Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że materiałów do ocieplenia jest znacznie więcej, niż sobie wyobrażamy. Wśród nich są wyroby pod różnymi względami nowatorskie lub innowacyjne. Dodatkowo oprócz właściwości izolacyjnych, każde z tych materiałów mają swoje wyjątkowe właściwości związane ze stopniem niepalności. Z czego możemy wybierać i na co wyjątkowo warto zwrócić uwagę?

Jak dobrać odpowiedni materiał do ocieplenia naszego domu?

ocieplanie styropianemCo roku na rynek budowlany trafiają nowe materiały, którymi można ocieplać budynki. Jedne z nich to po prostu ulepszone wersje izolacyjnych materiałów tradycyjnych i znanych już z naszego otoczenia. Przykładowo jest to wełna o lepszej izolacyjności cieplnej niż normalna i oczywiście styropian, z nowym, innowacyjnym systemem zastosowania. Jednak oprócz tego coraz częściej używane są też materiały z zupełnie nowych, oryginalnych surowców, czasem o nietypowej formie i sposobie układania, natomiast niezwykłych właściwościach ocieplających.

Warto wspomnieć o tym, że rola ocieplenia domu jest nie do przecenienia, ponieważ dobrze dobrana do warunków mieszkaniowych termoizolacja pozwala nam znacznie obniżyć wydatki na ogrzewanie oraz oczywiście znacznie podnosi komfort mieszkania i użytkowania domu. Wbrew pozorom podczas ocieplaniu ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie i dachu, nie możemy pozwolić sobie na pełną dowolność, ponieważ każda powierzchnia ma określoną w przepisach maksymalną przenikalność cieplną.

Na jakie błędy podczas ocieplania musimy uważać?

docieplenie poddasza WałbrzychPrzede wszystkim musimy mieć na uwadze to, jak ważne jest ocieplenie w naszym mieszkaniu. Nie tylko zmniejsza koszty ogrzewania, ale znacznie wpływa na komfort, a nawet zdrowie mieszkających tam ludzi. Dlatego przed rozpoczęciem prac elewacyjnych należy przygotować odpowiedni projekt, który oprócz aspektów estetycznych będzie uwzględniał także właściwości przegród zewnętrznych. Warto wybrać na autora projektu osobę bardzo kompetentną, która na podstawie obliczeń będzie umiała dobrać właściwą grubość termoizolacji oraz sprawdzić, czy w nowej przegrodzie nie ma zawilgocenia.

Bez odpowiedniej analizy zła konstrukcja może spowodować wzrost wilgotności przegrody, a co za tym idzie, znaczne pogorszenia jej trwałości. Podobnym błędem jest także nieoczyszczenie ścian z poluzowanych tynków i pyłów, które skutkuje tym, że warstwa ocieplenia przyklejana jest do tynku, który w każdej chwili może odpaść. Jest to błąd podstawowy, który jest popełniany przez ludzi bardzo często. Bardzo ważne są także łączniki. Ich złe dopasowanie do podłoża oraz grubości ocieplenia może znacznie pogorszyć jakość ocieplenia. Płyty powinno układać się na mijankę, zachowując przesunięcie, natomiast w obszarze naroży okiennych i drzwiowych łączenia płyt nie powinny być na krawędzi.

Rodzaje ocieplenia

izolacje natryskowe Wałbrzych

Profesjonale usługi ocieplania pianką poliuretanową – BRRS.

Najpopularniejszym materiałem ociepleniowym jest oczywiście styropian. Na rynku dostępne są jego różne odmiany współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,030-0,045 W/(m.K). Bogactwo rodzajów styropianu sprawia, że poszczególne warstwy termoizolacyjne mogą różnić się grubością nawet o kilka centymetrów, przy zachowaniu tych samych właściwości pod izolacyjności. Co do walorów estetycznych oczywiście najczęściej spotykanym jest styropian biały, jednak od kilku lat z powodzeniem rynek podbija styropian szary wykazujący znacznie lepsze wartości izolacyjne.

Jednak jeśli pokusimy się o ten innowacyjny rodzaj styropianu, musimy pamiętać, że jego właściwością jest to, że niezwykle szybko nagrzewa się podczas układania, dlatego warto używać siatek cieniujących i jak najszybciej pokryć materiał tynkiem. Styropian jest materiałem dość łatwopalnym, jednak przed dopuszczeniem do użytku musi przejść specjalne testy.  Kolejnym coraz bardziej zyskującym na popularności materiale termoizolacyjnym są izolacje natryskowe pianką poliuretanową ze spienionej żywicy poliestrowej. Nie bez powodu, ponieważ mają wiele zalet – są na przykład najlepszym termoizolatorem. Ich wytrzymałość mechaniczna jest bardzo duża. Wykonane z tego materiału płyty wykorzystywane są do izolacji ścian zewnętrznych, dachów, balkonów, podłóg, czy też tarasów.

Co ważne, materiał ten stosowany jest także do wypełniania szczelin oraz uzupełniania ubytków w warstwie termoizolacji. Izolacja natryskowa pianką poliuretanową uszczelnia się także przejścia rur oraz innych przewodów instalacyjnych przez ściany i stropy. Co ważne pianka bardzo dobrze zachowuje się w kontakcie z ogniem i wbrew powszechnej opinii bardzo dobrze sprawdza się jako materiał o trudnej palności, podobne właściwości wykazuje bardzo ceniona wełna mineralna.

Podsumowując, nowoczesne materiały termoizolacyjne wykazują się nie tylko skutecznością, ale i bezpieczeństwem a ich wybór zależy jedynie od naszych preferencji.