Latem coraz więcej osób narzeka na temperaturę. Kiedy upał daje się we znaki każdy myśli o tym, że potrzebna jest mu klimatyzacja. Dzięki niej niezależnie od pogody na zewnątrz możemy dobrze funkcjonować w naszym domu. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele rozwiązań, które pozwolą nam się ochłodzić. Jaki rodzaj klimatyzacji będzie najlepszy do mieszkania?

Jednostki okienne

Jednostki okienne są zaprojektowane mniej więcej do standardowych rozmiarów okien, ale istnieją również miniaturowe urządzenia. Ich zaletą jest to, że wszystkie ważne części – sprężarka, skraplacz, zawory – znajdują się w jednym dużym pudle. Ich instalacja jest prosta i są one przenośne. Przed instalacją musimy dokładnie sprawdzić, czy będą one pasować do naszych okien. Często zdarza się, że do naszych okien nie pasuje żadne urządzenie więc musimy zdecydować się na inne rozwiązanie.

Są one stosunkowo tanie i nie wymagają modyfikacji ścian. Jednak będą one w stanie skutecznie schłodzić tylko jedno pomieszczenie. To małe urządzenia, które są popularne w Stanach Zjednoczonych, jednak znacznie gorzej przyjęły się w Polsce i nie zawsze są dopasowane do naszych standardów.

Jednostki przenośne

Najprostszą opcją instalacji klimatyzacji są przenośne jednostki. To urządzenia, które zwykle stoją na podłodze w pobliżu okien. Przez specjalne rury wypompowują one gorące powietrze na zewnątrz przez okno. Technicznie wygląda to tak, że wszystkie części znajdują się w jednym urządzeniu, ale nadal potrzebujemy rur, które umożliwią klimatyzatorowi połączenie ze światem zewnętrznym.

Kiedy decydujemy się na przenośny klimatyzator to możemy wybierać spośród modeli z jednym lub dwoma wężami. Rekomendowane jest to drugie rozwiązanie, ponieważ to znacznie bardziej wydajny system. Jednak jednostki przenośne to raczej ostateczność, na którą powinniśmy się zdecydować tylko wtedy, gdy nie możemy dokonać żadnej modyfikacji ścian. Stosunek ich wydajności do ceny nie jest najlepszy.

klimatyzacja

Klimatyzacja naścienna

Jest to nieco bardziej skomplikowana opcja, jednak charakteryzuje się ona dużą wydajnością. Jest to rozwiązanie poniekąd podobne do jednostek okiennych, jednak z tą różnicą, że musimy dla nich wykuć własną dziurę w ścianie. Jest to ten rodzaj projektu, w którym najlepiej przed rozpoczęciem prac chociaż skonsultować się z profesjonalistą. Ich ogromną zaletą jest to, że możemy znaleźć jednostki, które są naprawdę przystępne cenowo. Mają one o wiele większą moc chłodzenia niż przenośne klimatyzatory i są bardziej wydajne niż jednostki okienne ze względu na to, że są szczelniejsze.

Klimatyzacja przypodłogowa

Klimatyzatory przypodłogowe działają podobnie jak te naścienne. Ich zaletą jest to, że możemy je zainstalować na podłodze i nie będą zbyt widoczne. Gwarantuje to lepszą estetykę naszego mieszkania. Możemy je zainstalować nawet wtedy, gdy nie mamy miejsca na ścianie lub są one wykonane z delikatnych materiałów.

Planując wykorzystanie jednostek przypodłogowych musimy wziąć pod uwagę ich lokalizację. Nie mogą być one zastawione meblami czy innymi sprzętami. Takie przeszkody utrudniają przepływ powietrza, a co za tym idzie uniemożliwiają równomierne chłodzenie całego pomieszczania.

Letnie upały potrafią dać się we znaki, zwłaszcza jeżeli mamy małe dzieci lub mieszkamy z osobami starszymi. Inwestycja w klimatyzację na pewno poprawi nasz komfort. Istnieje wiele rozwiązań, które możemy zainstalować w naszym mieszkaniu. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy będziemy musieli prawdopodobnie wprowadzić pewne zmiany w naszych wnętrzach.


Różnego rodzaju systemy klimatyzacji znajdziesz w Klimasoft Kraków.