Jazda na rowerze jest bardzo popularnym rodzajem aktywności fizycznej. W wielu miejscowościach powstaje coraz więcej tras rowerowych. Wpływ na to ma też duży wybór rowerów.
Rower nie musi być tylko narzędziem do rekreacji. Możemy służyć, jako codzienny transport do pracy czy na zakupy. To bardzo zdrowy sposób podróżowania. Przede wszystkim skłania do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wspomaga też kondycję fizyczną.

Najlepszym sposobem połączenia hobby i codziennego użytku jest zakup roweru turystycznego. Ten sprzęt posiada wiele zalet.

Charakterystyka roweru turystycznego

Rower turystyczny zwany też trekkingowym to połączeniem roweru górskiego z szosowym. Pozwala na długie, nawet kilkudniowe wyjazdy. Posiada pewne charakterystyczne cechy.

Rower trekkingowy wyposażony jest w akcesoria ułatwiające długie wyprawy. Podstawowy dodatek to bagażnik z dodatkowymi uchwytami do mocowania sakw. Do nich można zapakować wiele przydatnych rzeczy. By zwiększyć ładowność można też zakupić rower z przednim bagażnikiem.

Opony to kolejny element, po którym poznaje się rower trekkingowy. Mają gładszy bieżnik i są węższe od opon w rowerze górskim. Takie rozwiązanie umożliwia swobodną jazdę po szosie i mniej wymagających bezdrożach. Koła są najczęściej mają rozmiar 28 lub 29 cali.

Geometria ramy to kolejna cecha wyróżniająca sprzęt turystyczny. Powstaje zazwyczaj ze stali, aluminium lub karbonu. Pozwala na przybranie bardzo wygodnej, wyprostowanej pozycji. Dodatkowo przedni widelec posiada amortyzator..

Modele turystyczne posiadają też błotniki, oraz opcjonalnie wbudowane oświetlenie na dynamo.

Zalety roweru turystycznego

Rower turystyczny jest bardzo wygodny. Wyprostowana pozycja ciała jest komfortowa przy długich trasach. Wygodę zwiększa też szerokie siodło, przystosowane do wielogodzinnej jazdy.

Dwa rowery trekkingowe

Wygodny rower trekkingowy pozwoli nam przebyć wiele kilometrów bez uczucia zmęczenia.

Pojazd trekkingowy jest bardzo uniwersalny. Krótkie czy też długie wyjazdy nie stanowią dla niego problemu. Węższe w stosunku do roweru górskiego opony, sprawdzają się na asfalcie. Nie są też tak wąskie jak w szosówkach, więc umożliwiają jazdę po nieutwardzonych drogach.

Bagażnik i umieszczone na nim sakwy dają dużą ładowność. Zmieści się w nich sprzęt na biwak i inne potrzebne rzeczy. W razie krótkiej przejażdżki można korzystać z samego bagażnika.

Błotniki dobrze chronią przed zabrudzeniami zwłaszcza w deszczową pogodę. Ostatnia zaleta to oświetlenie. Stosuje się w nim dynamo, działa właściwie samo. Zwiększa też bezpieczeństwo na drodze.

Dobry sprzęt

Rowery turystyczne to świetny sprzęt. Dzięki swej uniwersalności pozwalają na jazdę w zróżnicowanym terenie. Są też wygodnie, ponieważ rowerzysta siedzi w wyprostowanej pozycji. Komfort zwiększa szerokie siodełko.  Rower trekkingowy jest idealny do długich, kilkudniowych wycieczek. Użytkownik może zabrać w trasę wiele rzeczy, możliwa to bagażnik i dołączone do niego sakwy. Co ważne, tego typu rower sprawdza się też na ulicach każdego miasta.