Samochody osobowe pozwalają na swobodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, zarówno w obrębie jednego miasta, jak i na dłuższych dystansach. Jest to duże udogodnienie, na które pozwala sobie coraz więcej osób. Niestety pojazdy na czterech kołach nie są niezawodne i w samochodach zdarzają usterki. Jakie awarie aut są najczęstsze? Na co zwrócić szczególną uwagę i na co uważać, aby wiedzieć od razu, że to czas wybrać się do mechanika? Podpowiadamy!

Różne marki samochodów, różne problemy

Samochody różnych marek nie różnią się między sobą tylko kwestiami wizualnymi, ale także tym, co znajduje się pod maską. Mają w różny sposób skonstruowane poszczególne układy oraz posiadają różnego rodzaju unowocześnienia. Z tego powodu to, jakie są najczęstsze usterki auta, zależy w dużym stopniu od tego, kto jest jego producentem oraz jaki to model. Na przykład najczęstsze usterki w Volkswagenach to problemy z kołem zębatym pompy paliwa oraz wtryskiwaczami paliwa, uszkodzenia elektrycznego wspomagania układu kierowniczego czy niska jakość wiązek elektrycznych. Z kolei najczęstsze usterki w Audi to skłonności do uszkodzeń przedniego zawieszenia, łańcuch rozrządu ze skłonnością do szybkiego rozciągania się oraz nietrwałe przekładnie kierownicze.

Bez względu jednak na konkretną markę, istnieją podstawowe elementy w każdym aucie, które szybko ulegają zużyciu i niezbędna jest ich wymiana u mechanika. Bardzo częstą usterką w pojazdach samochodowych jest awaria akumulatora. Najczęściej polega ona po prostu na jego wyładowaniu, jednak zdarzają się także poważniejsze problemy, takie jak na przykład wyciek z akumulatora i inne. W samochodach psują się także świece żarowe, które trzeba szybko wymienić na nowe, popularne są też tak zwane luzy w kierownicy. Często w samochodach użytkowanych przez Polaków zdarzają się także usterki skrzyni biegów, w tym awarie sprzęgła. Kolejnym elementem, który ulega dość szybkiemu zużyciu i wymaga natychmiastowej wymiany, są klocki hamulcowe, a także zagotowanie płynu hamulcowego.

volkswagen

Wyczerpane żarówki to bardzo drobna awaria, jednak koniecznie należy jak najszybciej na nią zareagować, bowiem za niesprawne światła pojazdu przysługuje mandat. Każde auto może także mieć przebitą oponę oraz problemy z niszczeniem karoserii. Warto uważać na każdy z tych elementów i w porę reagować, ponieważ bagatelizowanie usterek pojazdów niestety nie przyniesie nic dobrego. Drobne awarie mogą wtedy przeistoczyć się w naprawdę poważne problemy, których usunięcie będzie bardzo kosztowne. Części do Volkswagena należy znaleźć jak najszybciej – sprawny mechanik jest w stanie poradzić sobie z usterką już w kilkadziesiąt minut.

Wybierz usługi świadczone przez profesjonalistów

Jeśli chcesz być odpowiedzialnym kierowcą – musisz zadbać o swoje auto. Jest to naprawdę ważne, ponieważ niesprawny samochód z nawet drobnymi wadami i usterkami może być powodem kolizji i będzie stwarzał niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego też, jeśli zauważysz, że Twój Volkswagen zaczął wydawać dziwny dźwięk podczas jazdy, zaczyna szarpać lub rzucać na zakrętach, a droga hamowania jest znacznie wydłużona – to nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do sprawdzonego mechanika samochodowego. Znajdzie on usterkę i zajmie się szybką i profesjonalną naprawą.

Aby mieć pewność, że wybrany warsztat samochodowy na pewno będzie oferował renomowane usługi i nie będziesz musiał martwić się o naciąganie na niepotrzebne koszty, warto dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca na naprawę samochodu Volkswagen. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zapoznać się nie tylko z ofertą i postawić na konkurencyjne ceny czy dogodną lokalizację, ale sprawdzić także, czy warsztat samochodowy cieszy się naprawdę dobrymi opiniami wśród dotychczasowych klientów.