Wędkarstwo to wspaniała pasja, która pozwala wyciszyć się i cieszyć satysfakcją z udanych połowów. W codziennym zgiełku, przebywając w biurze, w mieście nie mamy czasu, by wyciszyć się i odprężyć.

Świetną alternatywą na spędzanie wolnego czasu w mieście są weekendowe wypady na ryby. W czasach, gdy mamy więcej możliwości, coraz większa liczba osób decyduje się na wyjazd na ryby do krajów skandynawskich.

Obcowanie z naturą działa kojąco na zszargane nerwy. Wędkarstwo to sport, w którym odnaleźć może się każdy. Oczywiście w zależności od „stopnia wtajemniczenia” będziemy mogli pozyskiwać też korzyści w postaci pięknych ryb, które złowimy.

Rzecz jasna, kiedy wybierzemy się na pierwszy połów — wędkarze, którzy oddani są swojej pasji od wielu lat będą posiadać znacznie szerszy ekwipunek od naszego. Pamiętajmy jednak, że każdy kiedyś zaczynał. Istotne by na samym początku mieć wszystko to, co do łowienia ryb niezbędne. Poniżej przedstawiamy podstawowy sprzęt wędkarski, który doskonale się spisze w rękach każdego amatora.

Odpowiednia wędka

Oczywiście podstawą wędkarstwa jest dobrze dobrana wędka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wędek — w różnym rozstrzale cenowym. Zaczynając swoją przygodę nie musimy od razu inwestować w drogi bat. Cena wędki jest uzależniona od tworzywa, z której ta została zrobiona.

Jeśli jesteśmy początkującymi wędkarzami, zapewne udamy się na łowisko komercyjne. Łowiska komercyjne dysponują raczej średniej wielkości narybkiem, dlatego na start możemy zadowolić się wędką na średnie ryby. Jeśli zdecydowaliśmy się rozpocząć naszą przygodę na akwenach z wodą stojącą lub rzekach o powolnym przepływie wody. Osoby – zarówno początkujące, jak i zaawansowane w łowieniu ryb – mogą wybrać się na wyjazd łowiecki organizowany na wodach Skandynawii. Wówczas należy dobrać odpowiednią wędkę do gatunków ryb, jakie tam występują. Warto wyposażyć się w wędkę, która pozwoli nam złowić ryby takie jak dorsz, halibut, molwę czy plamicę. 

Kołowrotek

wędka

Wśród kołowrotków możemy znaleźć wiele rodzajów. Na rynku dostępne są zarówno kołowrotki klasyczne jak i elektryczne. Na początek najlepszym wyborem będzie kołowrotek z tylnym hamulcem. To klasyczne rozwiązanie, które pozwoli nam rozwinąć skrzydła przy nauce nowej pasji.

Kołowrotków jest wiele, możemy przebierać wśród nich bardzo długo, jednak na początek warto wybrać model typu Cormoran Black Master 8Pi, który ułatwi nam początki, jednocześnie mieszcząc się w niższej półce cenowej.

Akcesoria do wędki

W obowiązkowy skład wędki wejdą jeszcze: żyłka, haczyki, spławik, a także obciążniki. Wybór tych akcesoriów będzie zależny od ryby, na którą polujemy. Rynek bogaty jest w oferty różnego rodzaju kształtów haczyków, a także zanęt. Ich wybór zależy tylko od tego, na jaką rybę się zasadzamy. Oczywiście weźmy pod uwagę, jakie zwierzęta żyją w interesującym nas akwenie. W zależności od ryby, na którą polujemy — możemy wybierać w zanętach oraz robakach, a także kukurydzy.

Dodatki

Pamiętajmy też o dodatkach, które ułatwią nam wędkowanie. Zdecydowanie przyda się nam siatka na ryby. Kiedy złowimy swoje pierwsze trofeum — pamiętajmy, by umieścić je w wodzie, która szybko się nie nagrzeje i będzie odpowiednio natleniona. Dobrym wyborem może okazać się podstawowa siatka, która posiada sztywne obręcze oraz uchwyt. Bez problemu umieścimy ją w wodzie, zahaczając o gałąź, by ryba nam nie uciekła i mogła dotrzeć z nami do domu w pełni sił.

wędkowanie w NorwegiiWarto też zaopatrzyć się w torbę na ryby, która będzie poręczna. Wygodna torba będzie posiadać kieszonki i uchwyty, do zamontowania potrzebnego nam ekwipunku. W niektóre torby producenci wmontowali krzesełko, które z pewnością okaże się przydatne, podczas długich posiedzeń nad wodą.

Pamiętajmy, by zakupić specyfik, który uchroni nas przed komarami. Pogoda bywa zmienna, więc należy mieć na uwadze, że istnieje prawdopodobieństwo nagłego deszczu. Nawet najzwyklejszy, foliowy sztormiak może pomóc nam w awaryjnej sytuacji. W dalszej części kompletowania naszego ekwipunku — możemy zastanowić się nad strojem terenowym. Wygodne bojówki z dużą ilością kieszeni pomieszczą wszystkie niezbędne nam przedmioty.

Miejsce połowu ryb

Oprócz podstawowego wyposażenia każdego wędkarza oraz różnorodnych dodatków, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego miejsca połowu. Łowiska komercyjne, rzeki i stawy znajdujące się w okolicy to najczęstszy wybór wędkarzy. Niezależnie od naszych umiejętności i doświadczenia w łowieniu ryb, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Wyjazd na ryby za granicę to idealny pomysł na wypoczynek dla wszystkich tych, którzy pasjonują się wędkarstwem.

Obecnie, coraz większa liczba wędkarzy amatorów i zawodowców wybiera kraje skandynawskie jako miejsce na wypoczynek. Opcja ta pozwoli nam podszkolić umiejętności i zdobyć doświadczenie, jednocześnie mając możliwość zwiedzenia rejonu wybranego kraju.