Dieta ma ogromne znaczenie dla każdego zwierzęcia, ponieważ jest podstawą jego zdrowia. Celem każdego opiekuna powinno być zadbanie o szczęście i odpowiednią kondycję fizyczną czworonoga. Wybór odpowiedniej karmy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pupila, jego prawidłowej aktywności fizycznej i poczucia szczęścia. Stosowanie złej diety nie ujawnia się od razu, zwykle kłopoty ze zdrowiem pojawiają się po latach. Opiekun może nie mieć świadomości, że szkodzi swojemu pupilowi, karmiąc go niewłaściwym pożywieniem. Rynek oferuje wiele karm dla psów różnej jakości, dlatego wybór może być trudny. 

Karma dla psów odpowiednia dla Twojego pupila

Istnieje wiele modeli żywienia psów. Jednym z nich jest system żywienia BARF, polegający na karmieniu czworonoga jak najmniej przetworzonym pokarmem. Opiera się on głównie na surowym mięsie, podrobach i kościach, wzbogacanych przez warzywa i owoce, ponieważ wynika to z ewolucyjnie uzasadnionych potrzeb tych zwierząt. Pies jest przecież w prostej linii potomkiem wilka. Dieta ta pozwala utrzymać odporność psa na odpowiednim poziomie, a także kondycję fizyczną oraz we właściwym stanie uzębienie. Ze względu na wątpliwej jakości surowe mięso można spowodować, karmiąc psa według systemu BARF, jego zatrucie, dlatego wybór tego sposobu żywienia niesie ze sobą spore ryzyko.

zdrowa karma dla psa

Kolejnym modelem żywienia są bezzbożowe karmy, w których rezygnuje się ze szkodliwych dla czworonoga wypełniaczy w postaci zbóż, które mogą działać uczulająco. Ich skład opiera się na przekonaniu, że układ trawienny psów nie przyswaja ich właściwe. Mogą one wręcz powodować reakcje alergiczne u czworonoga. Alternatywą dla węglowodanów zawartych w zbożach są ziemniaki, bataty, amarantus lub tapioka i to właśnie one są ich źródłem. Rynek oferuje opiekunom czworonogów obok suchych karm również karmy mokre.

Sucha, czy mokra karma dla psa będzie najlepsza?

Według zasady lepszym pożywieniem dla psa będzie karma mokra, ponieważ jest mniej przetworzona. Poza tym jest przyjemniejsza dla czworonoga do jedzenia. Nie wymaga nieustannego podawania zwierzęciu wody, co w przypadku karmy suchej jest koniecznością. W procesie produkcji tego rodzaju produktu nie stosuje się wypełniaczy, więc tego typu pożywienie dla pupila zdaje się być lepszym rozwiązaniem. Kluczowe znaczenie przy wyborze właściwej karmy ma przede wszystkim jej skład i to on powinien zainteresować opiekuna czworonoga i decydować o jej wyborze. Lepsza sucha karma o optymalnym składzie, niż o gorszym mokra. Wielu właścicieli psów uzależnia swój wybór od marki, a co gorsza od opakowania.

Niewielka zawartość mięsa dyskwalifikuje niemal każdą karmę.  Decyzja o wyborze powinna być podyktowana optymalnym jej składem. Przed zakupem warto sprawdzić w opisie produktu wszystkie najistotniejsze informacje. 

mokra karma dla psa

Jaki skład powinna mieć dobra karma dla psa?

Etykieta na karmie dla psa powinna być źródłem rzetelnej i wyczerpującej informacji na temat jest składu surowcowego. Informuje ona klienta o tym, jakie składniki zostały użyte do jej wyprodukowania, to znaczy o ilości mięsa, zbóż, warzyw, czy innych surowcach, które się w niej znajdują. Oprócz tego powinna na niej pojawić się wiadomość o zawartości procentowej składników takich jak: białko, składniki nieorganiczne oraz tłuszcze. Natomiast na opakowaniach  karm mokrych ważną informację stanowi procentowa zawartość wody, czyli wilgotność produktu. Istotnym składnikiem karmy są dodatki w postaci witamin, składników zagęszczających karmę i innych świadczących o jej działaniu prozdrowotnym. 

Od rodzaju karmy dla psa zależy zdrowie Twojego pupila, dlatego ich opiekunowie powinni przede wszystkim zwracać uwagę na jej skład surowcowy, od którego zależy zaspokojenie potrzeb organizmu czworonoga.