że pomiędzy nim, a naszą psychiką istnieje ścisły związek. Na pewno zauważyłeś, że rytm oddychania zmienia się pod wpływem naszych myśli czy emocji. Kiedy odczuwamy coś intensywnie, na przykład niepokój czy gniew, instynktownie spłycamy, przyspieszamy albo wstrzymujemy oddech. Jeśli jednak każdego dnia narażamy się na działanie silnego stresu, któremu towarzyszy napięcie, wyraźnie odbija się to na naszym oddechu, a co za tym idzie – na zdrowiu. Świadoma praca z oddechem była przez tysiąclecia częścią jogi, tai-chi i innych duchownych szkół na Wschodzie.

Kurs świadomego oddychania, czyli dlaczego warto skorzystać z terapii oddechem

Choć wydaje się nam, że nie ma już w życiu nic prostszego niż oddychanie, to wielu ludzi ma z tym problem i robi to w sposób niewłaściwy. Pomocne mogą okazać się wówczas terapie oddechem, które nauczą nas, w jaki sposób wykorzystać niepowtarzalną siłę oddechu, by poradzić sobie z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi, na przykład z płytkim oddechem, któremu poświęciliśmy większość wpisu. Kurs świadomego oddychania przynosi wiele korzyści, a są nimi:
– lepszy sen oraz poprawa jakości życia
– wydajniejsza praca mózgu poprzez odpowiednie dotlenienie tkanek
– zwiększona energia i poprawa koncentracji
– ograniczenie stresu i nerwowych sytuacji
– redukcja przyczyn tzw. zadyszki oraz „ściany oddechowej”
Dzięki kursom z prawidłowych technik oddychania pozbędziesz się także problemów z hiperwentylacją, świszczącym oddechem, kaszlem, astmą wysiłkową, dusznościami, ziewaniem czy chrapaniem.

praktyka swiadomego oddychania

 

Metoda dr Butejki – jak pozbyć się wielu dolegliwości zdrowotnych za pomocą specjalnej techniki oddychania

Praktyka oddechowa Buteyko Clinic International nazwana na cześć dr Konstantina Butejki stosowana jest w wielu sesjach oddechowych podczas kursu świadomego oddychania. Radziecki lekarz, pochodzenia ukraińskiego opanował, jak za pomocą prawidłowego oddychania poradzić sobie z hiperwentylacją, która jest przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Wspomniana wyżej astma, nadciśnienie tętnicze, migreny, choroby układu oddechowego, krwionośnego czy nerwowego to choroby wynikające z nadmiernego przewietrzania płuc z dwutlenku węgla. Zaś Metoda Butejki opiera się na ogromnej roli dwutlenku węgla w naszym ciele. Kurs świadomego oddychania z użyciem technik słynnego radzieckiego doktora pomoże nam m.in. zmniejszyć nadmierne oddychanie oraz przywrócić rytmiczny oddech nosowo-przeponowy.

Świadome oddychanie panem siły

Stare chińskie przysłowie mówi, iż „oddychanie jest panem siły”. I jakże trudno jest nie zgodzić się z tym mądrym i prawdziwym stwierdzeniem. Dzięki skupieniu się na prawidłowym oddechu długo możemy cieszyć się świetną kondycją – nie tylko nasze ciała, ale przede wszystkim duszy.