Możliwości zasłaniania okien jest obecnie bardzo dużo i każda ma ciekawe cechy charakterystyczne. W tym artykule jednak pochylamy się nad tematem konkretnie jednego sposobu osłony okien, a mianowicie rolet zewnętrznych. Czym się charakteryzują? Jakie są ich zalety? Dlaczego warto zdecydować się właśnie na to rozwiązanie? I w końcu – w czym można wybierać i gdzie znaleźć dobre rolety? Zapraszamy do lektury.

Czym wyróżniają się rolety zewnętrzne?

Przyglądając się różnym rodzajom osłon okiennych, z całą pewnością zauważyliście, że rolety zewnętrzne wyróżniają się spośród pozostałych. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że znajdują się na zewnątrz okna, a nie w środku pomieszczenia tak jak żaluzje czy plisy. Jednak drugim aspektem tego jest również ich budowa – są to rolety znacznie mocniejsze. Najczęściej wykonywane są z aluminium najlepszej jakości, a niektóre mają również piankę poliuretanową. Jakby tego było mało, rolety zewnętrzne posiadają system centralnego sterowania.

Rolety, a pogoda

Jedną z największych zalet rolet zewnętrznych jest z całą pewnością ich odporność na warunki pogodowe, dzięki której w danym miejscu przebywa się przyjemniej i oszczędniej. Jest to idealne rozwiązanie na cały rok, dlatego, jeśli nie chcesz co kilka miesięcy instalować nowych urządzeń mających na celu osłonę lub zaoszczędzenie energii, rolety zewnętrzna będą tutaj najlepszym krokiem. Co to dokładnie oznacza? Jeśli chodzi o funkcjonowanie rolet w zimie, izolują one zimno tak, jak mało które okno, dzięki czemu nie czuć wpadającego do środku chłodu podczas przebywania przy oknie. Działa to też w drugą stronę – ciepło pochodzące z ogrzewania nie ulatnia się, dzięki czemu nie ma potrzeby zużywania większych ilości ogrzewania.
Z kolei latem rolety są istnym wybawieniem przed wysokimi temperaturami podczas najgorętszych dni. Dzieje się tak dzięki temu, że słońce nie ma nawet możliwości nagrzać szyby i przeniknąć do środka pomieszczenia. Stanowi to wówczas ogromną ulgę. Warto montować rolety zewnętrzne w oknach, które wychodzą na wschód lub zachód.

rolety zewnętrzne

Bezpieczeństwo i komfort

Ze względu na mocniejszy materiał niż w tradycyjnych, cieńszych roletach, zewnętrzne rolety są również lepszym zabezpieczeniem przed włamaniami. Jeśli zależy Ci na kupieniu szczególnie grubych i ciężkich rolet, których potencjalny złodziej nie będzie w stanie wyłamać, jest taka możliwość, wystarczy wybrać w sklepie modele z odpowiednimi oznaczeniami antywłamaniowymi.
Kolejną ogromną zaletą rolet zewnętrznych jest możliwość odseparowania się od świata zewnętrznego, która jest szczególnie ważna w przypadku osób mieszkających w centrum miasta czy na ruchliwym osiedlu. Jeśli ludzie przebywający na zewnątrz są w stanie dokładnie zobaczyć, co w tym momencie robisz i jest to dla Ciebie niekomfortowe lub jeśli dzieci bawiące się pod domem czy blokiem przekrzykują się w czasie zabawy, z całą pewnością rodzi się potrzeba wyizolowania tych czynników. Zaciągnięte rolety izolują hałas i odcinają widok do środka pomieszczeń, dzięki czemu możesz odpocząć w ciszy lub spokojnie popracować.
Możliwość całkowitego odcięcia się od ulicznych odgłosów, wścibskich spojrzeń czy świateł dużego miasta przydaje się również wtedy, kiedy chcesz pospać w dzień lub kiedy chcesz w ciszy odpocząć w czasie przeziębienia. Jeśli wiesz już, że rolety zewnętrzne z Wrocławia to dokładnie to, czego szukasz, warto przyjrzeć się, na przykład, ofercie sklepu Pointa, który specjalizuje się w sprzedaży najwyższej jakości osłon okiennych różnego rodzaju. Oferuje rolety, posiadające wszystkie wymienione wyżej zalety.