Osteopatia zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Jest to metoda polegająca na diagnozowaniu oraz leczeniu wielu schorzeń za pomocą terapii manualnej. Bardzo często jest ona traktowana jako połączenie fizjoterapii oraz medycyny, gdyż łączy niektóre metody w nich stosowne.

Osteopata podczas pracy z pacjentem korzysta ze swojego doświadczenia i wiedzy z zakresu anatomii i budowy ciała. Za pomocą dotyku i ucisku w odpowiednim miejscu wyzwala zdolność do samoregeneracji, co wspiera leczenie wielu schorzeń.

Kiedy warto udać się do osteopaty?

Wizyta u osteopaty pomóc może w zwalczaniu wielu schorzeń. Przede wszystkim są to dolegliwości związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa, dyskopatią oraz problemami ze stawami. Taka terapia może pomóc także w leczeniu wad postawy. Wizyta w gabinecie osteopaty daje również świetne efekty w przypadku chorób układu pokarmowego, oddechowego, krążenia oraz problemów ginekologicznych i urologicznych.

Na taką wizytę powinny zdecydować się osoby cierpiące na nawracające bóle i zawroty głowy oraz migreny, a takżę pacjenci po różnego rodzaju urazach. Osteopatia sprawdza się także pomocniczo w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych, takich jak stany lękowe czy depresja. Warto także wybrać się do takiego specjalisty z noworodkami, które mają urazy okołoporodowe.

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Wiele osób zastanawia się, jak przebiega taka wizyta. Warto wcześniej dowiedzieć się, jak odpowiednio się do niej przygotować. Dzięki temu przebiegnie ona bez niepotrzebnego stresu i nerwów. Przed wizytą trzeba zastanowić się przede wszystkim nad tym, z jakim problemem udajemy się do specjalisty. Przede wszystkim należy pomyśleć nad tym, gdzie zlokalizowany jest ból i od kiedy zaczął on doskwierać. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwoli to postawić osteopacie trafną diagnozę i rozpocząć właściwie dopasowaną terapię.

Osoby udające się na wizytę do osteopaty powinny zastanowić się czy w przeszłości miały jakieś urazy i złamania, gdyż jest to bardzo istotne z punktu osteopaty. Należy zabrać ze sobą także aktualne wyniki badań obrazowych, takich jak RTG czy USG. Pozwoli to ocenić specjaliście wygląd i stan poszczególnych narządów wewnętrznych.

Pierwszym etapem wizyty u osteopaty jest przeprowadzenie dogłębnego wywiadu z pacjentem. Trzeba przygotować się na masę pytań, na które odpowiedź będzie chciał poznać osteopata. Może zapytać nie tylko o aktualne dolegliwości, ale również o choroby przebyte w przeszłości, urazy oraz stosowane metody leczenia. Im więcej informacji uzyska tym będzie w stanie postawić trafniejszą diagnozę.

Drugim etapem wizyty w gabinecie jest przeprowadzenie szeregu testów mających na celu ocenić stan i ogólną kondycję pacjenta. Osteopata najczęściej przeprowadza testy motoryczne, odruchowe, sensoryczne oraz z zakresu ruchowości kończyn. Na podstawie zebranych obserwacji oraz dostarczonych wyników badań specjalista analizuje, co może być przyczyną wystąpienia dokuczliwych dolegliwości. Po postawieniu diagnozy jest w stanie dobrać i wdrożyć odpowiednią terapię. Jej długość oraz intensywność zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia oraz jego intensywności oraz stopnia zaawansowania. U niektórych pacjentów zadowalające efekty udaje się osiągnąć już na pierwszej wizycie w gabinecie. Przebieg terapii oraz dobór odpowiednich metod dopasowywany jest zawsze do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

kręgosłup

Jak wygląda terapia u osteopaty?

Każda terapia osteopatyczna bazuje na wiedzy anatomicznej oraz fizjologicznej ciała człowieka. Ogromne znaczenie ma także znajomość biochemiki układu kostno-stawowego. Osteopata w swojej pracy wykorzystuje techniki strukturalne i funkcjonalne. Pierwsze z nich polegają na pracy na narządach oraz tkankach wewnętrznych. Ich celem jest przede wszystkim pobudzenie prawidłowego krążenia krwi, a także uruchomienie drenażu limfatycznego i żylnego. Niezbędnym miejscem do przeprowadzenia takiej terapii jest profesjonalny stół do terapii manualnej, na którym leży pacjent. Stosowane techniki funkcjonalne mają z kolei pomóc w wyeliminowaniu przykurczy mięśni, zaburzeń prawidłowej pracy narządów wewnętrznych oraz zbyt silnego nacisku na naczynia i nerwy. Taka terapia jest bezbolesna i może być z powodzeniem stosowana także u małych dzieci. Osteopatia jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia.