Dzień ślubu, to z całą pewnością jeden z najważniejszych dni naszego życia. Chcemy, aby wszystko wyszło idealnie. Począwszy od płynnego wypowiedzenia przysięgi, cudownych dekoracji, aż po zadowolenie naszych gości. Olbrzymią wagę większość par przykłada również do zdjęć. Tych które powstać mają w czasie ceremonii i przyjęcia, jak i tych które zrobione zostaną ramach sesji ślubnej.

Sesje ślubne i plenery – jak wybrać fotografa?

By pamiątki naszego ślubu w postaci zdjęć były jak najwyższej jakości, musimy zdecydować się na skorzystanie z usług fotografa, który jest prawdziwym mistrzem swego fachu. Jak go wybrać? Wydaje się, że najkrótszą drogą będzie przejrzenie jego portfolio. Zawarte tam doświadczenie i zdjęcia zrobione innym parom w większości przypadków wystarczą, byśmy mogli określić czy przedstawiony styl fotografowania jest nam bliski.

Kiedy już jesteśmy pewni, że zdjęcia, które przejrzeliśmy są bliskie naszym wyobrażeniom o idealnej sesji ślubnej, warto przyjrzeć się postaci samego fotografa. Ten powinien bowiem charakteryzować się paroma charakterystycznymi dla dobrego fachowca cechami.

Doświadczenie i profesjonalizm

Przy wyborze fotografa kierować powinniśmy się przede wszystkim jego profesjonalizmem i doświadczeniem. O drugim świadczy wspomniane już portfolio. Zdjęcia ślubne powinny być wyjątkowe i stanowić pamiątkę na długie lata, dlatego ten punkt jest niezwykle istotny. Fotograf bez doświadczenia może potraktować nas, jako okazję do nauki. A chyba nikt nie chce, aby jego album ślubny pełen był słabo wykadrowanych i źle oświetlonych kiepskiej jakości zdjęć. Czasami warto więc zainwestować większe pieniądze i po prostu być pewnym zadowalających efektów.

Jeśli chodzi natomiast o profesjonalizm, o nim świadczy przede wszystkim pewna elastyczność fotografa. A to oznacza, że powinien być on otwarty na nasze pomysły i potrzeby. Znając ludzką naturę i dostosowując się do wymogów swych klientów potwierdza, że jest odpowiednim człowiekiem po drugiej stronie aparatu. Swoje zastosowanie taka cecha znajduje chociażby w sytuacji, kiedy mamy marzenie sesji wykonanej poza granicami kraju. Fachowiec, taki jak zdobywca wielu prestiżowych nagród Grzegorz „Moment” Płaczek realizował swe sesje między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Mozambiku, RPA, Czechach, Irlandii, Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Egipcie, USA, na Malediwach, Mauritiusie, Słowacji, Ukrainie czy we Włoszech. Trafiając pod jego skrzydła mamy świadomość pełnego profesjonalizmu i przygotowania do zawodu. Szukając fotografa dla siebie idźmy zatem właśnie takim tropem.

Umiejętności interpersonalne

Umiejętności interpersonalne, to zaraz po doświadczeniu i profesjonalizmie niezwykle istotne cechy dobrego fotografa. Po jego stronie bowiem stoi dbałość o atmosferę podczas sesji ślubnej. Powinna ona być na tyle luźna, by niewprawieni w pozowaniu państwo młodzi poczuli się komfortowo. Zdjęcia powinny wyjść profesjonalnie, jednak nie kosztem pewnej swobody i rozluźnienia. Połączenie tych elementów nie jest wcale takie proste, dlatego pewne umiejętności są tu po prostu niezbędne. Co więcej, sympatyczna wymiana zdań, uśmiech na twarzy i wyrozumiałość sprawiają, że młodzi z całą pewnością zapamiętają, to jak się czuli w trakcie wykonywania zdjęć i opinią o swoim fotografie podzielą się z innymi. A to stanowi już darmową rekomendację i bonus z dobrze wykonanej pracy.

Jak widać, wybór dobrego fotografa wcale nie jest taki oczywisty. Warto się jednak do niego przyłożyć, bo zdjęcia w albumie ślubnym będą naszą pamiątką do końca życia. Piękne fotografie i momenty w porę uchwycone na zawsze przypominać  mają ten wyjątkowy dzień i czas po nim.