Żylaki kończyn dolnych to dość powszechny problem, który początkowo może nie dawać żadnych objawów, ale z czasem zaczynają się one pojawiać, co często może znacząco pogorszyć komfort życia oraz doprowadzić do rozwoju innych poważnych problemów zdrowotnych.

Należy więc pamiętać, że żylaki to nie jedynie problem natury kosmetycznej, ale także oznaka nieprawidłowego działania żył. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka, wykonanie niezbędnych badań, a także poddawanie się zabiegom w sytuacji, gdy jest to jedyna skuteczna forma walki z tego typu schorzeniem.

Miniflebektomia to zabieg, który jest jedną z częściej stosowanych metod zwalczania żylaków. Warto więc wiedzieć czym jest miniflebektomia, kiedy się ją wykonuje, kto może skorzystać z tego typu zabiegu, jak on wygląda oraz kto przeprowadza miniflebektomię?

Czym jest miniflebektomia?

Miniflebektomia, czyli tzw. szydełkowanie żył, to nowoczesna i małoinwazyjna metoda pozwalająca na usuwanie zmienionych chorobowo żył. Zabieg ten może być wykonywany w pełni bezpiecznie w warunkach ambulatoryjnych, co sprawia, że jest bardzo dobrą alternatywą dla klasycznych operacji czy też zabiegów laserowych.

Niewydolne żyły usuwane są poprzez wykonanie niedużych najczęściej 2-3 mm nacięć na skórze i wykorzystanie specjalnego szydła chirurgicznego. Dzięki temu na skórze nie zostają żadne trwałe ślady ani blizny, a pacjent może wrócić do aktywności praktycznie od razu po zabiegu, co jest sporą zaletą tej metody leczenia.

Czasami w przypadku gdy główne pnie żył nie są do końca wydolne, miniflebektomię można połączyć z krioterapią w celu uzyskania lepszego efektu leczenia.

Kiedy wykonuje się miniflebektomię?

Miniflebektomia to zabieg, który najczęściej wykonuje się w przypadku osób, które zmagają się z przewlekłą niewydolnością żylną, ale nie wymagają oni hospitalizacji. Metodę tą można stosować w leczeniu większości żylaków, ale warunkiem, jaki musi być spełniony, jest to, że żyły głębokie są drożne, a ujścia żył odpiszczelowych wydolne.

Najczęściej spotykanymi wskazaniami do przeprowadzenia miniflebektomii we Wrocławiu u danego pacjenta są:

  • żylaki głównych pni żył (oprócz żylaków, które powstały w wyniku niewydolności ich ujścia),
  • żylaki dodatkowych pni żył,
  • żylaki siatkowane,
  • żylaki na grzbiecie stopy.

Lekarz podejmuje decyzję o leczeniu na podstawie szeregu badań i dokładnej oceny wydolności układu żylnego u danego pacjenta.

badanie

U kogo można przeprowadzić miniflebektomię?

Miniflebektomia to dość uniwersalny i bardzo skuteczny zabieg zwalczania większości żylaków w ciele człowieka. Metodę tą można wykorzystać podczas leczenia osób starszych, ale także w celu leczenia żylaków trudno dostępnych w innych metodach terapeutycznych.

Na miniflebektomię warto zdecydować się, gdy niewydolność żylna i towarzyszące jej objawy takie jak ból, uczucie pieczenia, czy też drętwienie skutecznie pogarszają nasz komfort życia. Zabieg ten nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób o ogólnie złym stanie zdrowotnym, ponieważ w tym przypadku priorytetem jest przywrócenie stabilnego stanu zdrowia, aby można było zastosować tego typu zabieg.

Jak wygląda ten zabieg?

Miniflebektomia rozpoczyna się od ułożenia pacjenta na stole chirurgicznym, gdzie następnie przeprowadzane jest oczyszczanie i dezynfekcja tej części ciała, która będzie poddawania zabiegowi. Kolejnym etapem jest podanie miejscowego znieczulenia pacjentowi, co pozwala przeprowadzić zabieg bez jakiegokolwiek bólu czy też dyskomfortu. Gdy znieczulenie zacznie działać, chirurg wykonuje niewielkie nacięcia na głębokość umożliwiającą uwidocznienie naczyń krwionośnych. Następnie przy pomocy sterylnego narzędzia przypominającego szydełko, nawija on żyłę na haczyk i szybkim ruchem wyrywa dany fragment. Pozostałe końce naczynia krwionośnego ulegają samoistnemu obkurczeniu, a otwory w skórze zasklepia się pojedynczym szwem, chociaż często nie jest to potrzebne.

Kto przeprowadza miniflebektomię?

Miniflebektomia to zabieg chirurgiczny, który wymaga tego, aby przeprowadzał go wykwalifikowany chirurg. Osoba taka musi posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Tylko w takim przypadku można mieć pewność, że zabieg ten będzie w pełni bezpieczny dla pacjenta i skuteczny w leczeniu żylaków. Z tego względu decydując się na skorzystanie z tego typu metody zwalczania żylaków, warto wybierać sprawdzone i w pełni profesjonalne placówki medyczne.