Szaleńczy pościg między marketowymi półkami dotyczy wielu polskich rodzin – z powodu braku czasu odstawiamy zakupy na ostatnią chwilę, w amoku poszukując wszystkiego, co potrzebne najbardziej. Niektórych zakupów dokonujemy świadomie, czytając etykiety i rozważając każdy pojedynczy składnik. Inne schodzą na dalszy plan i wybierane są na chybił trafił. Chleb, płatki, masło – a! może jeszcze proszek do prania. Wybór zwykle pada na pierwszy dostępny na marketowej półce – kto miałby czas zastanawiać się nad proszkiem, skoro i tak różnią się między sobą wyłącznie opakowaniami! Otóż nie. Wybór proszków do prania jest ogromny i może przytłaczać, jednak zatrzymując się nad wyborem na dłużej choć raz, możesz oszczędzić sobie wielu kłopotów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Cena nie zawsze równa wydajności

Wiele osób bierze cenę za wyznacznik jakości proszku, podchodząc do tematu w sposób ogólnikowy. Ludzie piorący często próbują zaoszczędzić na środkach czystości stawiając na tańsze marki i na odwrót – jeśli pierzemy rzadziej, wolimy środki z wyższej półki. Czasem jednak droga ta wcale nie oznacza mniejszych wydatków. Warto bowiem zwrócić uwagę na pojemność opakowania oraz sugerowaną ilość prań możliwych dzięki niemu. Niektóre proszki – najczęściej te niemieckie – mają bardzo wysoką wydajność i z kilogramowego opakowania droższego proszku będziemy w stanie uzyskać znacznie więcej prań niż w przypadku konkurencyjnej taniej marki. Choć jednorazowo nie oszczędzamy, w czasowym rozrachunku wychodzimy na plus.

Jakość proszku

Wiele osób trzyma się starych przyzwyczajeń, kupując nieustannie ten sam proszek – nawet wtedy, gdy ten nie przynosi oczekiwanych rezultatów. To kolejny częsty błąd. Promocja nie jest warta zachodu, jeśli proszek już raz nas zawiódł i nie doprał ubrań tak, jakbyśmy tego chcieli. Jego jakość jest zwyczajnie zbyt niska w stosunku do oczekiwań. Kup małe opakowanie innego proszku i sprawdź, czy ten nie będzie dla Ciebie wygodniejszy, a następnie zainwestuj w większe opakowanie jeśli będzie taka konieczność. Nie warto przepłacać za przyzwyczajenia.

Dopasuj proszek do siebie

Wiele osób patrzy na kwestie ekologiczne, antyalergiczne czy właściwości piorące proszków. Jest to słuszna droga, ale jeśli nie masz czasu za każdym razem czytać etykiet wszystkich proszków dostępnych w sklepie, po prostu wybierz jedną markę, która pasuje do Twoich potrzeb i jej się trzymaj. Jeśli Twoje pranie jest zwykle kolorowe, wybierz proszek do koloru lub uniwersalny, by móc prać w nim także białe tkaniny. Próby zrozumienia składu mogą okazać się zbyt trudne, dlatego nie warto zaprzątać sobie nimi głowy – przy wyborze proszku kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i potrzebami, jakie w Twoim domu spełniają środki czystości.

Szukasz skutecznych proszków do prania? Znajdziesz je tutaj <<<