Nie da się zaprzeczyć, że trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się praktycznie z roku na rok. Co chwila słyszy się o nowych, oryginalnych i pożądanych zmianach wystroju.

W ostatnim czasie swoje przebudzenie ma moda na rustykalne wnętrza. Wiąże się to z dobieraniem jak największej ilości staroci (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i dawaniu im tzw. drugiego życia.

Jest to jedna z lepszych rozwiązań ostatnich lat, ponieważ nie trzeba właściwie kupować całego nowego umeblowania, by zmienić swoje wnętrze, a wystarczy jedynie odrestaurować stare meble w odpowiedni sposób.

Duży mebel to duży problem?

O ile renowacja regałów i komody nie stanowi nigdy zbyt wielkiego problemu, o tyle przemiana np. całej szafy może być już kłopotliwa. Wielu ludzi, chcąc diametralnie zmienić wystrój pokoju czy mieszkania, zazwyczaj kupuje nową szafę pasującą do aranżacyjnej wizji, marnując przy tym niepotrzebnie pieniądze.

Mało kto wie, że odnowienie szafy też jest możliwe i to za naprawdę niewielkie koszty.

Jak odnowić szafę?

Czasem za zwrotem ‘renowacja szafy’ mamy na myśli jej odnowienie za pomocą papieru ściernego i specjalnych farb, przez co wygląda ona na nową, ale nie zmienia swojego stylu.

W ostatnim czasie pojawiło się jednak ciekawe rozwiązanie na to, by nadać meblowi nie tylko nowego koloru, ale i stylu. Mam tu na myśli naklejki na meble.

Co to takiego?

Oklejanie mebli za pomocą specjalnych fototapet stało się ostatnio niezwykle popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki temu można całkowicie zmienić wygląd praktycznie wszystkich mebli. Najlepiej sprawdza się to jednak w przypadku szaf.

Wiele firm oferuje niezliczone ilości wzorów, naklejek ich rozmiarów i daje możliwość personalnego dostosowania praktycznie każdego aspektu projektu.

renowacja starej szafy

Zalety

Oprócz indywidualnego zaprojektowania naklejki mają one dużo innych ciekawych plusów:

  • Ten sposób renowacji jest przede wszystkim tanie i bardzo szybki
  • Ilość firm oferujących naklejki na szafy jest ogromna
  • W przypadku kolejnej zmiany wystroju naklejkę można łatwo zastąpić inną
  • Montaż jest banalnie prosty, dzięki czemu nie ma konieczności zamawiania fachowca

Jak okleić szafę?

O ile sama aplikacja naklejek na meble jest prosta, do czego zaraz przejdę, to warto na początku wspomnieć o tym, że kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni szafy, by naklejka trzymała się na niej bardzo długo. Jak to zrobić?

Otóż dzięki specjalnemu płynowi do odtłuszczania powierzchni, który można znaleźć w każdym budowlanym sklepie. W swoim składzie ma on najczęściej sporą ilość alkoholu, dlatego zapach nie jest zbyt przyjemny, ale dzięki temu szafa będzie doskonale przygotowana do aplikacji naklejki. O ile nie będziemy dotykać powierzchni.

Przejdźmy zatem do montażu:

  1. Przy zamawianiu naklejki dokładnie mierzy się powierzchnie szafy, jednak przed jej odklejeniem warto zmierzyć tak materiach i naklejki Jeszcze raz, by sprawdzić, czy aby na pewno nie trzeba ich dociąć.
  2. Następnie dobrze jest rozłożyć wszystkie naklejki w odpowiedniej kolejności, zaznaczając przy tym na każdej ten sam róg (najlepiej lewy górny), co pozwoli uniknąć pomyłki w klejeniu.
  3. Sama aplikacja to stopniowe odklejanie z podkładu i przykładanie naklejki do powierzchni. Nic trudnego, prawda?
  4. Jedyny problem, jaki może się pojawić to niechciany pęcherzyki powietrza pod naklejką. Aby ich uniknąć, warto zaopatrzyć się w filcową raklę lub po prostu kartę kredytową i przy naklejaniu odprowadzać powietrze od środka na boki.

Najważniejsza jest w tym cierpliwość i stopniowe działanie. Warto również dodać, że jeśli przykleimy naklejkę na drzwi szafy, to najpierw należy wykręcić uchwyty, a później z pomocą igły umieścić je we właściwym miejscu na naklejce i wkręcić.

Jak można zauważyć naklejki na szafę to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych sposobów na renowację mebli w ostatnim czasie. Nie dziwi to jednak specjalnie, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zmienić praktycznie całkowicie wystrój naszego wnętrza bez zbędnego wydawania pieniędzy na nowe meble w odpowiednim stylu i dzięki temu cieszyć się designerskim wnętrzem.