W ostatnich latach fotowoltaika stała się jednym z najpopularniejszych rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii.

Popularność ta wynika po części z ich wydajności i tego, że pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, które regularnie wydajemy na pokrycie rachunków za prąd. Nawet kilka paneli zamontowanych na dachu domu potrafi dostarczyć sporej ilości energii elektrycznej.

Jednak, aby tego typu instalacja działa wydajnie, oprócz tego, że musi być odpowiednio zaprojektowana i zamontowana, to musi być także utrzymana w dobrym stanie. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia powierzchni paneli fotowoltaicznych mogą wpłynąć na ich działanie i skutkować spadkiem wydajności instalacji.

Czy opadające liście są problemem dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych?

Są pory roku, które nie do końca sprzyjają działaniu paneli fotowoltaicznych. Jest to m.in. jesień, podczas której spadające liście mogą przykryć powierzchnię paneli fotowoltaicznych i tym samym ograniczyć ich wydajność. Problem ten jest realny, chociaż w przypadku prawidłowo zamontowanych paneli fotowoltaicznych powinien być rzadkością. To właśnie z powodu spadających liści lub padającego śniegu, panele montowane są pod pewnym kątem.

Dzięki temu w większości przypadków, zanieczyszczenia po prostu zsuną się z ich powierzchni. Jednak w sytuacji, gdy tak się nie stanie, warto wiedzieć, że nawet częściowe zakrycie powierzchni jednego panelu fotowoltaicznego może w znaczący sposób wpłynąć na jego wydajność. Z tego powodu, bardzo ważne jest regularne kontrolowanie paneli fotowoltaicznych i w razie potrzeby ich oczyszczanie z zabrudzeń.

Co zrobić, aby nie dopuścić do zabrudzenia paneli fotowoltaicznych?

Aby uchronić się przed osiadaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń na panelach fotowoltaicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie temu jeszcze przed pojawieniem się problemu. Jedną z kluczowych zasad jest odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych.

Bez względu na to czy decydujemy się na ich umieszczenie na dachu domu, czy też na gruncie przy użyciu specjalnej konstrukcji, muszą one być zamontowane pod odpowiednim kątem. Prawidłowy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych powinien wynosić między 30 a 40 stopni. Dzięki temu większość zabrudzeń takich jak np. liście czy śnieg zsunie się z ich powierzchni, a jeśli nie zrobią tego samoistnie, to pomoże im w tym np. wiatr lub deszcz.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że pomimo prawidłowo zamontowanych paneli liście i inne zabrudzenia pozostają na ich powierzchni, wpływając tym samym na produkcję energii elektrycznej. Z tego względu bardzo ważne jest także regularne kontrolowanie stanu paneli i w razie potrzeby oczyszczanie ich z zabrudzeń. Dzięki temu unikniemy także sytuacji, gdzie w wyniku długotrwałego zalegania np. liści utworzą się trudne do usunięcia zabrudzenia.

Jaki wpływ mają zabrudzenia na działanie paneli fotowoltaicznych?

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia ograniczające ilość światła, jakie pada na ogniwa fotowoltaiczne, mają bardzo duży wpływ na ich wydajność. Panele fotowoltaiczne skonstruowane są w taki sposób, że zapewniają bardzo wysoką sprawność i pozwalają wyprodukować dużą ilość energii elektrycznej, ale tylko w sytuacji, gdy są równomiernie oświetlone przez światło słoneczne.

Zakrycie nawet jednego ogniwa w panelu fotowoltaicznym może skutkować spadkiem wydajności pozostałych, co w konsekwencji ogranicza ilość produkowanej energii przez cały panel. Z tego względu tak ważne jest zadbanie o czystość paneli fotowoltaicznych, aby nic nie ograniczało im dostępu do promieniowania słonecznego.

panele

Kto może wykonać czyszczenie paneli fotowoltaicznych? – panele fotowoltaiczne w Oleśnicy

Podstawowe czyszczenie paneli możemy wykonać samodzielnie, np. w sytuacji, gdy zauważyliśmy, że kilka liści osiadło na ich powierzchni, powodując tym samym spadek wydajności instalacji. Jednak w przypadku, gdy zanieczyszczeń jest więcej lub są one trudne do usunięcia, nie należy podejmować się tej czynności samodzielnie.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się oczyszczaniem i konserwacją paneli fotowoltaicznych w Oleśnicy. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że czynności zostaną przeprowadzone prawidłowo i sami nie będziemy musieli ryzykować, ponieważ tego typu usługa wymaga często wyjścia na dach, co bez odpowiednich umiejętności i zabezpieczeń może się bardzo źle skończyć.