Piec Centralnego Ogrzewania to serce każdemu domu, które zapewnia ciepło i sprawia, że dom jest zdatny do użytku.

Ta jednostka ma ogromny wpływ na komfort domowników, a także miesięczne koszty eksploatacyjne, związane z ogrzewaniem domu. Warto więc wybrać dla siebie najlepszy piec centralnego ogrzewania. Jak go wybrać?

Sposób zasilania pieca centralnego ogrzewania

Najważniejszym kryterium podczas wybierania źródła ciepła do własnego domu jest wybranie typu paliwa. Wybór ten będzie oddziaływał na cenę utrzymania domu, czy komfort obsługi pieca. Nie można też zapomnieć o wpływie na środowisko. Pewne spalane surowce, są neutralne dla natury, a inne wytwarzają mnóstwo trujących spalin.

Do najczęściej wybieranych pieców centralnego ogrzewania należą:

Kotły Gazowe

Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych zastosowań w domach jednorodzinnych. Wpływa na to fakt, że kotły gazowe świetnie dają sobie radę z utrzymaniem optymalnej temperatury w pomieszczeniach, a zarazem ich obsługa jest banalna. Urządzenia nie wytwarzają zupełnie żadnych zanieczyszczeń, co jest ogromnym plusem. W razie potrzeby można je również łatwo rozbudować.

Czynnikiem wyróżniającym, tak solidny sprzęt jest cena eksploatacji. Kotły Gazowe w zależności od mocy wahają się w różnych przedziałach cenowych, lecz najtańszy kocioł można kupić już za 5000 zł.

Piece na Pellet

Tego typu źródło ciepła w domu staje się coraz popularniejsze. Czynnikami, które zachęcają Polaków do wyboru Pieca na Pellet, są niskie koszty eksploatacji, a także pełne zautomatyzowanie systemu. 

Jedynym minusem jest fakt, że ten typ paliwa trzeba składować. Najlepsze będzie do tego drugie oddzielnie pomieszczenie. Istnieje też druga ciekawsza, ale i droższa opcja. Od jakiegoś czasu producenci oferują możliwość zamontowania zbiornika zewnętrznego na pellet. Takie rozwiązanie, mimo że jest kosztowne, to rozwiązuje wszystkie problemy.

Ceny pieców na pellet zaczynają się już od 6000 zł. Jednak w przypadku zamontowania zbiornika zewnętrznego można spodziewać się wydatku rzędu 10000 zł.

Piece na Ekogroszek

Piece na Ekogroszek doskonale realizują modę na ekologię. Spalanie ekogroszku nie jest szkodliwe dla środowiska, ponieważ zawiera on małe ilości siarki i popiołu.

Dodatkowym atutem jest jego łatwość w użyciu. Można go kupić paczkowany lub luzem. Obydwa wyjścia są dobre. Warto również wspomnieć, że po ekogroszku nie trzeba dużo sprzątać, bo paliwo zostawia bardzo mało odpadów.

Kotły 5 klasy — Najwyższa jakość

Główną cechą kotłów najnowszej generacji jest przede wszystkim efektywne spalanie. Niejednokrotnie używając starego pieca węglowego, można utracić nawet do 50% używanego paliwa. Jest to zwykłe marnowanie pieniędzy i własnego czasu. Kotły 5 klasy są znacznie skuteczniejsze, dzięki czemu tracą mniej paliwa. W związku z tym zakup kotła 5 klasy można potraktować, jako pewną inwestycję.

Dodatkowo oprócz korzyści materialnych, to najnowocześniejsze źródła ciepłą są dużo bardziej ekologiczne. Obecny trend na ekologie nie zwalnia. Można na tym skorzystać. Wiele gmin oferuje swoim mieszkańcom dofinansowanie na zakup ekologicznego pieca.

Kocioł grzewczy górnego spalania

Główną pozytywną cechą tego urządzenia jest cena. Przechodząc do kwestii efektywności spalania i produkowania zanieczyszczeń, to jest już dużo gorzej. W kotłach tego typu ma się do czynienia ze stratami ciepła, którym nie można zapobiec, ponieważ nie ma się kontroli nad procesem spalania.

Kotłu górnego spalania można zasilać wieloma paliwami, jak np. węgiel, czy drewno. Są bardzo łatwe w obsłudze, lecz potrzebują też ciągłego dokładania surowca, co może być uciążliwe.

piec c.o.

Kocioł grzewczy dolnego spalania

Największym plusem kotła jest możliwość kontroli procesu spalania. Wiąże się to ze znacznym zmechanizowaniem działania pieca, więc nie trzeba, co chwilę schodzić do kotłowni i dokładać paliwa. Dzieje się tak w szczególności, gdy urządzenie wyposażone jest w zasobnik z podajnikiem.

Tego typu kotły posiadają również dużo większa skuteczność spalania, a co za tym idzie, jest to znaczna oszczędność. Lepsza efektywność spalania łączy się również z mniejszą emisją spalin, więc kocioł jest również ekologiczny.

Proces spalania w takim kotle odbywa się znacznie wolniej. Odpowiednia obsługa kotła zapewnia większą efektywność spalania i wymaga gromadzenia mniejszych ilości paliw.

Wybór Kotła Centralnego Ogrzewanie to niezwykle ważna sprawa. Warto więc postawić na paliwo, które najbardziej pasuje do charakteru domu. Nie zapominając przy tym, aby piec był ekologiczny i skuteczny w spalaniu.