Jeśli chodzi o najpopularniejsze obecnie oświetlenie, z całą pewnością najczęściej wybierane jest oświetlenie LED. Stało się popularne z wielu względów i chętnie wykorzystuje się je w bardzo wielu miejscach. W tym artykule przyglądamy się powodom, dla których oświetlenie LED świetnie sprawdza się w biurach, podczas codziennej pracy. Oto zalety i cechy ledowego światła, których warto być świadomym.

Oświetlenie w pracy

Osoby odpowiedzialne za urządzanie biur są świadome tego, że pomieszczenia te muszą być dobrze dopasowane do potrzeb dużej liczby ludzi. Każde biuro powinno być komfortowe, aby w ciągu ośmiu godzin pracy każdy pracownik czuł się dobrze i mógł spełniać swoje obowiązki bez utrudnień. Pod względem oświetlenia oznacza to wybranie takiego światła, które nie oddziałuje na wzrok w sposób negatywny. Powinno ono być zatem pozbawione szkodliwych czynników i mieć taki kolor, który będzie przyjazny, a więc nie za jasny i nie za ciemny. Pracownicy nie mogą być zmuszeni do mrużenia oczu przez cały dzień pracy i nie powinni odczuwać bólu spowodowanego danym oświetleniem.

Właśnie dlatego w wielu firmach pojawia się już oświetlenie LED. W przeciwieństwie do używanych dawniej form oświetlenia, takich jak lampy rtęciowe czy kwarcówki, nie posiada ono promieniowania UV, które jest szkodliwe dla wzroku. Co więcej, światło ledowe jest bardzo stabilne i nie ma tendencji do migania czy zacinania się. Dzięki temu wzrok pracowników nie jest narażony na nieprzyjemne bodźce.

Energooszczędne oświetlenie

Drugą bardzo ważną zaletą oświetlenia LED jest jego energooszczędność. Obszar, który ma być rozjaśniony, można oświetlić z wykorzystaniem znacznie mniejszego natężenia mocy, niż przy użyciu innych żarówek. Naturalnie, w wyniku tego można zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Nawet jeśli wymiana tradycyjnych żarówek na nowe będzie wymagała pewnych kosztów, bardzo szybko się one zwrócą dzięki zdecydowanie mniejszym rachunkom za energię oświetlenia LED. Dzięki temu, że oświetlenie LED nie zużywa tyle energii, nie jest ono również źródłem ciepła. Żarówki nieco starszej generacji bardzo często wydzielały duże ilości ciepła, które wypełniały pomieszczenia i często męczyły.

oświetlenie biurowe

Walory estetyczne

To jednak jeszcze nie wszystkie plusy oświetlenia LED, ponieważ ma ono również liczne zalety estetyczne. Po pierwsze, jest to światło bardzo wyraźne, dobrze oświetlające zarówno pomieszczenia, jak i zewnętrzne fragmenty budynków. Co więcej, dostępne są liczne odcienie tego światła, dlatego można poszczególne pokoje w biurze oświetlić inaczej. Niektórym lepiej się pracuje przy cieplejszym świetle, a inni wolą jego zimniejsze odcienie.

Co więcej, wybierając światło do biura, trzeba pamiętać także o dopasowaniu go do elementów, które już się tam znajdują, a więc do mebli i dodatków. Jeśli wszystko jest w kolorze białym i światło również będzie bardzo zimne, efekt może być nieciekawy i przede wszystkim przeszkadzać w pracy, jeśli wszystko wokół będzie wydawało się śnieżnobiałe.

Wybierając odcienie światła LED do biura, warto też decydować się na takie, które nie będą zbyt ciepłe, ponieważ mogą być zbyt ciemne i powodować senność. Jest to efekt zdecydowanie niepożądany, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy dni są zazwyczaj zachmurzone, a już po południu zapada zmrok. Światło w tych pomieszczeniach powinno być raczej pobudzające. Z kolei w firmowej kuchni czy sali odprężenia można zastosować nieco bardziej przytulne światło, dzięki któremu łatwiej jest się rozluźnić i wyciszyć – będzie to stanowiło również przyjemny kontrast do oświetlenia na stanowisku pracy.

Warto pamiętać o tym, że funkcjonalność światła w pracy można połączyć z aspektem wyłącznie dekoracyjnym. Jeśli firma posiada dyplomy uznania czy nagrody za swoje osiągnięcia, warto je podkreślić, instalując przy nich lampki, które będą owe trofea oświetlały. Jest to bardzo prosty sposób na wyróżnienie istotnych dla firmy nagród, a jakże skuteczny. Niezależnie od tego, czy dyplomy zawieszone są przy recepcji, w korytarzu czy w biurze dyrektora, wszędzie można zastosować odpowiednie oświetlenie LED, które w elegancki sposób je wszystkie wyróżni spośród pozostałych elementów pomieszczenia. Trzeba przyznać, że zalet światła ledowego jest naprawdę mnóstwo.