Piłka nożna to sport, który budzi wiele emocji. W Polsce uznana jest za sport narodowy, a każdy mecz przyciąga na trybuny wielu wiernych kibiców. Niektórzy zaskoczeni są zarobkami piłkarzy grających w najpopularniejszych na świecie klubach. Czym jednak powinien się cechować się dobry bramkach i co robić, by być w tym sporcie coraz lepszym?

Czym zajmuje się bramkarz piłkarski? Na czym polega jego zadanie?

W piłce nożnej bramkarz jest odpowiedzialny za ochronę bramki i pilnowanie, by przeciwnik nie strzelił gola. Jako jedyny zawodnik na boisku może używać do odparcia piłki wszystkich części ciała w tym, rzecz jasna, rąk. Zadaniem bramkarza jest także wprowadzania piłki do gry. W zależności od tego, jak to zrobi, może ułatwić lub utrudnić grę przeciwnikom. Obszarem zainteresowania bramkarza jest pole karne, w którym się porusza. Jeśli celowo lub przez przypadek dotknie piłki ręką poza tym polem, może być ukarany żółtą lub czerwoną kartką.

Jakie cechy powinien wykazywać dobry bramkarz?

Dobry bramkarz, aby idealnie spełniać swoją rolę w zespole, powinien przede wszystkim wykazywać się znakomitym refleksem, by bez problemu złapać piłkę i obronić bramkę. Do tego ważne jest, by nie bał się piłki. Musi być pewien siebie podczas interwencji oraz mieć nerwy ze stali. Podczas akcji na polu karnym to na bramkarza skierowane są spojrzenia wszystkich kibiców, dlatego musi on potrafić radzić sobie z presją tłumu. Oprócz tego rzecz jasna musi być gibki, rozciągnięty, wysportowany i szybki. Ważne jest także, by dobrze dogadywał się z kolegami z zespołu i by mogli oni mu zaufać.

Jakie ćwiczenia są dobre dla poprawy umiejętności bramkarskich?

Aby bramkarz jak najlepiej spełniał swoją rolę, musi dbać o swoją sprawność fizyczną. Bardzo ważne w jego przypadku są ćwiczenia na refleks i koncentrację. Bardzo ważne jest też ćwiczenie mięśni nóg i skoczności, ponieważ to właśnie ta umiejętność może zaważyć na złapaniu piłki. Sprawdzą się zarówno tradycyjne ćwiczenia takie jak przysiady, wykroki, ćwierćskoki, pompki czy brzuszki jak i te bardziej specjalistyczne, koncentrujące się na mocnym chwycie (trening bicepsów, nadgarstków). Istotne są też ćwiczenia na odruchy warunkowe, które będą odpowiedzialne za szybkie i celne złapanie piłki. Do treningu bramkarze mogą wykorzystać specjalistyczne akcesoria np. podwójne reboundery, służące do ćwiczeń technik obrony bramki czy drabinki kondycyjne.

bramkarz

Z czego składa się strój bramkarski?

Wspólnymi elementami wszystkich zawodników są buty na raki i ochraniacze na golenie. Bramkarz ma jednak kilka wyróżniających się, specjalnych akcesoriów, które zostały stworzone z myślą ułatwienia mu sprawnego wykonywania swojej pracy. Głównym elementem, w który wyposażone są stroje bramkarskie,rękawice. Chronią one dłonie zawodnika przed piłkami o dużej sile, ponieważ mimo gładkiej struktury złapanie piłki pędzącej bardzo szybko gołymi rękami, mogłoby się skończyć podrażnieniami i zadrapaniami, co utrudniłoby pracę w przyszłości. Rękawice poprawiają także chwyt piłki, nawet podczas trudnych warunków pogodowych. Często powleczone są lateksem, który zapobiega wyślizgiwaniu się jej podczas deszczu. Kolejnym wyposażeniem bramkarza są dodatkowo wyściełane stroje w miejscach wyjątkowo podatnych na skaleczenia, stłuczenia, takich jak: łokcie, kolana, uda itp. Podwójnie wyściełane są także ochraniacze na kolana i łokcie, ponieważ to właśnie bramkarze są najbardziej narażeni na urazy stawów. W przypadku profesjonalnych boisk urazy nie są tak powszechne, dlatego szczególnie zaleca się używanie dodatkowej ochrony podczas gry na gruntach w złym stanie (kamienie, chwasty itp.) to często w takich warunkach gra początkująca w zawodzie młodzież, a nawet dzieci. Rzadko spotykanym jednak uznanym i coraz częściej stosowanym elementem jest kask. Ochrania on głowę przed urazem, ponieważ bramkarz może zostać uderzony piłką w głowę lub rzucając się na nią, uderzyć głową o boisko i zrobić sobie krzywdę. Kask został zatwierdzony jako element stroju bramkarza przez FIFA. Ostatnią przydatną rzeczą jest czapka, która ochroni głowę przed szkodliwym działaniem słońca, a także poprawi widoczność zarówno w upalne jak i deszczowe dni.