Włókno naturalne do produkcji kołder uzyskuje się z włosa takich zwierząt jak: owce, wielbłądy, alpaki, kozy. Już w starożytności runo zwierząt było wykorzystywane do wyrobu różnych tkanin. Współcześnie nie straciło ono na popularności. Nadal produkuje się z wełny różnych zwierząt wysokiej jakości tkaniny. Runo zwierzęce wykorzystywane jest również do produkcji wysokiej jakości kołder. Produkty te są towarem luksusowym, mającym wiele zalet.
Kołdra z alpaki
Alpaki żyją w niezwykle surowych warunkach w peruwiańskich Andach, co zawdzięczają swojemu gęstemu i ciepłemu futru. Indianie od wieków doceniają zalety runa alpak, wyczesując z ich sierści włókna wełniane, niezwykle długie i cienkie, ale bardzo wytrzymałe. Wyrabiali z nich ciepłe okrycia wierzchnie o nazwie ponczo. Współcześnie wykorzystuje się wełnę z alpaki do wyrobu garniturów, kocy i kołder.
Produkty do sypialni, zawierające wełnę tych zwierząt, są bardzo ciepłe, ale przewiewne. Ciało w trakcie snu zachowuje optymalną temperaturę i się nie poci. Korzystnie wpływa na wszelkie dolegliwości reumatyczne, bóle stawów i kręgosłupa. Wełna z alpaki zachowuje na długo cechy runa, polegające na rozszerzaniu się zimą dla dobrej izolacji cieplnej, a kurczeniu latem, dla
przepuszczania powietrza. Niezwykle cenną cechą włókien alpaki jest ich hipoalergiczność, co pozwala alergikom zaopatrzyć się w takie kołdry.
Ich pokryciem jest wysokogatunkowa bawełna, niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku o splocie satynowym. Zabezpiecza ono przed bezpośrednim kontaktem delikatnej skóry z wełną. Wypełnienie przeszywane jest wraz z tkaniną dla zabezpieczenia przed przesuwaniem się wkładu.
Natomiast zewnętrzne krawędzie wzmocnione są taśmą, co pozwala na długoletnie
użytkowanie produktu. Kołdry polskich producentów posiadają certyfikat OEKO-TEX Standard 100, informujący o braku substancji szkodliwych dla człowieka oraz
wyróżnienia, między innymi „Polish Product”.
Kołdra z kaszmiru
Kołdra z wełny kozy kaszmirskiej polecana jest alergikom, gdyż nie powoduje uczuleń. Niezwykle miękka i przyjemna w dotyku nie podrażnia skóry. Jest trzykrotnie cieplejsza od kołdry z wełny owczej, a przy tym przewiewna, sprawiając, że sen przyniesie pełny relaks. Ciało w czasie wypoczynku nie przegrzewa się i nie poci. Zimą kołdra z kaszmiru jest niezwykle ciepła, a latem odprowadza nadmiar ciepła, pozwalając utrzymać właściwą temperaturę ciała.
Pokryciem takich kołder jest wysokogatunkowa bawełna o delikatnym splocie, niezwykle przyjemna w dotyku, a jednocześnie trwała i odporna na zagniecenia. Podobnie jak kołdra z alpaki posiada certyfikat OEKO-TEX Standard 100.
Kołdra z sierści wielbłąda
Wełna wielbłąda jest bardzo trwała, nie rozciąga się, dlatego wykorzystywana jest do produkcji tkanin na płaszcze i kapelusze. Wyrabia się z niej także koce i kołdry. Kołdra z sierści wielbłąda jest niezwykle trwała i hipoalergiczna, wykonana ze skręconych i sprężystych włosów tego zwierzęcia. Doskonale grzeje, tworząc warstwę termoizolacyjną, a jednocześnie jest przewiewna, co pozwala śpiącemu uniknąć pocenia się w trakcie snu.
Zaletą kołdry z wielbłąda są jej właściwości zdrowotne. Rozgrzewając ciało, zmniejsza bóle wywołane chorobami reumatycznymi stawów i dolegliwości ze strony kręgosłupa. Łagodzi także migrenowe bóle głowy. Działa też uspokajająco na system nerwowy. Można jej używać przez cały rok, gdyż zimą grzeje, a latem zapewnia przepływ powietrza. Kołdra posiada certyfikat OEKO-TEX Standard 100 oraz wyróżnienie „Polish Product”.
Pielęgnacja kołder wełnianych
Jeśli chodzi o pielęgnację kołder wełnianych, to zaleca się czyszczenie chemiczne w
specjalistycznych pralniach, unikając chloru. Natomiast w przypadku prania w pralce program ustawiamy na 40 stopni Celsjusza, bez wirowania. Środki piorące powinny być łagodne i zawierać lanolinę. Suszenia tylko w przewiewnym miejscu bez wystawiania na działanie promieni słonecznych. W trakcie jej użytkowania warto co jakiś czas wstrząsnąć dla poruszenia włókien i pozbycia się z nich wilgoci.
Kołdry wełniane są niezwykle cenionym produktem wyposażenia sypialni ze względu na swoje zalety, zapewniające optymalny wypoczynek w trakcie snu i korzystny wpływ na zdrowie.