Problem związany ze smogiem rośnie w naszym kraju z roku na rok. Polska podejmuje coraz więcej działań w celu zniwelowania wpływu ogrzewania domów przez jednostki na jakość powietrza poprzez wprowadzanie projektów proekologicznych, polegających np. na wymianie tzw. „kopciuchów” na kotły grzewcze 5. klasy, opalane m.in. pelletem lub też ekogroszkiem, dzięki czemu istnieje szansa na zmniejszenie emisji trujących substancji do atmosfery. Wspomniane w tytule rodzaje węgla, takie jak koks i miał węglowy, wyszłyby z użytku całkowicie. Czy rozwiąże to problem? Czy ogrzewanie domu opałem, takim jak koks i miał węglowy, przyczynia się do zwiększonej emisji smogu?

Koks opałowy- podstawowe informacje

 Koks opałowy jest ogólnie bardzo zachwalanym paliwem, jeśli chodzi o niskoemisyjne źródła ciepła. Jest on czysty chemicznie, co oznacza, że podczas procesu spalania nie dymi on oraz nie dochodzi do wytworzenia się toksycznych substancji, mających wysoce niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Podnoszą się dyskusje na temat możliwości wprowadzenia na rynek kotła 5. klasy opalanego koksem, którego w tej chwili paradoksalnie nigdzie nie uświadczymy z powodu… ceny koksu, gdyż ta potrafi przekroczyć cenę 1000 zł za tonę. A na to Polskich obywateli często nie stać. Jednak pomimo tego, jakość koksu jest najbardziej adekwatna do ceny w porównaniu z innymi rodzajami opału. Jego zużycie jest nawet 20 do 30% mniejsze niż zwykłego węgla, zatem w dłuższej perspektywie generuje mniejsze koszty. Przy samym spalaniu jest mniej uciążliwy dla środowiska. Może on być problematyczny, ponieważ potrzebuje wyższej temperatury zapłonu oraz konieczne jest używanie stałej, wysokiej temperatury spalania. Najlepiej nadaje się do starych, nieocieplanych domów, gdzie trzeba cały czas mocno palić. Koks dobrze sprawdza się w kotłach stalowych i tych żeliwnych, przy których producent dopuszcza możliwość stosowania koksu.

węglowy mial koks

Miał węglowy- kwestia problematyczna

 Niestety, na temat miału węglowego pozytywnych informacji ze świecą szukać. Tanie paliwo podatne na oszustwa sprzedawców, pod adresem którego kieruje się zarzut bycia jedną z największych przyczyn, oprócz spalania śmieci, powodowania smogu w Polsce. Często jest kwalifikowany do odpadów węglowych, co nie jest prawdą. Wynika to z faktu, że miał węglowy nie jest poddawany tak intensywnej obróbce jak inne rodzaje węgla, i może zawierać dużo siarki, popiołu i wilgoci. Wyżej wspomniana niska cena jest jednym z powodów, dla którego nasi krajanie tak chętnie po niego sięgają. Jako że często jest on spalany w zły sposób, w zimie znów przywitamy się z problematyką wielokrotnie przekroczonych norm substancji różnorakich w powietrzu w wielu miastach w Polsce. Polski Alarm Antysmogowy znów zabije na alarm.

Czy istotna jest tylko zmiana rodzaju paliwa?

 Rodzaj paliwa, jakim ogrzewamy nasze domy jest ogromnie istotny dla jakości naszego powietrza. Szacuje się, że smog jest rokrocznie przyczyną zgonu kilku tysięcy Polaków. Nie bez znaczenia dla naszego środowiska jest to, czym się ogrzewamy w okresie zimowym. Okazuje się jednak, że jeszcze większym problemem od doboru właściwego rodzaju opału jest to, że… Polacy nie potrafią właściwie palić w piecu. Można zapoznać się choćby z wynikiem raportu IChPW, który udowadnia, że tanie paliwo spalane we właściwy sposób emituje o wiele mniej zanieczyszczeń niż paliwo wysokiej jakości spalane nieodpowiednio.

opal koks

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy przerzucić się całkowicie na tanie paliwa niskiej jakości. Jeśli trafimy na nieuczciwego dostawcę, nawet właściwy sposób palenia nic nie pomoże. Bardzo istotne jest zapoznanie się z dokładnymi informacjami na temat właściwego spalania danego rodzaju opału w posiadanym przez nas piecu. Może bowiem okazać się, że główną przyczyną zanieczyszczonego powietrza w Polsce jest zwyczajnie zbyt niski poziom wiedzy Polaków. Każdy z nas może wykonać pewne kroki w stronę ekologii. Choćby właśnie takie, jak wspomniana na początku wymiana pieca na kocioł nowszej klasy. Starajmy się także, w miarę naszych możliwości, szukać alternatyw dla tanich, kopcących opałów oraz zaprzestać spalania śmieci w piecu, a także poszerzyć naszą wiedzę. Tych, którzy nadal uważają, że rodzaj stosowanego opału oraz sposób palenia ma niewielkie znaczenie, zachęcam do głębszego wdechu czystego, świeżego powietrza podczas zimowego spaceru po mieście.