Sprawne działanie wentylatora w laptopie ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Zapobiega przegrzaniu urządzenia, spowolnieniu jego funkcjonowania i powstawaniu nieodwracalnych uszkodzeń. Jak poradzić sobie z zanieczyszczonym wentylatorem i dlaczego jego czyszczenie jest tak ważne?

Jak ważne jest odpowiednie chłodzenie laptopa?

Wentylator w laptopie pozwala zoptymalizować temperaturę panującą wewnątrz urządzenia, przy czym przyjmuje się, że najlepszą temperaturą do pracy sprzętu są tzw. warunki pokojowe. Jednak, gdy korzystamy z laptopa w różnych miejscach, podnosząc ryzyko wystawienia urządzenia na wahania temperatur, ma to negatywny wpływ na jego działanie. 

Dlatego też potrzebny jest wentylator, który umożliwi wyrównanie temperatury panującej w urządzeniu w zależności od tej panującej na zewnątrz. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do uszkodzenia poszczególnych elementów, łączonych lutami bezołowiowymi, które ulegają wówczas zdeformowaniu. 

serwis komputerowy

Po czym poznać, że trzeba wyczyścić wentylator?

Istnieją pewne znaki, po których nawet bez specjalistycznej wiedzy rozpoznasz, że Twój wentylator najprawdopodobniej wymaga wyczyszczenia. Jakie?

 • Częste wyłączanie się laptopa w czasie pracy – jest to mechanizm chroniący urządzenie przed całkowitym przegrzaniem.
 • Zacinanie się sprzętu.
 • Duże spowolnienie funkcjonowania systemu.
 • Głośne funkcjonowanie wentylatora.
 • Wentylator “wyje” i nie wydmuchuje powietrza lub wydmuchiwane powietrze jest zimne.
 • Nie słychać wentylatora, a laptop jest rozgrzany.
 • Pojawiają się coraz częstsze problemy z touchpadem lub klawiaturą. 

Jak samodzielnie wyczyścić wentylator w laptopie?

Jeśli masz ku temu odpowiednie umiejętności, możesz samodzielnie spróbować wyczyścić wentylator w laptopie. Konieczne jest do tego rozkręcenie sprzętu, szczególnie jeśli zanieczyszczeń jest więcej. 

Przedmuchanie kratki sprężonym powietrzem jest wystarczające jedynie wtedy, gdy zabrudzeń nie ma zbyt wiele. W przeciwnym przypadku, gdy przedostają się one głębiej, zaczną tworzyć tłustą warstwę, która będzie trudniejsza do usunięcia.

Rozkręć cały laptop, a sam układ chłodzenia, zależnie od stopnia zanieczyszczeń, przedmuchaj powietrzem lub delikatnie wyczyść ręcznie za pomocą pędzelka, lub patyczka do uszu. Nigdy nie czyść żadnego elementu bez demontażu, by nie ryzykować upchnięcia zabrudzeń jeszcze głębiej, całkowicie blokując przepływ powietrza. 

Serwis komputerowy Wrocław – powierz laptop zaufanym specjalistom

Często zdarza się, że samodzielne czyszczenie laptopa przynosi więcej szkody niż pożytku, m.in. przez uszkodzenie delikatnych elementów płyty głównej, układu chłodzenia lub innych. Wiele osób po prostu woli też nie podejmować prób samodzielnego czyszczenia wentylatora i od razu zabiera się za szukanie najlepszego serwisu. 

Jest to najlepsze z dostępnych rozwiązań, choćby dlatego, że specjaliści przy okazji czyszczenia laptopa mogą przy okazji sprawdzić stan ogólny Twojego sprzętu i dokonać innych niezbędnych napraw lub udzielić Ci porady związanej z zakupem nowego. 

czyszczenie wentylatora w profesjonalnym serwisie komputerowym

Do tego dochodzi profesjonalne zaplecze technologiczne, dzięki któremu możliwe jest naprawienie praktycznie każdej awarii – inaczej niż ma to miejsce w zaciszu domowym. Dlatego też, gdy masz do wyboru, czy wyczyścić laptop samodzielnie, czy oddać go do serwisu, lepiej wybierz profesjonalny serwis komputerowy.

Jak wydłużyć żywotność wentylatora?

Wbrew pozorom to, w jaki sposób korzystasz z laptopa na co dzień, ma duży wpływ na to, jak często będzie konieczne czyszczenie wentylatora. Chodzi tutaj o wdrożenie kilku prostych nawyków, dzięki którym czynność ta będzie konieczna dużo rzadziej.

 • Jeśli korzystasz z laptopa w łóżku, lub trzymasz go na kolanach, zadbaj o twardą podkładkę pod spód. Chodzi o to, by na miękkim, nierównym podłożu nie doszło do zatkania przewodów wentylacyjnych i zasysania kurzu z pościeli.
 • Kup podkładkę chłodzącą.
 • Niezależnie od tego, gdzie korzystasz z laptopa, szczególnie pilnuj tego, aby nie doszło do zatkania otworów wentylacyjnych. 
 • Czyść wentylator sprężonym powietrzem (jeśli masz taką możliwość).
 • Rozważ korzystanie z programów do monitorowania temperatury sprzętu. 

Dbanie o prawidłowy stan wentylatora w laptopie nie musi być skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a gdy już dojdzie do uszkodzenia, mieć zapisany adres profesjonalnego serwisu komputerowego.