Kradzież motocykla to poważny problem, zarówno dla właścicieli, jak i całego społeczeństwa. Motocykl jest dość oczywistym celem dla złodziei, a ponadto jest to drogi sprzęt. W zależności od miejsca zamieszkania i sposobu przechowywania motocykla, ryzyko kradzieży może być stosunkowo niskie lub dość wysokie. Niestety, żaden motocyklista nigdy nie będzie całkowicie zabezpieczony przed groźbą kradzieży swojego motocykla, ale istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że to się Tobie przydarzy.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie do motocykla 

Wybierając zabezpieczenie do motocykla, upewnij się, że jest ono przeznaczone do użytku dla motocykli. Dobrym rozwiązaniem jest dwuczęściowy łańcuch z kłódką, lub użycie łańcucha i zamka tarczowego. Możesz również użyć stalowej linki do zabezpieczenia motocykla, ale upewnij się, że jest ona wykonana dla motocykli. Rozsądnie jest użyć dwóch różnych typów blokad do zabezpieczenia motocykla. Pierwszy powinien być cięższym typem zamka, takim jak łańcuch lub zamek tarczowy. Drugi powinien być lżejszy, np: zamek linkowy, którego użycie jest mniej czasochłonne. Połączenie tych dwóch rodzajów zamków utrudni złodziejowi kradzież Twojego motocykla.

Zadbaj o miejsce przechowywania motocykla

Najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby zabezpieczyć swój motocykl przed kradzieżą, jest jego zadbanie o jego miejsce przechowywania. Jeśli parkujesz na zewnątrz, powinieneś zablokować swój motocykl tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Po pierwsze, użyj wytrzymałego łańcucha lub stalowej linki, aby zabezpieczyć koła. Powinieneś również zabezpieczyć ramę motocykla, najlepiej używając dwóch różnych rodzajów zamków. Jeśli nie masz garażu lub innego krytego schowka, powinieneś również trzymać motocykl poza zasięgiem wzroku, najlepiej pod plandeką. Nawet jeśli złodzieje nie mogą dostać się do Twojego motocykla, mogą ukraść z niego części.

zabezpieczenia do motocykla

Nie ułatwiaj złodziejom uruchomienia motocykla

Jeśli jeździsz motocyklem, który ma co najmniej 10 lat, możesz zarejestrować go jako zabytek w lokalnym urzędzie. Ten status może sprawić, że łatwiej będzie go odzyskać, jeśli zostanie skradziony. Jeśli masz stosunkowo nowy motocykl, urządzenie antykradzieżowe może być w stanie odstraszyć złodziei. Urządzenie śledzące GPS może pomóc w odzyskaniu motocykla, jeśli zostanie skradziony, ale jest bezużyteczne, jeśli złodziej po prostu odholuje motocykl. Urządzenia antykradzieżowe to dobry pomysł dla każdego właściciela motocykla, ale nie zastąpią one dobrego zabezpieczenia.

Dodatkowe informacje, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo motocykla

Jest kilka dodatkowych rzeczy, które możesz zrobić, aby utrudnić złodziejowi uruchomienie motocykla. Wyłączniki antykradzieżowe, dostępne w nowszych motocyklach, automatycznie wyłączają silnik, gdy motocykl jest poturbowany lub naruszony. Jest to bardzo skuteczny sposób zapobiegania kradzieży, ale utrudnia uruchomienie motocykla, więc nie jest to idealne rozwiązanie. Dla starszych modeli motocykli dostępne są również zestawy antykradzieżowe do stacyjki. Tego typu urządzenie zawiera drugi kluczyk oraz przycisk, który należy wcisnąć jednocześnie z przyciskiem „start”.