To właśnie najczęściej do pustynnego wędrowca porównuje się osoby, które borykają się z problemem, jakim jest obojętnie jakie uzależnienie. Osoba błądząca wokół swojego uzależnienia w żadnym wypadku nie dostrzega w swoim otoczeniu ani żadnych osób, ani także żadnych przedmiotów materialnych. To, że nie zauważa osób bliskich zdecydowanie jest bardzo krzywdzące dla nich. Osoby bliskie z reguły są bardzo skłonne do pomocy. Jednak co robi osoba uzależniona? Osoba uzależniona zwykle odrzuca wszelką pomoc.

Uzależnienie

Dlatego też wszelkie osoby bliskie są w zasadzie bezradne wobec tego piekła zawartego dookoła piekła. Tak samo jak piasek na pustyni pochłania powoli pustynnego wędrowca to dokładnie tak samo nałóg oraz uzależnienie pochłania i pogrąża osobę uzależnioną doszczętnie. Jednak nie każda osoba musi w ten właśnie przykry sposób kończyć. Dlaczego? Ponieważ osoby uzależnione mając przy sobie osoby bliskie są w stanie wyjść ze swojego uzależnienia. Tylko co my właściwie musimy zrobić by nasze uzależnienie stało się w całości już historią? Przede wszystkim to sama osoba uzależniona musi zdawać sobie sprawę ze swojego uzależnienia. Stwierdzenie „tak, jestem osobą uzależnioną”, jest stwierdzeniem chyba najbardziej pożądanym właśnie z ust osoby uzależnionej. W zasadzie to wypowiedzenie powyższego zdania możemy śmiało nazwać już połową sukcesu. Jest to początek pewnej drogi. Musimy jednak na tym etapie obowiązkowo zaznaczyć, że droga ta nie będzie drogą usłaną różami. Wręcz przeciwnie będzie to droga z wieloma przeszkodami. Niestety, ale osoby uzależnione jak i także ich rodziny muszą z tymi właśnie przeszkodami się uporać. Przecież przeszkody są właśnie po to, by je pokonywać. Kolejny krok to dobry ośrodek odwykowy. Przed jego wyborem musimy rozeznać się z różnego rodzaju właśnie ośrodkami odwykowymi. Znalezienie dobrego ośrodka odwykowego wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Eksperci do spraw uzależnień zgodnie twierdzą, że zdecydowanie bardziej poleca się prywatny ośrodek odwykowy. Dlaczego? Ponieważ choćby dlatego, że właśnie prywatne ośrodki odwykowe mają znacznie lepsze opinie. Co najważniejsze właśnie w skład prywatnych ośrodków odwykowych wchodzą tylko i włącznie wszelcy lekarze profesjonaliści oraz oczywiście profesjonalni terapeuci. Zdecydowanie poleca się wyszukiwanie tego ośrodka w miejscu jakim jest Internet. Chyba nikt z nas nie ma nawet najmniejszych wątpliwości, że to właśnie Internet jest zdecydowanie naszym ulubionym narzędziem do wyszukiwania wszelkich treści.

Jak żyć z poczuciem możliwości powrotu do nałogu?

Ważne by osoba przebywające w ośrodku odwykowym nauczyła się żyć dalej. Mam oczywiście na myśli by w osobach pracujących w danym ośrodku odwykowym osoba taka zalazła poparcie oraz siłę. Bo to właśnie siły osobom uzależnionych najczęściej po prostu brakuje. Najlepiej mieć jakiś ośrodek odwykowy z polecenia. Jednak mało kto z niego musi korzystać w moim otoczeniu i po prostu nie mam pojęcia, który ośrodek odwykowy wybrać. Jednak mieć musimy nadzieję, że na pewno trafimy świetnie.