Rozwiązania światłowodowe nieustannie się rozwijają. Nic w tym dziwnego – dzięki nim możemy przesyłać w bardzo szybki sposób ogromne ilości danych. To na nich opierają się najnowocześniejsze sieci komputerowe i cały współczesny wirtualny świat. Jednak sieć światłowodowa może opierać się na różnych modelach komunikacyjnych.
Aktywne sieci P2P
P2P to skrót od sformułowania peer-to-peer, które po przetłumaczeniu oznacza „równy z równym”. To jeden z modeli komunikacji w sieci internetowej, który bazuje na tym, że każda ze stron biorąca udział w komunikacji ma równorzędne prawa. To obecnie jeden z najbardziej popularnych typów sieci aktywnej. Największą furorę zrobiły one jako programy do udostępniania muzyki. Na takich rozwiązaniach bazowały aplikacje jak na przykład: Napster, eDonkey czy BitTorrent.
W takich rozwiązaniach całkowicie pomija się serwery zewnętrzne. Charakteryzuje je zmienność struktury węzłów sieci. Jest to oczywiście rezultatem zmieniającej się przez cały czas liczby komputerów, które są jednocześnie hostami służącymi za urządzenia pobierające i wysyłające dane.
Sieć P2P można podzielić na dwa główne typy. Pierwszym z nich jest taki rodzaj aktywnej sieci P2P, w której nie ma żadnej centralnej bazy zasobów, bywa to jednak kłopotliwe właśnie ze względu na bardzo dynamiczną zmienność struktury takiej sieci. Drugą opcją jest model, w którym mimo wszystko istnieją centralne serwery, które przechowują informacje o użytkownikach podłączonych do sieci i udostępnianych przez nich zasobach. To jest rozwiązanie, które działa znacznie lepiej. Wynika to z tego, że użytkownicy łączący się z siecią automatycznie mogą podejrzeć co jest w niej dostępne i ewentualnie to pobrać.
W skład aktywnych sieci P2P wchodzi bardzo wiele elementów. Najważniejsze z nich to mediakonwertery i moduły SFP (6C, SR czy WDM). Mediakonwertery mogą rozszerzać sieć gigabajtową. Natomiast moduły zajmują się przesyłam danych.
Pasywne sieci FTTH
Pasywne sieci FTTH to obecnie jedna z najpopularniejszych metod dostarczania do naszych domów i mieszkań połącznia światłowodowego. Po angielsku FTTH to skrót od wyrażenia Fiber to the Home co dosłownie oznacza „włókno do domu”. Ostatnia litera oznacza tutaj punkt docelowy konkretnego medium optycznego, często więc możemy się spotkać ze sformułowaniem FTTx. W sieciach dostępowych FTTx głównym medium dostępowym są światłowody.
Sieci światłowodowe mogą docierać do naszego domu na dwa główne sposoby. Może być tak, że każdy z nas ma własne włókno optyczne na całym odcinku od centrali. To rozwiązanie jest bardzo rzadkie i nazywa się Active Ethernet. Zazwyczaj włókno optyczne jest dzielone przez wielu abonentów w obrębie jednego segmentu sieci co nazywane jest PON.
W ramach niego możemy korzystać z wielodostępu z zastosowanym podziałem czasowym w dwóch głównych protokołach: GPON (z angielskiego Gigabit Passive Optical Network) i GEPON (z angielskiego Gigabit Ethernet Passive Optical Network). Protokoły różnią się przede wszystkim symetrycznością prędkości. Standard GPON oferuje asymetryczną prędkość 2488Mb/1244Mb. Natomiast GEPON oferuje symetryczną przepustowość 1GBit, która jest współdzielona dynamicznie pomiędzy aktywne terminale.
Oznacza więc, że w zależności od zastosowanego protokołu może występować inna równowaga pomiędzy wysyłaniem i odbieraniem danych. Co ciekawe sieci PON są znacznie tańsze, a jednocześnie rezultaty obydwu podłączeń dają stosunkowo porównywalne rezultaty i szybkość działania Internetu.
Pasywne sieci FTTH są niezwykle nowoczesne. Pozwalają one tworzyć sieci dostępowe o takiej przepustowości, jak nigdy wcześniej. Większość z nas jest w stanie w ciągu własnego życia prześledzić to, jak zmienił się dostęp do sieci i jak przyspieszyło przesyłanie danych. Technologia ta w ciągu ostatnich lat zaczęła na globalną skalę zastępować tradycyjne miedziane okablowanie. Jest zdecydowanie przyszłością sieci i przesyłania danych.
Rozwiązania światłowodowe, zarówno w ramach aktywnych sieci P2P jak i pasywnych sieci FTTH, to najlepszy sposób dostarczania danych. Tylko sieć światłowodowa daje takie możliwości dostarczania szerokopasmowych usług. Co więcej według wielu specjalistów i analityków różnice kosztów pomiędzy wdrożeniem sieci optycznej, a systemów kablowych, nie są wcale tak duże.