Tam, gdzie nie wystarczy jedynie silna wola, medycyna może zdziałać cuda. Biorąc pod uwagę skalę alkoholizmu w Polsce, wiele osób potrzebuje terapii farmakologicznej po to, aby przy wsparciu rodziny i przyjaciół skutecznie i raz a dobrze zerwać z nałogiem alkoholowym.

Esperal i jego zastosowanie

Esperal jest lekiem stosowanym w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Głównym składnikiem czynnym leku jest disulfiram, który działa jako środek zniechęcający do spożywania alkoholu u pacjentów, którzy potrzebują pomocy w przezwyciężeniu tego problemu.

Po spożyciu alkoholu w organizmie uaktywnia się aldehyd octowy, ale disulfiram blokuje enzym odpowiedzialny za rozkład aldehydu octowego, co powoduje szereg skutków ubocznych, takich jak np. nieprzyjemny ból fizyczny po spożyciu alkoholu.

Podczas przyjmowania leku konieczna jest współpraca przede wszystkim ze strony pacjenta, lecz także z jego rodziną i przyjaciółmi i innymi osobami z otoczenia pacjenta po to, by zapewnić osobie uzależnionej idealne warunki do walki z nałogiem. 

Jak stosować lek Esperal

Esperal należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmuje się go doustnie, popijając niewielką ilością wody, po przebudzeniu, a jeśli pacjent jest senny, zaleca się przyjmowanie go przed snem. U osób dorosłych w początkowym stadium należy przyjmować 1 lub 2 tabletki dziennie przez tydzień lub dwa tygodnie; należy to robić w szpitalu lub klinice.

Innym wyjściem jest tzw. wszywka alkoholowa, czyli podskórne wszycie tabletki z Esperalem. Wszywkę umieszcza się pod skórą, zazwyczaj w okolicach pośladków albo pod łopatką. Jest to mało skomplikowany zabieg chirurgiczny, a dawka leku dobierana jest w zależności od masy pacjenta. Wszywka jest skuteczna od 10 do 12 miesięcy, a gdy nie będzie przynosić już efektu, można poddać się zabiegowi ponownie. Już dziś przejmij kontrolę nad nałogiem i umów się na wszycie Esperalu w Warszawie.

Czas trwania leczenia esperalem zależy indywidualnie od każdego pacjenta. Niektórzy pacjenci wymagają leczenia podtrzymującego, które może trwać miesiące lub lata.

Esperal ma niski poziom toksyczności, ale przedawkowanie może powodować między innymi wymioty, ból głowy, drażliwość i drgawki. W takich przypadkach najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Zanim zastosujesz Esperal

Nie należy przyjmować leku Esperal, 

Jeśli nie spożywa się alkoholu przez 24 godziny.

Jeśli masz nadwrażliwość na tiuram, który jest stosowany w pestycydach i procesach wulkanizacji.

Jeśli pacjent ma uczulenie na disulfiram.

Jeśli u pacjenta występuje niedrożność mięśnia sercowego lub naczyń wieńcowych (poważna choroba serca).

Jeśli jesteś zaburzony psychicznie.

Jeśli spożywałeś alkohol.

Jeśli używasz koncentratów na bazie alkoholu.

Jeśli pacjent przyjmuje leki takie jak metronidazol, paraldehyd lub leki na bazie alkoholu.

Jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby (niewydolność wątroby).

Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek lub ciężka niewydolność nerek.

Jeśli pacjent jest uzależniony od opiatów (morfina, heroina, kodeina), a przyjęcie leku Esperal powoduje objawy odstawienia.

Jeśli pacjent jest uzależniony od kokainy i alkoholu, powoduje to wzrost stężenia kokainy i dopaminy we krwi.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży.

Podczas leczenia należy regularnie przeprowadzać badania lekarskie.

Działania niepożądane 

Wszycie lub doustne stosowanie Esperalu oraz jednoczesne spożywanie alkoholu może powodować skutki uboczne, do których należą: 

– ból głowy.

– mrowienie w rękach i nogach.

– problemy z trawieniem lub połykaniem pokarmu.

– utrata wzroku w krótkim czasie.

– uczucie mrowienia w kończynach dolnych, ból, tkliwość, zanik mięśni.

– wymioty, biegunka, mdłości,

– zmęczenie, drętwienie i ogólne złe samopoczucie,

– utrata smaku, swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Esperal z jedzeniem i piciem

Niektóre produkty i artykuły spożywcze takie jak np.  sosy, płyny do płukania ust, ocet, krem po goleniu, syrop na kaszel zawierają alkohol, dlatego ważne jest, aby czytać ulotki dołączone do opakowań.

Należy zachować ostrożność nawet w przypadku napojów o niskiej zawartości alkoholu lub oznaczonych jako „bezalkoholowe”, ponieważ choćby niewielkie ilości mogą wywołać niepożądane reakcje.

Reakcja Esperalu z alkoholem

Skutki tej reakcji pojawiają się po 10 minutach od spożycia alkoholu, są to między innymi: kołatanie serca w głowie i szyi, zaczerwienienie, ból głowy, nudności, wymioty, duszności, pragnienie, ból w klatce piersiowej.

Osoby przyjmujące Esperal nie mają problemów z prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn, ale należy zachować ostrożność do czasu uzyskania pewności, że lek ten nie powoduje działań niepożądanych.