W dzisiejszych czasach dostanie się na wizytę do lekarza, może sprawiać nieco kłopotu. Czasem bowiem opieka medyczna jest potrzebna od zaraz, a brak szybkiej reakcji może skutkować wieloma komplikacjami zdrowotnymi. W takim wypadku warto przemyśleć opcję prywatnej opieki medycznej. Zobaczmy więc, z czym ona się wiąże, jakie są jej zalety, wady i najważniejsze aspekty.
Co wyróżnia prywatną opiekę medyczną?
Największą różnicą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dzielącą go od publicznych placówek jest duża ilość opcji, z jakich mogą skorzystać pacjenci. Najlepiej widać to na polityce działania prywatnego ośrodka Medicover z Jeleniej Góry, która posiada:
- Wiele gabinetów specjalistycznych (ginekologicznych, endokrynologicznych, laryngologicznych itp.), które czasem nawet nie są dostępne publicznie.
- Duży wybór specjalistów z danej dziedziny, którzy posiadają bogate wykształcenie i doświadczenie
- Możliwość wizyty zarówno w placówkach, jak i w domu (dotyczy to nie tylko pielęgniarek, ale również specjalistów)
- Wygodnie umieszczoną placówkę, do której łatwo się dostać
Oprócz tego prywatna opieka medyczna daje także możliwość wyboru odpowiedniego pakietu ubezpieczenia adekwatnego do naszych potrzeb. Przykładowo niektórzy korzystają z opieki medycznej tylko w postaci regularnych badań krwi; takim osobom nie jest więc potrzebna kompleksowa opieka u wszystkich specjalistów. Dzięki wyborowi odpowiedniego pakietu mogą więc wybrać jedynie iniekcje, oszczędzając przy tym pieniądze.
Czy prywatne przychodnie są lepsze od państwowych?
Nie ma wątpliwości, że właśnie tak jest. Choć w niektórych miastach państwowe placówki medyczne są na naprawdę wysokim poziomie, to w tych prywatnych znacznie przeważa:
- Profesjonalizm obsługi;
- Czystość, świeżość i nowość w praktycznie każdym pomieszczeniu;
- Ilość zatrudnionych specjalistów (nawet lekarzy pierwszego kontaktu);
- Dużo wyższy poziom świadczonych usług medycznych.
Co więcej, czasem publiczne ośrodki zdrowia nawet nie próbują dążyć do poziomu tych prywatnych, racząc pacjentów niemiłą atmosferą czy brakiem profesjonalizmu, co znacznie przeważa na korzyść nawet płatnych placówek.
Czy są jakieś wady korzystania z prywatnej opieki medycznej?
Jak można zauważyć, dotychczas wszystko przemawia za wyborem prywatnych placówek medycznych i wykupywaniem ubezpieczenia. Dlaczego więc w dalszym ciągu decyduje się na to tak mało osób?
Pierwszym powodem i zarazem wadą prywatnej organizacji medycznej jest jej koszt. Wykupywanie ubezpieczenia czy umawianie się na prywatne wizyty do specjalistów kosztuje zazwyczaj min. kilkaset złotych. Taka kwota dla wielu jest odstraszająca lub zwyczajnie nie warta uwagi. Warto jednak dodać, że istnieją sposoby na tańszą opiekę prywatną, jak np. wspomniane już częściowe ubezpieczenie.
Inną jednak wadą, o której nie mówi się zbyt często, jest fakt, że w prywatnych placówkach specjaliści mogą wyłączyć się od odpowiedzialności przy ryzykownym leczeniu i zabiegach, a to znaczy, że wszelkie konsekwencje i opłaty za komplikacje pacjent odczuje ze zdwojoną siłą.
Prywatny lekarz może wyłączyć się od odpowiedzialności w przypadku:
- samookaleczania,
- terapii uzależnień,
- zabiegów zmiany płci,
- wrodzonych wad rozwojowych,
- posiadania wirusa HIV,
- Gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń, gdy popełnił przestępstwo, lub zataił jakąś chorobę.
Jakie są zalety prywatnej opieki medycznej?
Tutaj już nie trzeba zbyt dużo mówić. Prywatne wizyty mimo drobnych wad w większości pozwalają na:
- Umówienie się do dowolnego specjalisty;
- W dowolnym terminie;
- Bez wydłużonego czasu oczekiwania;
- Przy najwyższym poziomie leczenia .
Czasem więc uiszczenie opłat, wykupienie ubezpieczenia, czy ryzyko wyłączenia lekarza od odpowiedzialności nie mają tak dużego znaczenia, gdy w grę wchodzi szybkie i jakościowe leczenie.
Kiedy zdecydować się na prywatną opiekę?
Powodów może być kilka, ale tymi, które wymieniają osoby, które już zdecydowały się na taką formę opieki medycznej, są:
- Chęć porównania dwóch form opieki;
- Rosnące wymagania względem publicznych przychodni, którym te nie potrafią sprostać;
- Coraz częstsze przechodzenie sprawdzonych specjalistów na prywatne ośrodki;
- Brak możliwości długiego czekania na leczenie czy rehabilitację.
Widać więc, że za prywatną opieką medyczną przemawia naprawdę wiele czynników. Warto więc zastanowić się nad taką opcją i na własnej skórze zobaczyć, jak wiele zalet może ona nam przynieść mimo wysokich opłat, zwłaszcza jeśli problemy ze zdrowiem zdarzają się u nas notorycznie i nie mamy już siły czekać na naszą kolej w publicznych placówkach.