W ostatnim czasie ogromną rewolucję modową przechodzą stroje sportowe. Ubrania do ćwiczeń to kolejny dowód na to, że historia mody uwielbia zataczań koło.

Dresy ortalionowe, które tak mocno zapadły nam w pamięć w latach dziewięćdziesiątych, ponownie wracają do łask i pomimo wieloletniej banicji, na nowo stały się istotnym elementem w naszej garderobie.

Luźne dresy ortalionowe kojarzą nam się z modą codzienną lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Do całego wyobrażenia dodać należy również białe adidasy oraz frotkę na czoło i pojawia nam się piękny obraz tego, co dawniej noszono. Obecnie ortalion, ze względu na swoje zalety, ponownie zagościł w naszej rzeczywistości. Teraz jednak w zupełnie innej roli – jako dres dla piłkarzy! Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny i wygodny strój piłkarski?

Wielki powrót ortalionu, czyli współczesna moda

Przez bardzo długi czas dres ortalionowy uważany był za niemodny sposób ubierania się. I nic w tym dziwnego – chyba nikt nie przepada za mało stylową i bezkształtną modą lat 90., prawda? Dodatkowo do produkcji ubrać sportowych zaczęto wykorzystywać zupełnie inne materiały. Zgodnie z nową modą na oddychające tkaniny, których zadaniem jest odprowadzaniem wilgoci z ciała, w sklepach z odzieżą sportową pojawił się wysyp strojów do ćwiczeń z funkcyjnych materiałów oraz bawełny.

Okazuje się jednak, że nie do końca współczesna moda spełniła swoje zadanie, gdyż to właśnie dresy z ortalionu stały się ostatnim krzykiem mody. Tym razem jednak producenci odzieży sportowej z ortalionu zadbali o niepowtarzalny dizajn, dobry krój, a także wygodę podczas wykonywania ćwiczeń. Z odzieży ortalionowej do sportu najczęściej korzystają piłkarze. Zobacz dlaczego!

Zalety i wady ubrań z ortalionu

Ortalion jak każda tkanina ma swoje wady i zalety. Obecnie produkcja ortalionu jest na tyle unowocześniona, że odzież z tego materiały ma więcej zwolenników niż przeciwników. Jakie są zatem zalety odzieży ortalionowej?

Do zalet ortalionu należy przede wszystkim zaliczyć jego lekkość w noszeniu, a także ogromną wytrzymałość. Pozornie tkanina wydaje się być jedynie kawałkiem cienkiego materiały, który w praktyce okazuje się odporny na deszcz, promieniowanie słoneczne czy silny wiatr.

Specyficzne właściwości ortalionu gwarantują pełną ochronę przed wilgocią, dlatego też bardzo często produkowane są z niego kurtki przeciwdeszczowe. Woda nie wsiąka w materiał, a ze względu na zewnętrzną warstwę poliuretanową, spływa po jego powierzchni.

Świetne właściwości ortalionu z pewnością doceni każdy miłośnik uprawiania sportów na zewnątrz – również w zimowych i jesiennych miesiącach. Ubrania wykonane z ortalionu są także bardzo łatwe w czyszczeniu. Z racji tego, że materiał jest nieprzemakalny, spora część zanieczyszczeń spływa z niego, pozostawiając powierzchnię czystą. Ortalionu nie trzeba prać zbyt często – lekkie zanieczyszczenia wystarczy zetrzeć wilgotną szmatką.

Ubrania sportowe z ortalionu mają również swoich przeciwników, którzy uważają, że materiał nie przepuszcza odpowiedniej ilości powietrza, a także nie odprowadza wilgoci z ciała. W praktyce jednak kurtki i spodnie wykonane z ortalionu są lekki i cieniutkie, a sam strój wysycha znacznie szybciej niż tradycyjne ubrania wykonane z bawełny. Bez obaw zatem ortalion można nosić podczas uprawiania sportu.

dres

Ortalion jako wygodny strój sportowy

Jako jedni z pierwszych sportowców, którzy na nowo zauważyli zalety strojów sportowych z ortalionu, byli piłkarze. To dzięki nim na rynku pojawiły się pierwsze bluzy oraz kombinezony do ćwiczeń z ortalionu. Obecnie również spodenki do piłki nożnej są produkowane z lekkiego, ortalionowego materiału, który jest prosty w czyszczeniu.

Zalety ortalionowych strojów piłkarskich łatwo zweryfikować już na boisku. Mokra trwa, a także chłód podczas treningów w jesienno-zimowej aurze, sprawiły, że sportowy zaczęli szukać praktycznych materiałów. Ze względu na wysoką wytrzymałość, szybkie wysychanie oraz łatwe czyszczenie, stroje piłkarskie z ortalionu natychmiast przypadły im do gustu.

W sklepach z odzieżą i akcesoriami sportowymi można bez obaw kupić stroje do ćwiczeń wyprodukowane z ortalionu. Niezwykle popularne są przede wszystkim lekkie kurtki, a także koszulki czy spodenki.